Şikayetçi olduğu Yargıtay hakimleri için ifade verdi

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 15 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır. Şikayetçi olduğu Yargıtay hakimleri için ifade verdi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  BALYOZ Davası'ndan beraat eden emekli orgeneral Çetin Doğan, yargılama aşamasında yerel mahkemenin verdiği mahkumiyet kararını onayan Yargıtay 9'uncu Daire Dairesi Başkanı, üyeler ve Yargıtay savcısı hakında 2013 yılında yaptığı şikayetle ilgili olarak, İzmir Adliyesi'ne gelerek, müşteki sıfatıyla ifade verdi.

  Balyoz davası sanıklarından emekli orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, yerel mahkemenin bu davayla ilgili kararını onayan Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi Başkanı ve 5 üyesiyle Yargıtay savcısını şikayet ederek, haklarında soruşturma başlatılmasını talep etti. Avukat Ersöz, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'na gönderdiği 4 sayfalık dilekçede, "Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, üye hakimler Hamza Yaman, Ahmet Toker, Fikriye Şentürk ve Abdurrahman Kavun ile Yargıtay Savcısı Hüseyin İnce'nin, yerel mahkemedeki hakimleri korumak saikiyle hareket edip, sahtecilik iddialarını araştırmak üzere bilirkişi incelemesi yaptırılması ve tanıkların dinlenmesi taleplerinin sistematik olarak reddedilmesini kanuna aykırılık olarak görmeyerek, mahkumiyet hükmünü onamaları sebebiyle, tarafsızlıklarını tamamıyla kaybederek temyiz incelemesi gerçekleştirdikleri sabittir. Daire Başkanı ve üyeler ile Cumhuriyet Savcısı hakkındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden el çektirilmelerini ve cezalandırılmalarını talep ederiz" dedi.

  Emekli orgeneral Çetin Doğan, avukatının bu şikayet başvurusuyla ilgili olarak bugün korumalarıyla birlikte İzmir Adliyesi'ne gelip, Adli Yargı Komisyon Başkanı Hakim İbrahim Korkmaz'a, müşteki sıfatıyla yaklaşık 1 saat ifade verdi. Doğan, ifade verdikten sonra adliye çıkışında gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Doğan, "Avukatım aracılığıyla cezayı onayan daire başkanı ve üyeleri ile savcısı hakkında şikayet dilekçesi vermiştim. Bunun için komisyon başkanı ek bir diyeceğim olup olmadığını sordu. Ben de şikayetimin devam ettiğini belirttim" dedi.

  Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz de, "Hukuka aykırı onama kararı, adli yargılama hakkı ihlalini kasten görmezden geldikleri, örgüt faaliyeti çerçevesinde hareket ettikleri, adil yargılama hakkını ihlal ettikleri, Balyoz davası yargılamasını yapan İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve üyeleri ile birlikte sistametik şekilde hukuka aykırı karar gerçekleştirdikleri gerekçesiyle 1 Mayıs 2013 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştuk. Müvekkilim daha önce İstanbul'da ikamet ediyordu. Buraya talimatla ifadesi alınması için yazı gönderilmiş. Kendisi İzmir'e taşındığı için burada ifade verdi" diye konuştu.
  15 Mart 2016
  #1
 2. Şikayetçi olduğu Yargıtay hakimleri için ifade verdi Cevapları

soru sor

Şikayetçi olduğu Yargıtay hakimleri için ifade verdi