Sanayi üretimi arttı

İsimli konu WH 'Ekonomi' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 9 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Sanayi üretimi arttı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Sanayi üretiminde, Kasım'da aylık bazda değiş olmazken, madencilik ve imalat sanayideki gerilemeler nedeniyle yıllık bazda artış yüzde 2.7 düzeyinde kaldı.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.2 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.5 arttı.

  Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7.8 arttı.

  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2.6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.7 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti.

  Bu artışı, yüzde 5.0 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 3.7 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç) izledi.

  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 6.7 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında ve deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 2.9 ile giyim eşyalarının imalatı izledi.
  9 Ocak 2017
  #1
 2. Sanayi üretimi arttı Cevapları

soru sor

Sanayi üretimi arttı