Sınav Kaygısı

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 14 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Sınav Kaygısı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kaygı genelde, kişinin bir uyaranla karşı karşıya kaldığında yaşadığı, bedensel, duygusal ve zihinsel değişimlerle kendini gösteren aşırı uyarılmışlık durumudur.

  Sınav Kaygısı, sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan, yoğun kaygı, sınav kaygısı diye ifade edilir. Normal düzeydeki bir kaygı kişiye, istek duyma, karar alma, alınan kararlar doğrultusunda enerji üretme ve bu enerjiyi kullanarak performansını yükseltme açısından yardımcı olur. Ancak yaşanan kaygı çok yoğun ise, kişinin enerjisini verimli bir biçimde kullanmasını, dikkatini ve gücünü yapacağı işe yönlendirmesini engeller. Kişi potansiyelini tümüyle kullanamaz ve istenen performans düzeyine erişemez.

  Sınav kaygısı iki ayrı boyutta ele alınabilir. Endişe performansa yönelik zihinsel bir süreçtir. Sınav sonucuna ilişkin olumsuz düşünce, inanç ve beklentilerden oluşur. Yoğun Duygulanım kaygının yarattığı fizyolojik uyarım sonucu bedenden gelen ve bedenin olağan işleyiş dengesi dışına çıktığı mesajını veren sinyallerdir. Aşağıdaki bölümde sınav kaygısı yaşayan kişilerin, kaygının endişe ve duygulanım boyutlarını nasıl dile getirdiklerini gösteren bazı ifadeler bulacaksınız.

  Endişe:


  *Bu sınavda başarılı olamayacağım.
  *Bu sınav sonunda herşey berbat olacak.
  *Sınıftaki herkes benden daha zeki.
  *Bu sınavda başarısız olursam not durumumu bir daha asla düzeltemem.
  *Sınav sırasında bildiğim herşeyi unutabilirim.
  *Kendimi yetersiz ve eksik görüyorum.
  *Evdekilerin yüzüne nasıl bakarım?

  Yoğun Duygulanım:

  *Kalbim yerinden fırlayacakmış gibi çarpıyor.
  *O kadar gerginim ki midem altüst olmuş durumda.
  *Çok perişan bir durumdayım.
  *Bu sınava gireceğim için paniğe kapıldım, elim ayağım birbirine dolaşıyor.
  *Kendimi bir sis bulutu içinde hissediyorum, hiçbir şey bilmiyorum ve hatırlamıyorum.
  *Gözüm kararıyor, midem bulanıyor, soğuk soğuk terliyorum.
  *Sınav kaygısı yüksek olan öğrencilerin sınav gününden önce ve sınav günü yaşadıkları belirtiler arasında, uykusuzluk, gerginlik, çarpıntı, sinirlilik, karamsarlık, kabus görme, korku, terleme, başağrısı, karın ağrısı, solunumda güçlük, iştahsızlık, mide bulantısı, bitkinlik, durgunluk gibi belirtilerle kötü not alma v.b. endişeler yer almaktadır.
  Öğrenciler, sınav için sınıfta beklerken de ellerinde terleme olduğunu, kalplerinin çok hızlı çarptığını, başlarının ya da karınlarının ağrıdığını fark etmekte; ayrıca, gerginlik, sabırsızlık, el titremesi, bütün bildiklerini unutma korkusu, kendine güvende azalma gibi belirtiler yaşadıklarını da ifade etmektedirler
  Sınav başladıktan sonra ise şu tür kaygı belirtileri ortaya çıkabilir: Dikkati toplamakta, sınava başlamakta, ve soruları anlamakta güçlük; bilinen bir soruda hata yapma korkusuna bağlı yoğun heyecan, kötü not alma beklentisi, öfke, düşünememe, sınavın kötü geçeceğine inanma, sürenin yetmeyeceği düşüncesi, zor gelen sorularda paniğe kapılma ve bazı fizyolojik belirtiler.
  Öğrencilerin çoğu, bu endişelerin ve fizyolojik belirtilerin sınavın ilk 30 - 40 dakikası içinde daha yoğun yaşandığını, sınavın sonlarına doğru, belirtilerin şiddetinde bir azalma olduğunu belirtmektedirler.
  Görüldüğü gibi, yoğun sınav kaygısı içindeki kişiler, yalnızca bedensel bazı uyarımlar yaşamakla kalmayıp, aynı zamanda performanslarının yeterliliği konusunda da yoğun bir endişe içine girmektedirler. Araştırmacılar, sınav başarısının düşmesinde endişe faktörünün etkisinin, yoğun fiziksel uyarıma oranla daha fazla olduğunu belirtmektedirler.
  Çünkü sınav kaygısının sınav sırasında yarattığı olumsuz ve ketleyici etkinin odağı dikkat mekanizmasıdır. Kişinin, potansiyelini ortaya koyabilmesi için sınav sırasında dikkatinin tümünü sınav sorularına yöneltmesi gerekir. Ancak sınav kaygısı yüksek olan kişilerin yaşadığı endişe, dikkatin bölünmesine ve sınavla ilgili olmayan şeylere yönelmesine neden olur.
  Öğrenci, dikkatini sınava vermekte güçlük çeker ve dikkat, sınav soruları ile kişinin kendi performansına ilişkin yorum ve değerlendirmeleri arasında bölünür. Bir süre sonra öğrenci, dikkatinin çoğunu akademik başarısıyla ilgili olumsuz yorum ve değerlendirmelere yöneltir. Başarısından kuşku duyar ve diğerlerinin kendisinden daha üstün performans göstereceğini düşünür. Böylece sınava odaklanması gereken zihinsel enerji, hedefinden uzaklaşıp, dağılır ve öğrencinin gösterdiği performans, potansiyelinin çok altına düşer.
  Sınav Kaygısının Nedenleri
  1. Yasam tarzı:
  Yetersiz dinlenme ,Kötü beslenme,Çok fazla uyaran,Yetersiz fiziksel egzersiz Uygun zaman programlanmasının yapılmaması,Sorumluluklara öncelik vermeme
  2. Bilgi (enformasyon) ihtiyaçları:
  Doğru sınav stratejileri,Akademik bilgiler, örn:Ders gereklilikleri,Öğretmenlerin beklentileri,Sınav tarihi, Sınav yeri...Kaygı azaltma tekniklerinin ne zaman ve nasıl kullanılacağı;Çalisirken,Sinavdan önce,Sınav sırasında...
  3.Çalışma Tarzı:
  Yetersiz Çalışma,Tutarsız ilgisiz konuları çalışmak,Kitabı ezberlemeye çalışmak,Eğlencenin ortasında çalışmak,Dikkat dağıtan ortamda çalışmak,Sınavdan önceki gece çalışmak...Etkisiz çalışma,Anlamadan okumak,Konuyu hatırlayamamak,Tekrar gözden geçirme için not tutmamak, tekrar etmemek, Çalışmamak.
  4. Psikolojik faktörler:
  Sınav üzerinde kontrolü olmadığını düşünmek, ,Olumsuz düşünce ve özeleştiriler.Sınav ve sonuçları hakkında gerçekçi olmayan düşünceler:Gerçekçi olmayan düşünceler“Eğer geçemez isem annem/babam beni öldürür!”,Gerçekçi olmayan talepler“ Bu sınavdan 100 almalıyım yoksa ben değersiz/başarısız sayılırım.,”Felaket tahminleri “ Ne yaparsam yapayım kalacağım.
  Sınav Kaygısı yaşayan öğrenciler, çalışmalarını planlamakta, doğru düşünmekte, konsantre olmakta ve çalıştığı konuları hatırlamakta güçlükler yaşarlar.
  Sınav Kaygısının Etkileri:
  · Öğrenilen bilgilerin aktarılamasında güçlük yaşanması,
  · Okuduğunu anlama ve düşüncelerini düzenlemede zorluklar,
  · Dikkatte azalma, dikkatin sınavın içeriğine değil sınava bağlı olarak yaşanan başka olaylara odaklanması,
  · Zihinsel becerilerin zayıflaması, bilgilerin hatırlanmasının engellenmesi,
  · Mide bulantısı, baş ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıkması gibi.
  Sınav Kaygısıyla Başetmek İçin Yapılabilecekler
  Öneri 1: Sınava Hazırlık
  · Çalışma stratejinizi belirleyin, zamanınızı düzenleyin, sorumluluk alın ve hazırladığınız programa uyun.
  · Çalışma zamanı geldiğinde ÇALIŞIN; ertelemeyin, programınızı değiştirmeyin ve çalışmamak için bahaneler yaratmayın.
  · Hazırladığınız çalışma planına uyarak çalışmalarınızı gözden geçirin, yemek, uyku ve rahatlamak için zamanı planladığınız yönde kullanın.
  · Sınavlarınız başlamadan en az iki hafta önce çalışma programınızı hazırlayın.
  · Programınızda sosyal etkinliklere ders aralarında molalara yer verin.
  · Programınızda kendiniz için ayırdığınız zamanı, dersleri ve sınavları düşünerek geçirmeyin.


  Öneri 2: Özbakım

  · Alkol, kafeinli içecekler ve nikotinden kaçının.
  · Dengeli uyuyun.
  · Dengeli beslenin az ve sık yeyin, bol miktarda sıvı alın.
  · Sınav günü kahvaltı yapmak ve hazırlanmak için yeterince zaman ayırın.
  · Sınavda gerekli olabilecek araç-gereci yanınıza aldığınıza emin olun (kalem, silgi vb.).
  · Sınav mekanına erken gidin, kaygılı öğrencilerden uzak durun, çünkü kaygı bulaşıcıdır.


  Öneri 3: Rahatlama

  ·Sınav süresince; “Hiçbirşey yapamayacağım, sınav kötü geçecek, ya soruları yanıtlayamazsam" ya da "Herşeyi unuttum” gibi olumsuz düşünceleri aklınızdan çıkarın ve rahatlamak için:
  Doğal bir şekilde burnunuzdan nefes alın. Aldığınız nefes, göğüs kafesinizi değil, diyaframınızı aşağı doğru itip karnınızı şişirsin. Nefesinizi bir iki saniye tutun daha sonra ağzınızdan verin. Bu egzersizi günde 2-3 kez tekrarlayın.
  Sinav Esnasında

  ¨Olumlu düşünün: kendinizle olumlu dialog içine girin:

  -“Ben bu sınavı başarabilirim.”
  -“Kendimi rahat hissediyorum ve herşey yolunda” gibi…
  ¨ Özellikle sınav öncesinde kendinizi diğer sınıf arkadaşlarınızla kıyaslamayın.
  ¨ Sınavdan hemen önce sınavla ve sınav konuları ile ilgili sınıf arkadaşlarınızla tartışmayın.
  ¨ Sınav salonunda dikkatinizin en az dağılacağı bir yere oturun.
  ¨ Sınav soru ve açıklamalarını dikkatle okuyun.
  ¨ Panik olduğunuzu ya da heyecanlandığınızı hissettiğinizde, rahatlama tekniklerini uygulayın, sakinleşmek için kendinize bir iki saniye zaman tanıyın.
  ¨ Sadece sınava odaklanın.
  ¨ Eğer sınavı çok zor bulduysanız yine de yılmayın ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.

  14 Ekim 2011
  #1
 2. Sınav Kaygısı Cevapları

 3. Sınav Kaygısı ve sınavda stres konusunda Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın bir makalesini buldum:

  Sınav kaygısı, öğrencinin sınavla ilişkili çoğu gerçekçi olmayan olumsuz beklentilerinin yarattığı yoğun sıkıntı hissidir. Sorumluluk sahibi olan, bir hedefi olan ve bunun gerçekleşmesi için çaba gösteren her öğrencinin, bilgisinin değerlendirildiği bu tip sınavlardan önce kısmen kaygı duyması doğal ve gereklidir.

  Sınav kaygısı az miktarda ise kişi üzerinde motivasyon ve performansı arttırıcı etki gösterir. Ancak sınav kaygısı istenen düzeyin üzerine çıktığında kişinin dikkat, öğrenme, bellek fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve başarıyı ve motivasyonu düşürür. Stresin artmasıyla birlikte olumsuz düşünceler öğrencinin zihnini kaplamaya başlar.

  Sınav stresi ve kaygı durumunda vücutta birtakım hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Bunun sonucu olarak kaygı ve stresin derecesine göre kişide sınavdan günler öncesinde bile kendisini göstermeye başlayan huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, uykusuzluk, karın ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, titreme, çarpıntı, terleme gibi belirtiler ortaya çıkar. Sınav yaklaştıkça, sınav kaygısı belirtileri daha çok artar ve sıkıntının şiddetine göre kimi zaman öğrencinin sınavı terk etmesine, hatta sınava giremeyecek duruma gelmesine neden olur.

  Sonuç olarak sınav kaygısı, tedavi edilmediği takdirde akademik olarak çok başarılı olabilecek bir öğrencinin başarısızlığına sebep olabilir.

  Kaynak Makale: http://cocukvegenc.com/icerikdetay-126/sinav-kaygisi-nedir.html
  16 Kasım 2012
  #2
soru sor

Sınav Kaygısı