Spor Yaralanmalarında ve Sakatlıklarında Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları

İsimli konu WH 'İlk Yardım' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 29 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır. Spor Yaralanmalarında ve Sakatlıklarında Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Sporda yaralandınız mı hiç? Veya spor yaparken sakatlanan yaralanan bir arkadaşınız oldu mu? Ne yağacağınızı bilmeden beklemek ne kadar kötü değil mi? Helbu ki bu durumlar için uygulanacak olan ilk yardım kurallarını bilseydiniz işiniz çok daha kolay olacaktı. Aşağıda spor yaparken çıkan sakatlıklar için ilk yardım nasıl yapılır paylaşıyorum. Umarım işinize yarar. Yani uygulamak zorunda kalmamanızı diliyorum. :)

  Spor Yaralanmalarında ve Sakatlıklarında Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları  spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları nelerdir, spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım, ygulamaları vikipedi, spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları kısaca, spor yaralanmalarında alınacak önlemler, sporda ilk yardım nelerdir, spor yaralanmaları ve tedavilerispor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları, spor yaralanmaları ve tedavileri

  Spor yaralanmalarında ilk yardım olarak en geçerli yöntem “RICE”dir. Buda dinlenme, soğuk mobilizasyon, kompresyon, elevasyon kelimelerinin İngilizce baş harfleri alınarak oluşturulmuş bir kısaltmadır.

  R (Rest) Dinlenme: Antrenman veya müsabakanın hemen sonlandırıp sporcunun sakatlanan vücut bölgesinin dinlendirilmesidir. Bu aynı zamanda vücudun kendini tamir etmesine izin veren bir yöntemdir.

  I (Ice) Buz: Temel tedavi olarak sakatlanan kısma soğuk uygulanmasıdır. Soğuk, tedavi edici ve fizyolojik etkileri ile ağrı ve ödemi azaltır, sinir iletim hızını ve kas iğciğinin uyarılmasını sağlar, kas spazmının çözülmesine yardımcı olur. Ayrıca yaralanmış sahanın metabolik ihtiyacını en aza indirir.

  [​IMG]

  İlk Yardımda Soğuk Tedavisinin Uygulama Şekilleri:  1. Buz parçaları kırılarak bir torba veya soğuk su ile ıslatılmış havlu içinde uygulanabilir.

  2. Yaklaşık 0-10 C ekstremite daldırılabilir.

  3. Buz masajı yapılabilir. Bir buz parçası havlu veya bezle tutularak en az 5-10 dak. süre ile dairesel hareketlerle tatbik edilmelidir.

  Soğuk Tedaviyi Uygulama Prensipleri:

  1. Soğuk tedavisi sakatlıktan sonraki ilk 2-4 gün içinde yapılır.

  2. Uygulama şekli göz önünde tutularak süre ayarlanmalıdır. İlk gün 2 saatte bir 15-20 dak. Olmak üzere uygulama yapılır. İlk günden sonra 15-25 dak. arasında tatbik edilmelidir.

  3. Soğuk uygulama yapılan madde ile deri arasında mutlaka bir şey bulunması ayrıca bu araya konan materyal soğuk su ile ıslatılmalıdır. Hiçbir şey bulunamıyorsa giysi üzerinden uygulama yapılmalıdır.

  4. Soğuk tedavisi, sakatlanan bölgede zayıf dolaşım, vasküler yetersizlik varsa kesinlikle kullanılmamalıdır.

  C (Compresyon) Kompresyon: Lokal basınç uygulamasıdır. Soğuğun soğuğun yanında kanamayı durdurmak ve ödemi kontrol altına almak için kullanılmaktadır. Elastik bandaj ve uygun pedler tercih edilmektedir.

  E (Elevation) Elevasyon: Sakatlık sonraso gelişen ödemin kontrol edilmesi için uygulanır. Yaralanan vücut yükseltilerek kalpten yükseğe alınmasıdır.

  Örn: Ayak sakatlıklarında sporcu sırt üstü yatırılarak sakat ayağının altına bir yastık konulması ve sakatlığın şiddetine göre ağrı kesici verilmesidir.
  29 Mayıs 2012
  #1
 2. Spor Yaralanmalarında ve Sakatlıklarında Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları Cevapları

soru sor

Spor Yaralanmalarında ve Sakatlıklarında Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları

Alakalı Aramalar:

 1. spor yaralanmalarında ilk yardım nasıl yapılır

  ,
 2. sporda ilk yardım nasıl yapılır

  ,
 3. spor sakatlanmalarında ilk yardım nasıl yapılır

  ,
 4. spor sakatliklarinda ilk yardim,
 5. sporda yaralanmalar ve ilk yardım mudahaleleri