Scribus Kullanım Kılavuzu Scribus Nasıl Kullanılır

İsimli konu WH 'Teknoloji' kategorisinde, YBilgiNN üyesi tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır. Scribus Kullanım Kılavuzu Scribus Nasıl Kullanılır hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bu yazıda Scribus Kullanım Kılavuzu Scribus Nasıl Kullanılır hakkında özet bilgiler bulabilirsiniz. Scribus kullanım kılavuzu ve scribus nasıl kullanılır hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. PC paylaşımlarımızın devamı gelecektir. Bir teşekkür yeter arkadaşlar. :)

  scribus kitap scribus anlatımı scribus örnekleri masaüstü yayıncılık bölümü masaüstü yayıncılığına giriş

  Scribus İle Tasarım,scribus Püfleri,linux İle Masaüstü Yayıncılık


  Grafik tasarıma ilgi duyan birçok yeni kullanıcı, başlamak için ya kitap alır, ya da Internet sayfalarını takip eder. Kitap alanlar genelde birkaç konu okuduktan sonra sıkılırlar; çünkü genelde pratik birşeyler yapacak duruma gelmeniz için bazen birkaç yüz(!) sayfa okumanız gerekir. Internet sayfaları ise tam tersine, genelde konuya ortadan bir giriş yaparak bir-iki numara gösterirler.Scribus bölümünde biraz farklı bir yol izlemeyi düşündük ve bu ay, tipik anlatım tarzımıza bir ara vererek, Scribus belgelerinize biraz tat-tuz katacak ve işinizi kolaylaştıracak bazı püf noktalarına değinmek istedik.  KILAVUZ ÇİZGİLERİ KULLANMAK

  Kılavuz çizgiler, sayfa üzerindeki öğeleri düzgün bir biçimde yerleştirebilmeniz için çok yararlı bir araçtır. Ancak, kurulumun ardından kılavuz çizgilerin görünebilmesi için Tercihler’e girerek küçük bir ayar değişikliği yapmalısınız.
  Bunun için Düzenle menüsünden Tercihler’i seçin. Soldan kılavuzları seçtikten sonra, resimde görüldüğü gibi "Kılavuzları işaretle" seçeğini işaretli hale getirin.
  Kılavuz eklemek içinse, üst ve soldaki cetvele tıklayıp belge üzerine sürüklemelisiniz.Eklediğiniz kılavuzların yerini daha sonra değiştirmeniz mümkün. Eğer hala kılavuzları göremiyorsanız, sayfaya sağ tıklayıp "Kılavuzları göster" seçeneğini işaretli hale getirmeniz gerekiyor.  EĞRİ ÜZERİNE YAZI OTURTMAK

  Bazı durumlarda eğik ya da bir şekil etrafına sarılmış yazılar yazmanız gerekebilir. Scribus’la bunu yapmak oldukça basittir ve mantık olarak diğer vektör tabanlı programlarla aynıdır.
  Önce, yazınızı oturtmanız için bir şekil çizmeniz gerekli. Bunun içinse Bezier Eğrisi ya da Serbest Çizimi kullanmamız gerekiyor. Bu iki araç, araç çubuğunda yanyana duruyorlar (Şekle bakın)
  Şeklinizi oluşturduktan sonra yazınızı yazın. Sonra, Shift tuşunu basılı tutarak hem yazıyı, hem de şekli seçin ve ardından "Öğe" menüsünden "Metni eğriye ekle" yi seçin. Hepsi bu kadar!
  YAZIYI "DAĞITMAK"

  Bazı belgelerde, yazınızı oluşturan karakterleri rastgele yerleştirmeniz gerekebilir. Scribus, bu konuda önemli bir avantaj sunuyor; yazıyı isterseniz vektör grafik haline getiriyor. Bundan sonra ise, yazıyı parça parça ayırmanız mümkün.
  Örneği uygulamak için, ekrana metin çerçevesi ile 100 puntoluk bir POZİTİF yazısı yazıyorum. Yazıyı yazdıktan sonra, metin çerçevesini seçin ve sağ tıklayın; sonra resimde görüldüğü gibi Dönüştür-Anahatlar’ı seçin. Artık yazınız vektör tabanlı bir grafik haline geldi.
  Ancak, yazınız hala tek parça. Harfleri ayırabilmek için yazıya (aslında artık yazı değil, vektör tabanlı bir grafik!) tekrar sağ tıklayın ve resimde görüldüğü gibi "Grubu çöz" ü seçin. Artık, her bir harfe tıklayarak ekranda istediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz.

