Sıvılarda Genleşme Nedir?- Nasıl Olur?

İsimli konu WH 'Fizik' kategorisinde, kızılmaske üyesi tarafından 24 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Sıvılarda Genleşme Nedir?- Nasıl Olur? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Sıvılarda Genleşme


  Sıvılar içinde bulundukları kabın şeklini alır. Isıtılan bir sıvı, hacimce genleşir. İçi su dolu bir kap ısıtıldığında sıvının taşması, genleştiğini gösterir. Burada sıvı genleşirken kapta genleşir. Fakat sıvıların genleşme katsayısı katılarınkinden büyük olduğu için sıvı, kaptan daha fazla genleşir ve taşma olur. Eğer kap ile sıvı eşit miktar genleşse idi sıvı taşmazdı.
  Bu bağıntıya göre, aynı cins sıvıların sıcaklığı eşit miktar artırılırsa, hacmi büyük olan sıvı daha fazla genleşir. Su diğer sıvılardan farklı şekilde genleşir.
  +4 °C de hacmi en küçük değerini alır. +4 °C den itibaren hacmi artar ve 0 °C deki hacmi ile +8 °C deki hacmi eşit olur. Buna göre suyun hacim – sıcaklık ve özkütle – sıcaklık grafiği aşağıdaki gibi olur.
  +4 °C de hacmin minimum olduğu yerde özkütle maksimum değerini alır. Özkütlesi büyük olan sıvı altta olduğu için, su birikintilerinin, göllerin ve denizlerin, dip kısımlarındaki sıcaklık +4 °C civarındadır.
  Şekilde kesit alanı veri len K, L, M kaplardaki aynı cins sıvıların sıcaklıkları eşit miktar artırıldığında, L ve M kaplarındaki sıvılar eşit miktar genleşir.
  r
  DV = V0 . a . DT bağıntısına göre, a ve DT eşit iken ilk hacmi büyük olan sıvı daha çok genleşir. K deki sıvı ise bunlara göre daha az genleşir.
  Fakat genleşen sıvıların kaplardaki yükselme miktarlarına bakılırsa, durum değişir. M kabının üst kısmı daha dar olduğu için sıvı burada daha fazla yükselir. L deki sıvı hacmi K dekinin iki katı olduğu için, DVL = 2DVK olur.
  Fakat L nin kesit alanı da K nin kesit alanının iki katı olduğundan K ve L deki sıvı yükselmeleri eşit olur.
  24 Mart 2011
  #1
 2. Sıvılarda Genleşme Nedir?- Nasıl Olur? Cevapları

 3. GUZEL OLMUS :D
  21 Nisan 2014
  #2
 4. çok lazım oldu teşekkürler
  17 Ocak 2017
  #3
soru sor

Sıvılarda Genleşme Nedir?- Nasıl Olur?

Alakalı Aramalar:

 1. sıvılarda genlesme

  ,
 2. sıvılarda genleşme nedir

  ,
 3. sıvılarda genleşme nasıl olur

  ,
 4. sıvılar nasıl genleşir,
 5. sıvı nasıl genleşir