Sigarayı Bırakan Bireylerin Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Değişir?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, mirayaz üyesi tarafından 15 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Sigarayı Bırakan Bireylerin Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Değişir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Sigarayı Bırakan Bireylerin Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Değişir?
  Diyetisyen Gözde Patlak
  Sigara kullanımının dünyada her geçen gün giderek arttığı görülmektedir. Bununla birlikte ülkemizde de en yaygın alışkanlıklardan biri sigara kullanımıdır ve üstelik sigaraya başlama yaşı toplumumuzda her geçen gün giderek azalmaktadır.
  Her ne kadar sigara kullanımının arttığını söylesek de sigarayı bırakmak isteyen ve bunun için çaba gösteren bireyler de vardır. Yapılan araştırmalara göre sigara içen ve içmeyen bireyler arasında beslenme açısından farklılıklar görülmektedir. Bunlar;
  Sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre daha az iştahlı olduğu,
  Sigara içen kişilerin atıştırma isteklerini sigara ile karşıladıkları fakat içmeyen kişilerin bu isteklerini karşılamak için atıştırmalıklar tükettikleri,
  Diğer farklılık ise sigara içmeyen kişilerin tat duyularının körelmemiş olmasından dolayı yemekten daha çok haz almaları, içenlerin ise yemeklerden daha az tat almaları olarak belirtebiliriz.
  Bu farklılıklar her ne kadar kilo kaybına yol açtığı için bazen sevindirici bir durum gibi gözükse de sigara içenlerde yeterli ve dengeli beslenmede olumsuz sonuçlar görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı da sigarayı bırakan bireylerde sıklıkla görülen şikâyetlerden birinin kilo alımı olduğu söylenebilir.
  Sigarayı bırakma ile birlikte özellikle psikolojik bağımlılığı olan bireylerde aşırı besin tüketimine eğilim görülmekte, kolay tüketilebilir ancak yüksek kalorili besin alımı artmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk haftalarda veya aylarda bireylerin zor dönemler geçirdiği söylenebilir. Özellikle ilk günlerde sigara içme krizinden kurtulmak için aşırı yeme eğilimi yaygın görülen bir davranıştır. Bunu önlemek amacıyla fiziksel açlıkla duyguların neden olduğu açlık arasındaki farkı öğrenmek çok önemlidir, bu yüzden de mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Böylelikle bireyler duygusal açlık veya sigara içmenin neden olduğu krizden dolayı oluşan yeme eylemi ile fiziksel açlık arasındaki farkı ayırabilir hale gelirler.
  Sigarayı bıraktıktan sonra ise düzenli bir beslenme programına başlamak hem kilo almamak hem de dengeli beslenmek için oldukça önemlidir. Gelen atıştırma isteğini bastırmak için doğru ve daha az kalorili yiyecekler ve düzenli ara öğün yaparak kilo alnımı önlenebilmektedir.
  Bir diğer nokta ise sigaranın vücuda verdiği zararları önlemek için beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmektir. Yapılan pek çok bilimsel araştırmada, sigara dumanındaki pek çok maddenin oksidan olarak etki gösterdiği, vücutta hücre hasarına neden olan ve bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen serbest radikal oluşumunu arttırdığı bildirilmektedir. Bu nedenle sigara içenlerde vücudun savunma sisteminde antioksidan olarak görev yapan ve vücudu koruyan A, C ve E vitaminin kandaki seviyeleri düşüktür. Bu yüzden bireyler bu vitaminlerden yüksek besinlerden gün içerisinde mutlaka 2-3 porsiyon tüketmelilerdir. Ayrıca, sigara içiminin bazı B grubu vitaminlerin düzeyini, özellikle de B12 vitaminini düşürdüğü de yapılan çalışmalarda bildirilmektedir. Bu yüzden B12 vitamini de artırmak için et ve et ürünlerini tüketmeleri önerilmektedir.
  Beslenme Uzmanı/ Diyetisyen
  Gözde Patlak
  kaynak: www.mood.ist
  15 Ağustos 2016
  #1
 2. Sigarayı Bırakan Bireylerin Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Değişir? Cevapları

soru sor

Sigarayı Bırakan Bireylerin Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Değişir?