Speedfan Kurulum ve Ayar Rehberi

İsimli konu WH 'Donanım Bileşenleri' kategorisinde, YλяCλη üyesi tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Speedfan Kurulum ve Ayar Rehberi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YλяCλη

  YλяCλη Yönetici


  Programın ayarlarını yapmak için iki yöntem mevcut. Birincisi için SpeedFan web sitesine üye olmak gerek.

  1. SpeedFan sitesine üye olduktan sonra Programda Info sekmesine gelin ve Get Config deyin.

   [​IMG]
  2. Açılan pencereden SpeedFan Configuration Manager adresine gideceksiniz. Burada e-posta adresinizi doğrulamış olmanız gerek.
  3. Bu sayfada "Show every known manufacturer and motherboard" seçili iken Next Step deyin.
  4. Şimdi Anakartınızın markasını ve modelini seçip, Next Step diyerek bir sonraki adıma geçin.
  5. Dili de seçtikten sonra anakartınız için kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir ayar listesi göreceksiniz, bu listeden bir tane seçip Get Config deyin.

   [​IMG]
  6. Burada kalın yazılmış bir Ticket numarası göreceksiniz. Numarayı SPeedfan'da Ticket bölümüne girin ve OK'e basın.
  7. Bu işlemle birlikte anakartınız için hazırlanmış ayar dosyasını programa eklediniz. Tabi başkasının yaptığı ayarlar sizin istediğinizle örtüşmeyebilir. Bu bağlamda kendimiz de ayar yapmayı öğrenelim...
  Elle Ayarlama

  1. Kurulumu yaptıktan sonra programı çalıştırıyoruz. Program sistemdeki SMBUS veriyollarını tarayıp ilk ekranı karşınıza çıkaracak. Bazı değerler çok yüksek gözükebilir, bu durum normaldir.

   [​IMG]
  2. Configure butonuna tıklayıp ayarlar bölümüne giriyoruz. Temperatures sekmesinde sıcaklıklar görülebilir, Fans sekmesinde fanların hızları izlenebilir ve Speeds sekmesinde fan dönüş hızı ayarları yapılabilir.

   [​IMG]
  3. Temperatures sekmesinde sistemde algılanan algılayıcılardan gelen sıcaklıklar gösterilir. Ekran kartı (GPU), işlemci (CPU), anakart (System) ve Sabit Disk (HDD) sıcaklıkları burada görülebilir. İşinize yaramayacak sıcaklıkların işaretlerini kaldırabilirsiniz.
  4. Dilediğiniz sıcaklık bilgisini fare ile basılı tutarak yukarı aşağı çekebilir ve istediğiniz sıraya sokabilirsiniz. Yine sıcaklık değerinin ismini değiştirebilirsiniz.. Bunun için değere tıkladıktan sonra F2 tuşuna basmak yeterli.

   [​IMG]
  5. Herhangi bir sıcaklık için istenilen değer (Desired), belirli bir sıcaklığa ulaşınca uyarı vermesi için değer (Warning) ve bu sıcaklığın bilgi çubuğunda görünüp görünmemesini belirleyebilirsiniz. Bunun için ilgili sıcaklığı seçtikten sonra pencerenin alt bölümünde bu değerleri girmek yeterli. Her bir sıcaklık için aynı işlemi tekrarlamak gerek. "Show in tray" seçeneğini seçerseniz bu değer Windows Görev Çubuğunda sürekli görünecektir. Üzerine çift tıkladığınızda da Speedfan açılacak.
  6. Fanları belirlemek için için Fans sekmesine geçip yanında RPM değeri bulunan fanları yukarıya taşıyın. Tabii ki Speedfan uzun zamandan beri güncellenmeyen ve dizüstü PC'leri desteklemeyen aptal bir program olduğundan büyük ihtimalle fanlarınızı görmeyecektir aşağıdaki örnekteki gibi.

