Sanat ve Zanaat Farkları

İsimli konu WH 'Sanat' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 12 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır. Sanat ve Zanaat Farkları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Sanat ve zanaat hem eklime olarak hem de anlam olarak birbirlerine benzemektedirler. Yani bunları karıştırmak, birbirlerinin yerine söylemek zanaat yerine sanat, sanat yerine de zanaat kelimesini kullanmamız çok doğal. Fakar bu ikisi birbirinden farklı kelimelerdir. Genel kültür olsun diye... Zanaat ve sanat farkları nelerdir? Sanat ve zanaat arasındaki işki nedir?

  Sanat ve zanaat arasındaki farklar, sanat ve zanaat farkları, zanaat ve sanat arasındaki ilişki, zanaat vs sanat vs...

  Sanat ve Zanaat ARasındaki Farklar Nedir  SANAT

  1 . Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık:
  “Bir oyunun on beş gün sürmesi bir sanat hadisesi olduğunu gösterirdi.”- T. Buğra.
  2 . Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım:
  “İtiraf edelim ki dünkü halkımız henüz sanata karşı hazırlıklı olmadığı için çok büyük müşkülata maruz kalıyordu.”- A. H. Çelebi.
  3 . Bir şey yapmada gösterilen ustalık:
  “Konuşma sanatı.”- .
  4 . Bir meslekte uyulması gereken kuralların tümü:
  “Askerlik sanatı.”- .
  5 . Zanaat.

  ZANAAT

  1 . İnsanların maddeye dayanan gereksinimlerini karşılamak için yapılan, öğrenimle birlikte deneyim, beceri ve ustalık gerektiren iş, sınaat:
  “Hiçbir vatandaşa benim zanaatı tavsiye etmem.”- N. Hikmet.
  2 . El ustalığı isteyen işler.
  Sanat tarifindeki 5 numaralı zanaat iki kelimenin çakıştığı yerleri ifade etmek içindir. Tanımlardan da anlaşılacağı gibi iki kelimeyi birçok alanda karıştırmak mümkün değildir. Sanatta yaratıcılık ön planda olmasına karşılık zanaatta ustalık ön plandadır. Ayrıca zanaat maddi gereksinimleri karşılamak için yapılan bir iştir. Örneğin metal işleyerek ve ustalığınızı göstererek çaydanlık, bardakaltı, kaşık, çatal, nal, saat, çerçeve, vb yaparsanız bu zanaattır. Yine metali işleyerek yaratıcılığınızı da katarak bir heykel yaparsanız bu sanattır.
  12 Mayıs 2012
  #1
 2. Sanat ve Zanaat Farkları Cevapları

soru sor

Sanat ve Zanaat Farkları

Alakalı Aramalar:

 1. sanat ve zaanat nedır ikisi arasındakı farklar