  RESİM VE METİN KUTULARINA DEĞİŞİK ŞEKİLLER VERMEK
  Resim ve metin çerçeveleri dörtgen şeklinde gözükseler de, aslında çok daha farklı geometrik şekiller verebilirsiniz. Resimde gördüğünüz dondurma külahı formu, sadece bunların şekillerini değiştirerek elde edildi.
  Aslında yapmanız gereken işlem oldukça basit: Resim ya da grafik çerçevenizi çizdikten sonra, seçili iken özellikler panosuna bakın. (Eğer açık değilse, "Pencereler" menüsünden "Özellikler" i seçili hale getirin)
  Özellikler panosunda "şekil" e tıklatın. En üstte, şekil yazısının yanında bir kare göreceksiniz. Buradaki liste kutusundan dilediğiniz şekli seçebilirsiniz; seçili çerçeve seçtiğiniz formu alacaktır.
  ÖĞELERİN YAZDIRILMASINI DENETLEMEK
  Bazı belgelerde, ekranda görüntülenmesini istediğiniz ancak baskıda görünmemesini isteyeceğiniz bazı alanlar eklemek isteyebilirsiniz. Örneğin, Scribus belgenizde bir başka tasarımcıya, tasarımla ilgili çeşitli notlar ya da grafikler eklemek gibi.
  Bu özellik herhangi bir öğeye uygulanabilir. Unutmamanız gereken, bu öğelerin PDF çıktılarında da görünmeyeceğidir.
  Öğeyi seçtikten sonra, Özellikler panosundan "X,Y,Z" yi seçin ve resimdeki gibi yazıcı simgesine bir kez tıklayın. Simgenin üstünde bir çarpı işareti çıkacaktır. Artık öğe, PDF çıktılarında ve baskıda gözükmediği halde, Scribus belgeleri içinde görünür olacaktır.
  METİN EFEKTLERİ
  Metin çerçevelerine düz renkler yerine renk geçişleriyle değişik efektlerde vermeniz mümkün. Bu işlem içinde özellikler panosunu kullanacağız. Resmi seçtikten sonra, Colors’a tıklayın. Listeden renk geçişlerinden herhangi birini seçin (yatak ya da dikey gradyan gibi) Daha sonra, altta çıkan renk paletinin çeşitli yerlerine tıklayarak, görüldüğü gibi renk seçiciler oluşturun ve alttaki renkleri seçerek aktif olan renk seçicinin kullanacağı rengi belirleyin. Biraz deneme-yanılmayla oldukça etkileyici efektler oluşturabilirsiniz; benimkinin oldukça "basit" olduğunu itiraf etmeliyim!
  UYUMLU RENKLER BULMAK
  Görsel bir belge oluşturmanın en büyük zorluklarından biri de birbirleriyle uyumlu renkleri yakalayabilmek. Genelde birçok tasarımcı fazla sayıda deneme yapar; ancak bu genelde büyük zaman kaybına neden olur. Bizim gibi her ay 200 sayfa dergi hazırlamak gibi yorucu bir çaba içindeyseniz(!), bunun için size güzel bir araç öneririm:"Ekstralar" menüsünden renk çarkını seçin.
  "Metini seçin" liste kutusundan seçeceğiniz çeşitli seçenekler ve açılarla, renklerin uygun tonlarını yakalamanız mümkün. Tabiki yine en iyi sonuçları deneme-yanılmalarla bulacaksınız; ancak bunların sayısı biraz daha azalmış olacak.
  1 Temmuz 2013
  #1
 2. Scribus Kullanım Kılavuzu Scribus Nasıl Kullanılır Cevapları

 3. teşekkürler. emeğinize sağlık
  24 Mart 2020
  #2
soru sor

Scribus Kullanım Kılavuzu Scribus Nasıl Kullanılır

Alakalı Aramalar:

 1. scribus nasıl kullanılır

  ,
 2. scribus kullanımı

  ,
 3. scribus nasıl kullanılır resimli anlatım

  ,
 4. scribus kullanim,
 5. scribus a1.4.5 ne işe yarar