   [​IMG]

   RPM olan sensörlerde fan bağlı değil demektir. Bunların yanlarındaki işaretleri kaldırırsanız program ana sayfasında gözükmezler. OK diyerek ayar penceresini kapatabilirsiniz artık.
  7. Hangi fanın kasadaki hangi fan olduğunu ve hangi speed sensörünün bu fanı kontrol ettiğini elle belirlemek gerekiyor. Bunun için ana pencerede bulunan Speed değerlerini artırıp azaltarak fanları gözlemleyebilirsiniz. Speed 0 yapınca duran ya da durma noktasına gelen ve 100 yapınca tam devirle dönen fan o speed algılayıcısının kontrol ettiği fan demektir. Fanı ve kontrolcü sensörü belirlediğikten sonra yine ayarlar sayfasına girip ilgili fana (Fans Sekmesinden) ve hız sensörüne (Speeds Sekmesinden) F2 tuşu yardımıyla ilgili isimleri atayabilirsiniz.
  8. Şimdi fan hız ayarlarını yapalım. Speeds sekmesine geliyoruz ve hız kontrolcüsünü seçtikten sonra o fan için minimum ve maksimum fan devir yüzdelerini belirliyoruz, Automatically variated kutucuğuna işaret koymayı unutmuyoruz. Laptop kullanıyorsanız yine boş bir pencere ile karşılaşacaksınız zira herkesin laptop kullandığı dünyada aptal program halen daha üreticlerden kontrolcülerin adres bilgilerini alabilmiş değil.

   [​IMG]
  9. Yeniden Temperatures sekmesine geliyoruz ve sıcaklık etiketinin yanındaki + işaretine tıklayarak açılmasını sağlıyoruz. Bu açılan listede hız sensörleri var. Bunlardan hangilerinin o sıcaklık değeri için devrede olmasını istiyorsanız onun yanındaki kutucuğu işaretli bırakıyorsunuz. Diğer tüm sensörlerdeki işareti kaldırıyorsunuz. Bu şekilde CPU sıcaklığı için CPU, Kasa giriş ve egzos ve Kapak fanlarımın devreye girmesini sağlayabilirsiniz.
  10. Tüm bu işlemlerden sonra Speedfan sistemi kontrol edebilir. Automatic fan speed seçeneği ile işlem tamamlanmış oluyor. Şimdi artık belirlediğiniz bileşeniniz istenen (Desired) sıcaklıkta olacak şekilde program tarafından otomatik olarak kontrol edilecektir.

  Speedfan'ın biraz da ek ayarlarına bakalım...

  • Windows görev çubuğunda gözükecek değerlerin renk ayarlarını (Icon background - Icon text);
  • Programın başlangıçta Görev Çubuğunda küçük simge olarak başlamasını (Start minimized);
  • Programı kapattığınızda tamamen kapatmayıp arka planda çalışmaya devam etmesini (Minimize on close);
  • Fan devir yüzdelerinin kaçlık dilimler halinde artması veya azalmasını istediğinizi (Delta value for fan speeds);
  • Programdan çıktığınızda tüm fanların %100 devirle dönmesini (Set fans to 100% on exit) Options altından ayarlayabilirsiniz.
  [​IMG]  Gelişmiş Ayarlar:
  Advanced sekmesinde fan devrinin olması gerekenden çok yüksek ya da az gösteriliyor olması durumunda mult/div seçenekleri ile düzeltme, sıcaklık değerleri için ofset (+/- değer belirtme) ayarlamaları yapmak mümkün. İlgili düzeltmeden sonra "remember it" kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Genellikle bu bölümde gösterilen değerler doğrudur. Ancak AIDA64 gibi bir yazılım kullanıyorsanız SpeedFan'ın gösterdiği RPM değerlerini karşılaştırabilirsiniz. Bu aynı zamanda SpeedFan'ın gördüğü fanın sisteminizdeki hangi fan olduğunu kontrol edebilmenize de olanak sağlayacaktır. Bu sekmedeki ayarları (ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız) fazla kurcalamanızı tavsiye etmeyiz.

  [​IMG]


  Sonuç: Speedfan gereksiz derece karmaşık, sistemdeki çoğu algılayıcı desteklemeyen, sıcaklık bilgilerini çoğu zaman yanlış veren, dizüstü bilgisayarları desteklemeyen ve uzun zamandan beri güncellenmeyen, gerçeliliğini yitirmiş bir abandonware'dir. Yazılım her ne kadar Windows 8.1'de sorunsuz olarak çalışsa da AIDA 64 varken hiçbir işe yaramamaktadır. Speedfan ile fanlarınızı kontrol etmek tam bir işkencedir. Bu yüzden varsa üreticinizin yazılımını kullanın.
  26 Aralık 2016
  #1
 2. Speedfan Kurulum ve Ayar Rehberi Cevapları

soru sor

Speedfan Kurulum ve Ayar Rehberi