Sonbahar Depresyonundan Kurtulmak

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, world_power üyesi tarafından 21 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Sonbahar Depresyonundan Kurtulmak hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Siz de bu geçici mevsimsel depresyondan rahatlıkla sıyrılabilir, alışık olduğunuz enerji ve neşeye tekrardan kavuşabilirsiniz...

  Depresyonu tetikleyen bir başka neden de mevsim değişiklikleri. Yaz mevsimi sona erdi, şimdi sonbahara kucak açıyoruz hafif üşüyerek. Günler kısalmaya, güneş azalmaya, ofisin ve evin ışıkları daha çok yanmaya başlıyor. Vücudumuz ve ruhumuz bu değişikliklere karşı kayıtsız kalmıyor. Bazılarımız adaptasyon sürecinde hem fiziksel hem de ruhsal birtakım sıkıntılar çekebiliyor. Özellikle son birkaç haftada Google arama motoruna muhtemelen sonbahar depresyonu yazan parmakların sayısı artmaya başladı. Bu duruma neyin sebep olduğundan çok, bu durumdan nasıl sıyrılabilirizin üzerinde duralım isterseniz.

  Yürüyün

  Çoğu dostunuz, ailenizdeki bireyler yürümenin akıl sağlığına iyi geldiğini, efkârı dağıttığını söyler. Bu gerçekten de doğru. Kendinize yepyeni, gıcır gıcır bir çift spor ayakkabı satın alın. Belki yaz mevsimi boyunca spor yapmayı, her sabah erkenden kalkıp yürümeyi, daha çok yüzmeyi hayal ettiniz, fakat başarılı olamadınız. Havalar soğumaya başladı diye kendinizi bir türlü başlayamadığınız o yürüyüş ve egzersizlerden iyice uzaklaştırmayın. Sonbahar mevsiminde doğanın size sunduğu güzellikleri, etrafınızdaki yeşillikleri, ciğerlerinize çekeceğiniz mis gibi havayı ve ağaçlardan dökülen yaprakların üzerinden geçtiğinizde çıkan çıtır çıtır sesleri hayal edin. Kendinizle başbaşa kalın. Unutmayın, mevsim değişiklikleri doğa için her zaman büyülü olmuştur. Bu büyüden faydalanın ve hareket edin. Hareket etmek, azalan konsantrasyonunuza ve gün içindeki enerji kaybınıza birebir. Göreceksiniz, sandığınızdan çok daha kısa sürecek bu depresyon halleri. Müsait olursa, bu yürüyüşlere sevdiğiniz bir arkadaşınızın eşlik etmesi de oldukça faydalı olabilir.

  Okuyun, dinleyin ve izleyin

  İş dışında herhangi bir aktivite yapmayan insan beyni sürekli türlü türlü negatif düşünceler ya da hiç gereği yokken endişe ve kuruntular üretmeye meyilli. Okuduğunuz kitap, yalnız olmadığınızı hissettiren iyi bir arkadaş gibidir. Üstelik kendisine ne zaman başvursanız sizi yanıtsız bırakmaz. Başlayıp devamını getiremediğiniz bir kitap yerine, sürükleyici bir roman seçebilirsiniz. Müzik için ruhun gıdasıdır diye boş yere söylememişler. Özellikle işe gidiş ve işten dönüşlerde veya güzel bir Pazar sabahında içinde ayrılık, hüzün ve kasvet olmayan, mümkünse daha enstrümental parçalara yer verin. Latin müzik belki bu mevsim geçişlerinde fazla hareketli gelebilir ama Ibrahim Ferrer'in aşk üzerine söylediği şarkılar, türlü emprovizasyonlara yer verilen enstrümental solo ağırlıklı caz müziği ya da Vivaldi, Smetana ve Schubert'in klasik eserleri sizi fazlasıyla rahatlatacaktır. DVD ler halinde veya harici bir bellekte tuttuğunuz, daha önceden arkadaşlarınızdan aldığınız veya indirdiğiniz fakat bir türlü izlemeye fırsat bulamadığınız filmleriniz vardır muhtemelen. Sevgilinizle, sevdiğiniz arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte ya da kendi kendinize... Film izlemek sizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştıracaktır, emin olun. Başucu filminiz de her zaman olduğu gibi şimdi de size yardımcı olacaktır, hemen söyleyelim.

  Beslenmeye her zamankinden daha fazla dikkat!

