'Spor yapılan alanlarda mutlaka ilk yardım sertifikası olan biri bulunmalı'

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 10 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır. 'Spor yapılan alanlarda mutlaka ilk yardım sertifikası olan biri bulunmalı' hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Amatör spor yapılan alanlarda mutlaka ilk yardım sertifikası olan birinin olmasını arzu ediyoruz" dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, spor müsabakalarında üzücü olayların yaşanmaması için ilk yardımın ve ilk yardımı yapan kişinin donanımlı olmasının çok önemli olduğu söyledi.


  Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ile Sağlık Bakanlığı arasında," İlk Yardım Eğitimi İşbirliği Protokolü imzalandı. Sağlık Bakanlığı'nda düzenlenen protokol imza törenine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Türkiye Amatör Spor kulüpleri Konfederasyonu Başkanı Ali Düşmez katıldı.
  Törende konuşan Bakan Çağatay Kılıç, yapılacak ortak çalışmanın önemine dikkat çekerek, “Bugün burada, hayata geçireceğimiz bu çalışmanın, bizim için büyük bir önemi var. Şunu göz ardı etmemeliyiz ki; ülkemizde, amatör anlamda yoğun bir sportif faaliyet var. Şu anda, 6 milyonu aşkın sporcumuz var ve bunun 3 milyonu aktif. Türkiye gibi 78 milyon nüfusa sahip ülkemiz için bu rakam yeterli değil. Bu rakamı elbette arttıracağız. Ama yıllar önce lisanslı sporcu sayımızın ne durumda olduğunu hatırlarsak, 300 binlerden geldiğimiz rakamları iyi bir adım olarak değerlendirebiliriz" ifadelerini kullandı.

  "İLK MÜDAHALE VE İLK MÜDAHALEYİ YAPACAK KİŞİNİN DONANIMLI OLMASI ÇOK ÖNEMLİ"
  Sporcu sağlığı ile ilgili taramaların son yıllarda arttığını belirten Bakan Çağatay Kılıç,"Federasyonların ve kulüplerin, sporcularımızın nezdinde daha sıkı sağlık çalışması yapmaları yönünde attığımız adımlar, meyvelerini veriyor. Bu anlamda sporun içinde aktif olarak yer alan kardeşlerimizin sağlık yönünden bilgilendirildiği, bilinçlendirildiği ve taramadan geçirildiği bir gerçek. Ülkemizde 100 bini futbol olmak üzere 500 bine yakın müsabaka oynanıyor. Bu müsabakaların her birinde yoğun bir efor sarf ediliyor. Bugün imzalayacağımız bu protokol ile hayata geçireceğimiz ilk yardım sertifikasyon eğitimini dikkate almamız gerekiyor. İlk müdahale çok önemli. İlk müdahaleyi yapacak kişinin ne kadar donanımlı olması gerektiğinin farkındayız. Sporcularımızın da kendilerini en iyi şekilde hazırlamaları için onlara bu imkanın verilmesi gerekir" diye konuştu.

  "NESLİMİZİN GELECEĞE DAHA SAĞLIKLI TAŞINMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
  Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: "Bu protokolle sporcu kardeşlerimizin, hakemlerimizin, teknik heyetimizin, yönetici arkadaşların özellikle müsabakalar esnasında görev alan kişilerin bu eğitimi alması, gelecek için çok büyük fayda sağlayacak. Tabii bunun haricinde özellikle milli sporcularımızla ilgili geleceğe yönelik yapılan çalışmalar içerisindeki hazırlıklarımız devam ediyor. Yakın zamanda Bakanlığımızın sağlık dairesinin yaptığı 2 Milyon TL'yi aşkın bir yatırım var. Alınan yeni cihazlarla sporcularımızın farklı noktalardaki taramaları yapılıyor. Burada yapacağımız protokol, özelikle amatörlerle ilgili olacak. Çünkü hepimiz diyoruz ki 'hareketli bir yaşam'… Sağlık Bakanlığımızın bu konuda ortaya koyduğu birçok proje var. İki bakanlık olarak ortak projelerimiz var. Gençlik Merkezlerimizde yaptığımız çalışmalar var. Kulüplerle yaptığımız çalışmalar var. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda barınan üniversite öğrencilerimizin hayatta daha aktif olmaları için ortaya koymuş olduğumuz çalışmalar var. Bunlar neslimizin, ülkemizin, vatandaşlarımızın geleceğe yönelik olarak kendilerini daha sağlıklı taşımaları, hazırlamaları için yaptığımız çalışmalar."

