SGK'da 'Paralel Yapı' operasyonu

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 8 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır. SGK'da 'Paralel Yapı' operasyonu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  İZMİR'de SGK İl Müdürü E.B., emekli olup ayrılan eski müdürü M.K. ile 3 yönetici, 'Paralel yapı' iddiasıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alındı. Müdürlerin SGK'nın malı olan tarihi köşk ile araziyi, usulsüz yöntemlerle, evrakta sahtecilik yapıp cemaate yakın olduğu önesürülen Şifa Üniversitesi'ne kiraladıkları iddia edildi. Hastane olarak kullanılan bina, YÖK'ün izni iptal etmesiyle, bir süre önce mühürlenmişti.

  Sabah saatlerinde SGK'ya yönelik olarak paralel yapı iddiasıyla yapılan operasyonda, İl Müdürü E.B., İl eski müdürü M.K.'nin de aralarında bulunduğu toplam 5 kişi gözaltına alındı. Mali Suçlarla Büro Amirliği'ne götürülen zanlılara yönelik suçlamalar da ortaya çıktı. Zanlıların, sık sık tartışma konusu olan SGK'ya ait Buca'daki tarihi De Jong Köşkü'nün de içinde bulunduğu 45 dönümlük araziyi, 49 yıllığına cemaate yakın olduğu önesürülen Şifa Üniversitesi'ne evrakta sahtecilik yapıp usulsüz yöntemlerle kiraladıkları ileri sürüldü. SİT kapsamındaki tarihi köşk, Şifa Üniversitesi tarafından hastaneye çevrilmişti. Bu binadaki hastane de YÖK'ün üniversiteye verdiği izini kaldırması sonrasında İl Sağılık Müdürlüğü'nce, bir süre önce mühürlenmişti. SGK müdür ve yöneticilerine, 'Görevi kötüye kullanmak, evrakta sahtecilik, iddia edeline FETÖ'ye yardım ve yataklıkta bulunmak' suçlamalarının yöneltildiği belirtildi.

  Buca'daki tarihi köşkün cemaate yakın bir kuruma peşkeş çekildiği iddiasıyla o dönemde, CHP, sendikalar, sivil toplum örgütleri tepki gösterip, protesto gösterileri yapmıştı. Alanda izinsiz ağaç kesildiği, eski bir binanın yıkılarak yerine belediyeden ruhsat almadan bina yapıldığı gerekçeleriyle Buca Belediyesi'nin girişimleri de sonuçsuz kalmıştı. Ancak o dönemin Vali ve diğer yönecileri protestoları dikkate almayarak başvuyu sonuçlandırıp, açılış törenlerine de katılmıştı.
  8 Mart 2016
  #1
 2. SGK'da 'Paralel Yapı' operasyonu Cevapları

soru sor

SGK'da 'Paralel Yapı' operasyonu