  Etrafınızda herkes bu sebepten müzdarip; çok bitkinim, kendimi çok yorgun hissediyorum. Metabolizmanızda yaşanan mevsim geçişine bağlı değişiklikler, halsiz ve bitkin hissetmenize neden oluyor, evet doğru. Halsiz ve bitkin olunca da bunun mevcut ruh halinizden kaynaklandığını sanıyor, hiç lüzumu yokken kendi kendinizi depresyona girmiş gibi hissedebiliyor, bu hissiyatı biraz da abartınca gerçekten depresyona girebiliyorsunuz! Oysa tüm bu zincirin oluşmasını başından engelleyebilir, daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenip çay, kahve, gazlı meşrubat, alkol gibi uyarıcılardan bir süreliğine uzak durabilirsiniz. Rahatlatan, sindirim ve bağışıklık sistemine iyi gelecek bitki çayları tercih edebilirsiniz.

  Gülmeyi deneyin, renkleri önemseyin, aromaterapiyi atlamayın

  Gülmenin ne kadar bulaşıcı birşey olduğunu biliyorsunuz. Siz gülerseniz, eşiniz, iş arkadaşlarınız ve hatta aşırı ciddi patronunuz bile gülecektir. Unutmayın ki sonbahar depresyonu ile mücadele eden tek kişi siz değilsiniz. Ufak bir gülümseme, nezaket ve içtenlik barındıran sıcak bir tutum, bulunduğunuz ortamın gergin havasını alacak, bu durumdan en çok da siz kârlı çıkacaksınız. Evinizin dekorasyonunda, tercih ettiğiniz kıyafetlerinizde ve ofisinizdeki masanızın çevresinde daha canlı ve parlak renklere yer verebilirsiniz. Aromaterapi, özellikle sonbahar depresyonu için oldukça etkili bir rahatlama yöntemi. Lavanta, limon ve yasemin gibi esansiyel yağlar gevşemenize yardımcı olacaktır.
  21 Ekim 2011
  #1
 2. Sonbahar Depresyonundan Kurtulmak Cevapları

 3. ziki

  ziki Yönetici

  ay sanki bunların hepsi bende biraz var :D
  21 Ekim 2011
  #2
 4. Ben belsenmeye olağan dışı çok önem verdiğim için bunlar bende yok :D
  21 Ekim 2011
  #3
 5. ziki

  ziki Yönetici

  bunlar derken ruhsağlığıyla ilgili açtığın konularda ki sorunlar :D (tam bi zincirleme tamlama oldu he:D)
  21 Ekim 2011
  #4
 6. Hemen hemen çoğu yok diyebilirim :D Beslenme herşeyin önüne geçiyor :D
  21 Ekim 2011
  #5
 7. ziki

  ziki Yönetici

  anladık beslenme uzmanı wold_power:D bir gün beslenme dersime konuk olarak katılır mısınız :happy:
  21 Ekim 2011
  #6
 8. Beslenme dersinde ne yapılıyor :D Yemek yeniliyor mu :alala: :D
  21 Ekim 2011
  #7
 9. ziki

  ziki Yönetici

  Öğrenci anlayışı işte :D hepsi de bunu bekliyor :D
  Beslenme eğitimi veriliyor tatlım.. arada da birşeyler yapıp yiyoruz tabi:D
  21 Ekim 2011
  #8
 10. Keşke bizdede olsa şu matematik yada geometrinin yerine haftada 5 saat falan olsa :D Sınavlarıda yemek hazırlama olsa en iyi kim hazırlarsa o tam puan alcak :D Öğrencilerden birinide juri seçilse mesela ben :D
  21 Ekim 2011
  #9
 11. ziki

  ziki Yönetici

  çok televizyon seyrediyorsun:D hayalperestlik de başladı sende.. sen bu ruh sağlığı konulara aça aça fenalaşmışsın :D
  21 Ekim 2011
  #10
 12. Ruh sağlığının neden boş kaldığını şimdi anladım :D Buraya 1 ay konu açan kafayı yer :D
  21 Ekim 2011
  #11
 13. ziki

  ziki Yönetici

  aman dikkat!! fazla kullanım zararlı :D
  21 Ekim 2011
  #12
 14. 50 konucuk açtım buraya :D Bi 50 daha açsam neler olurdu :D
  21 Ekim 2011
  #13
 15. ziki

  ziki Yönetici

  tamam ara ver başka konular aç sen kuzum :happy:
  21 Ekim 2011
  #14
 16. bugünlük 50 yeter fazla olunca kafam yerinde olmyuyor :D
  21 Ekim 2011
  #15
soru sor

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmak