Sınav Kaygısı

İsimli konu WH 'Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji' kategorisinde, Y@z Y@ğмυяυ üyesi tarafından 23 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Sınav Kaygısı hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Sınav Kaygısı

Her ne kadar sozcuk olarak itici ve sevimsiz gorunsede kaygi, yasamimizi surdurmemiz ve yasamdan doyum almamiz icin gereklidir.
    Kaygi olayin kendisinden degil, bizim olaya yukledigimiz anlamdan kaynaklanir.

Dolayisiyla amacimiz kaygidan kacinmak degil, ona yenik dusmemek ve onu belli bir duzeyde tutarak kendi yararimiz icin kullanmaktir.
    Sinav kaygisi ise, ogrencilik yillarinda ve sonrasinda yasadigimiz temel sorunlardandir. Cunku sinavlarda bilgilerimiz degil, kisiligimizin, varligimizin degerlendirildigini dusunuruz. Bu dusunce bicimi de, sinav kaygisini olusturan yanlis bir dusuncedir. Demek ki, sinav kaygisi yasiyor isek, mucadele edecegimiz dusman, dusunce bicimimizdir.

Sinav kaygilari yuksek kisiler sinav oncesi, uykusuzluk, basagrisi, mide-bagirsak problemleri, terleme, titreme, nefes daralmasi gibi fiziksel yakinmalar belirtiler. Sinav oncesi butun bildiklerini unuttuklarini dusunurler.

Sinav Kaygisiyla Nasil Basedebiliriz?

• Alt basamaga gecmeden, oncelikle ders calisma yontemlerinizi gozden gecirmelisiniz. Sinanacaginiz bilgileri yeterince ogrendiniz mi? Bu soruya EVET diyorsaniz 2. basamaga geciniz. Aksi halde asagidaki onerileri dikkate aliniz.
      • Konulari biriktirmeden, kucuk parcalara ayirarak calisiniz.
      • Sik sik tekrar ediniz ve her calsitiginiz bolum sonunda kendinizi mink bir teste tabi tutunuz. UNUTMAYIN OGRENME TEKRARLA PEKISIR.
      • Tutarli bir calisma programiniz olmalidir. Uygulayamayacaginiz bir program yapmayiniz, kendinize olan guveniniz sarsilir.
      • Gunun hangi saatlerinde verimli oldugunuzu saptayip, o saatlerde calisiniz.
      • Saatlerce calismaktansa, kisa sureli ve mola vererek calisiniz, cunku dikkatiniz uzun sure ayni kalmaz.
      • Egitim sistemimiz ne yazikki ezbere dayalidir. Bu gercegi hicbir zaman gozardi etmeyiniz.
      • Gerekiyorsa, yani siz program yapmada, denemenize ragmen basarisiz olmussaniz,etkili ders calisma yollari icerikli kitaplar okuyunuz, uzmanlara basvurunuz.
    • Dusunce tarzinizi irdeleyiniz. Asagidaki tarz dusunce bicimleri her zaman sizde kaygi yaratacaktir, unutmayiniz
      • EYVAH YINE BASARISIZ OLACAGIM
      • herkese rezil olacagim
      • ben ise yaramaz biriyim
      • aileme hep yuk oluyorum
        Bu ve benzeri tarz dusunceler, kayginizi yukseltir, sizi sinavlar karsisinda sinava girmeden psikolojik yenilgiye ugratir. Sayet bu tarz dusunuyorsaniz,
      • OLUMSUZ VE SIZI INCITEN BU DUSUNME TARZINDAN VAZGECINIZ.

Daha olumlu dusunebilirsiniz. Ornegin..."yeterince calistim, basarili olmamam icin bir neden yok.." (tabi ki calismissaniz)
        "bu bir sinav ve yalnizca benim bilgilerimi siniyor, kisiligimi degil. Bu sefer basarisiz olsam bile, bi dahaki sefere daha cok calisirim" diyede dusunebilirsiniz.

UNUTMAYINIZ, SINAVLAR BILGILERINIZI SINAR, KISILIGINIZI DEGIL.

Sinav Kayginiz Olup Olmadigini Test Ediniz

Asagidaki sorularin coguna EVET diyorsaniz sinav kayginiz yuksektir, onlem aliniz.
    KAYGIYA DEGIL, TEMBELLIGINIZE YENILINIZ.

• Sinavlar oncesi panige kapilirim?
    • Sinavdan sonra endiselenmemeye calisirim ancak basarili olamam?
    • Sinav sirasinda o kadar endiselenirim ki, bildiklerimi bile unuturum?
    • Basarisiz olma dusunceleri, sinava dikkatimi vermemi guclestirir?
    • Sinavlarda basim agrir, midem bulanir?

Anne Babalara Oneriler

• Cocugunuzda sinavlar oncesi bu tip kaygilar gozlemisseniz, oncelikle cocugunuzun basarili olmasi icin takindiginiz tutum ve davranislari gozden geciriniz.
    • Cocuklar yaris atlari degildir. Onlarin potansiyellerini gelistiriniz, ancak yapamayacaklari seyleri talep etmeyiniz.
    • Cocugunuzun sinav kaygisinin olusumunda aile ici etkilesiminin rolu vardir. Cocugunuzla kaygisi uzerine konusup, ters giden seyleri beraberce tespit ediniz.
    • Basarisiz olsada her zaman onlari seveceginiz mesajini vermekten asla vazgecmeyiniz.
    23 Mart 2011
  2. Sınav Kaygısı Cevapları

soru sor

Sınav Kaygısı