Sanat Nedir Özet Olarak

İsimli konu WH 'Sanat' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 12 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır. Sanat Nedir Özet Olarak hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Sanat nedir diye arayınca hiç de kısa olmayan sayfalar gördüm. Kısa oalrak sanat nedir özetini paylaşmak istedim. Sanat nedir kısaca konusunu açıyorum.

  [​IMG]

  Sanat nedir, Sanat konu özeti, Sanat hakkında bilgi

  Sanat Nedir  Kısaca sanat
  ; belli kalıplar içine konulamayan ve estetik olan insan duygularının dışa vurumudur.
  Biraz daha açıklayacak olursak; sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. insanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini, yaşama bakışlarını, sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiş, her dönemde ve her toplumda, sanat farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır.

  bugün sanatın "duygusal ve düşünsel etkileme gücü"ne sahip oluşu daha belirleyicidir. bu anlayışa en uygun tanımı yapan thomas munro'ya göre; "sanat doyurucu estetik yaşantılar oluşturmak amacıyla dürtüler yaratma becerisidir." sanat, güzel ile uğraşır. güzel göreceli bir kavramdır. kendi içinde tutarlı bir bütünlüğü taşıyan şey çirkin, acı verici, iğrendirici bile olsa estetik açıdan güzeldir.

  sanat, nesnel ve öznel yaklaşımlara göre farklı açıklanır. nesnel yaklaşımda sanat, toplumsal etkilerle, öznel yaklaşımda ise salt bir bireysellikle yaratılır.
  kant'a göre; sanatın kendi dışında, hiçbir amacı yoktur. onun tek amacı kendisidir. güzel sanatı ancak deha yaratabilir.
  hegel'e göre; sanattaki güzellik doğadaki güzellikten üstündür. sanat, insan aklının ürünüdür. kendisine doğanın taklidinden başka amaç bulmalıdır.

  marks'a göre; yaratıcı eylem, insanın ve doğanın karşılıklı etkileşiminin bir aşamasıdır. bu, toplumsal bir karakter taşır. sanat, yaşamı insanileştiren bir olgudur. araştırıcı, yaratıcı, çok yönlü tümel insana ulaşma çabası içinde sanatlar gelişebilir.
  b. croce; güzelliğin yerine anlatımı öne çıkarır. sanat, sezginin ve anlatımın birliğidir. bireysel ve teorik bir etkinliktir. doğa, sanatçının yorumu ile güzel olabilir.

  sonuç olarak sanat, deha düzeyindeki zekanın, var olana karşı tepkisinin, tutarlı bir bütünlük içerisinde somutlaştığı bir alandır. sanatçı, zekası ve sezgileriyle çağının önünde giden insan olduğu için, gerçek sanatın anlayanı azdır. onu anlamak için çaba gerekir.
  12 Mayıs 2012
  #1
 2. Sanat Nedir Özet Olarak Cevapları

soru sor

Sanat Nedir Özet Olarak

Alakalı Aramalar:

 1. sanat ve sanat dalları hakkında ile ilgili kısa bilgiler

  ,
 2. sanat