  "İŞBİRLİĞİ SONUCU ÜZÜCÜ OLAYLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK"
  İmzalanacak protokol ile müsabakalardaki üzücü olayların önüne geçileceğine vurgu yapan Bakan Çağatay Kılıç,"Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ile yapacağımız bu protokolün gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Yakın zamanlarda yaşadığımız bazı üzücü olayların önüne geçilmesi için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Tabi hiç kimse olumsuz şeylerin yaşanmasını istemez. Bu anlamda elimizden gelen her şeyi ortaya koyacağız. Bu çalışmada emeği geçen Sağlık Bakanımıza, tüm çalışanlarımıza, federasyonlardaki bu çalışmalara destek veren tüm kulüplerdeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Sporcu kardeşlerimize başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.
  Bakan Çağatay Kılıç, Rio 2016 Olimpiyatlarına katılmak için kota müsabakalarında mücadele veren sporculara başarılar dileyerek, "Bugünlerde devam eden örneği Avrupa Güreş Şampiyonası var. Ümit ediyorum ki Olimpik ve Paralimpik oyunlara katılım noktasında önümüzdeki günlerde yapılacak müsabakalarda başarılı oluruz. Burada önemli olan geleceğe yönelik olan neslimizin ve milletimizin en sağlıklı şekilde kendini geliştirebilmesi. Amatörlerle de bunu başaracağımızı düşünüyorum" dedi.

  BAKAN MÜEZZİNOĞLU: GENÇLERİMİZİN EN ERKEN YAŞTA SPOR YAPMALARI, ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ"
  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise protokol töreninde yaptığı konuşmada, bakanlık olarak yaşamı teşvik eden bir anlayışı gündemde tutmaya çalıştıklarını söyledi. Çocukların ve gençlerin spor yapmasının bu anlayışta büyük bir rol oynadığını kaydeden Bakan Müezzinoğlu, "Gençlerimizin herhangi bir amatör spor dalında en erken yaşta spor yapmaları, ülkemizin geleceği adına çok önemli. Yaklaşık 2 yıldır amatör spor kulüpleri konfederasyonu başkanımızla, spor yapıldığı anda ilk yardım hizmetlerinin daha dinamik ve daha hızlı sunulabilmesi için yoğun bir çalışma yaptık . Bugün bu çalışmanın bir protokol aşamasına geldik" diye konuştu.

  Spor alanlarında son günlerde yaşanan ölümlerin herkesi üzdüğünü kaydeden Bakan Müezzinoğlu, "Yaşananlar, bu hazırlıkların daha güçlü yapılmasına mesaj veriyor. Biz burada özellikle ilk yardımı önemsiyoruz. Sağlık Bakanlığı olarak gerek antrenörlere gerekse yöneticilere verilecek ilk yardım kurslarıyla İlk yardım sertifikalı bireylerin sayısını arttırmak istiyoruz. Amatör spor yapılan alanlarda mutlaka ilk yardım sertifikası olan birinin olmasını arzu ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

  Konuşmaların tamamlanmasının ardından , İlk Yardım Eğitimi İşbirliği Protokolü imzalandı. Daha sonra Bakan Çağatay Kılıç basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
  "UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KONUSUNDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR"
  Bakan Çağatay Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak uyuşturucuyla mücadele konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Bu konuda kat ettiğimiz güzel bir yol var. Onların dile getirilmesi ve ön plana çıkarılması gerekir diye düşünüyorum. Bunlar da uyuşturucuyla mücadele noktasında olumlu gelişmeler. Örneğin biz, bin 300 antrenörümüze uyuşturucuyla mücadele kursu verdik. Bu eğitimlerde , antrenörlerin uyuşturucuyla mücadeleyi nasıl yapacaklarına dair eğitimler verildi. Ayrıca maddi bağımlılığına bulaşmış bir kardeşimizin tespit edilebilmesi ve destek verilebilmesi konularında da çalışmalar yürütüldüö şeklinde konuştu.

  Antrenörlerin sporcularla birebir ilişki içerisinde olduğunu belirten Bakan Çağatay Kılıç, şunları söyledi: öOnlarla birçok şeyi paylaşıyorlar. Sporun olumlu anlamdaki etkisini de en iyi noktada tutabilmek için burada destek veriyoruz. Uyuşturucuyla mücadele noktasında ayrıca sporcu kardeşlerimizin konsantrasyonlarını başka noktalara çevirebilmeleri için de federasyonlar ve kulüplerle yaptığımız ortak çalışmalar var. Örneğin Sağlık Bakanlığımızın bize göndermiş olduğu bir takım kardeşlerimiz oluyor. Biz sportif anlamda rehabilitasyon içerisine alarak da onlara destek veriyoruz. Dolayısıyla bu güzel, olumlu çalışmaların da daha çok gündemde yer alması gerektiğini düşünüyorum."

  "YAPILAN ÇALIŞMALAR, KENDİNİ YALNIZ HİSSEDEN AİLELERE DE DESTEK OLACAK"
  Yapılan bu çalışmaların, uyuşturucuyla mücadele konusunda sorunlar yaşayan ailelere de destek olacağını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, "Bazen kendilerini yalnız hisseden kardeşlerimiz ve ailelerimiz olabilir. Bizlere temas etmeleri durumunda onlara sonuna kadar kapılarımızı açıyoruz. Buralar onların evleridir. Kendini yalnız hisseden herkes, bu anlamda mücadeleyi ortaya koyan resmi kurumlarımızın, STK'larımızın yanına gelebilirler" diyerek sözlerini tamamladı.
  10 Mart 2016
  #1
 2. 'Spor yapılan alanlarda mutlaka ilk yardım sertifikası olan biri bulunmalı' Cevapları

soru sor

'Spor yapılan alanlarda mutlaka ilk yardım sertifikası olan biri bulunmalı'