Sağlıklı Ve Pratik Yöntemlerle Zayıflama Yolları

İsimli konu WH 'Kadın Sağlığı' kategorisinde, koklut üyesi tarafından 30 Nisan 2015 tarihinde yazılmıştır. Sağlıklı Ve Pratik Yöntemlerle Zayıflama Yolları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kilo vermek için uğraşmaya başlamadan önce aklımıza bir takım zayıflama yolları ve bu problemlere çözümler gelir. Her gün spor yapmak, diyet programları hazırlamak, sevdiğimiz yemeklerden vazgeçmek gibi birçok konu zayıflama yolları hakkında bize fikirler verir. Aklımıza gelen çözümler kimi zaman yapabildiğimiz kimi zaman ise vakit veya güç bulamadığımız zayıflama yolları içerisindedir. Eğer zayıflamayı kafaya koyduysak bizim için birçok zayıflama yolu mevcuttur; yeter ki bağlı kalacağımız bir program olsun ve yapmamız gereken şeyleri bilelim.

  Aslında kilo vermek bir bilimden çok sanat gibi gözükür. Çünkü neden-sonuç ilişkisiyle tahmin edebilmek yerine, deneme yanılma yöntemiyle elde ettiğimiz bir durum söz konusudur. Normalde kilo vermek karmaşık bir konudur fakat akıllıca çalışarak kontrol altına alınabilecek bir süreçtir. Yani bir sorun olduğunda onu çözmeye çabalamadan önce tanımlamak gerekir. Eğer vücudumuzun nasıl çalıştığını öğrenirsek ve ne yapmamız gerektiğinin farkına varırsak sorunu yarı yarıya çözdük diyebiliriz.

  Zayıflama yolları hakkında düşünürken tabi ki de aklımıza ilk gelen yol diyet yapmaktır. Diyet yapmak deyince herkesin aklına aç kalmak gelir. Fakat bu kesinlikle böyle olmamalıdır. Diyette kendimizi tok hissettirecek olan yiyecekleri tercih etmeliyiz. Diyet için aç kalmak yerine çok yememeyi tercih etmeliyiz. Zayıflama yolları nelerdir sorusunun en basit cevabı olan çok yememek için kolay uygulanabilecek birkaç kuralları size sunalım;

  • Yemeklerden yaklaşık yirmi dakika önce kendimize uygun bir çorba ile birlikte on beş gram kadar ceviz yememiz durumunda kendimizi daha az besin ile tok tutmuş oluruz.
  • Zeytin, balık ve kuru yemiş yiyerek daha fazla omega-3 yağ tüketiriz. Bu besinlerdeki yağlar, kendimizi tok hissettiren kimyasalların seviyesinin artmasını sağlar.
  • Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler yerine doymamış yağ oranı fazla olan yiyecekleri tercih ederek açlık seviyemizi düşürebiliriz.
  • Karbonhidrat oranı çok yüksek bir beslenme programı uyguladığımızda kendimizi daha aç hissederiz. Bu yüzden beslenme düzenimizde karbonhidrat oranını %50 ‘nin altında tutmalıyız.
  Zayıflama yolları listemizde egzersizler tabi ki olmazsa olmazlardandır. Egzersizler zayıflama yolları için en önemli faktörlerdendir. Aynı zamanda egzersizleri ilaç gibi de düşünebiliriz. Çünkü araştırmaların ortaya koyduğu bulgulara göre egzersizler depresyon riskini en az antidepresanlar kadar azaltmaktadır.

  Egzersizler metabolizmayı hızlandırır ve bunun sonucunda egzersiz yapmadığımız zamanlara nispeten daha çabuk enerji yakarız. Ayrıca egzersiz sinir sistemimizi açar ve iştahımızın kapanmasına yardım eder. Eğer kendimizi aç hissettiğimizde dışarı çıkıp biraz yürür veya biraz koşarsak açlık duygumuzun geçtiğini kolayca fark edebiliriz. Bu yüzden zayıflama yolları hakkındaki planlarımızı düşünürken egzersizi asla atlamamak gerekir.

  Ayrıca egzersiz, beynimizi uyaran endorfinleri salgılaması sonucu, bir kontrol duygusu hissettirir. Bununla birlikte kontrol dışı ve isteğe bağlı yeme ihtiyacımız kapanmaya başlar. Egzersizin en önemli yararlarından biri de damarlarımızı açık tutar ve yüksek tansiyon, hafıza sorunları, kalp krizleri gibi büyük sorunların azalmasına yardımcı olur.

  Zayıflama yolları daha birçok yollarla çeşitlendirilebilir. Fakat bu zayıflama yolları uygulanırken bunların yanında birçok noktaya da dikkat etmemiz gerekmektedir. Kilo vermek istiyorsak asla motivasyonumuzu ve azmimizi kaybetmemiz gerekir. Çünkü motivasyon olmazsa programımızı uygulayacak olan iradeyi bulamayız ve hayatımız boyunca kilolarla yaşamaya maruz kalırız.

  Kilo vermeyi kesinlikle aç kalmak diye algılamamalıyız. Zayıflama yolları bellidir. Aç kalmak asla bir çözüm değildir. Çünkü aç kalmak beynin vücuda yağ depolama emrini vermesine neden olur. Ayrıca her gece yedi ile sekiz saat uyumak zayıflama yolları için çözümlerden biridir. Çünkü uyku sırasında, beynimizdeki kimyasallar yenilenir. Beynimiz bu kimyasalları yenilemek için uykuya ihtiyaç duyar.Eğer düzenli uyku alışkanlığımız yoksa, vücudumuz bu kimyasalları karşılamak için besine ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden zayıflama yolları ve kilo vermek için uğraşıyorsak öncelikle düzenli bir uyku düzenine sahip olmalıyız.

  Zayıflama yolları nedir, nasıl kilo verilir gibi soruların birçok cevabı vardır. Fakat her olayda olduğu gibi zayıflama yolları işe yarar mı yaramaz mı konusu tabi ki bize bağlıdır. Motivasyonumuzu yüksek tutmalı, sabır ve azimle yediklerimize dikkat edip programlı egzersizler yapmalıyız. Bu yazıda sizlere zayıflama yolları hakkında sağlıklı ve uygulanabilir birçok çözüm önerisi sunmaya çalıştık . Umarız işinize yarar bilgileri bulmuşsunuzdur. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

  KAYNAK : http://www.kilonasilverilir.com/zayiflama-yollari-hakkinda-kesinlikle-bilinmesi-gerekenler/
  30 Nisan 2015
  #1
 2. Sağlıklı Ve Pratik Yöntemlerle Zayıflama Yolları Cevapları

soru sor

Sağlıklı Ve Pratik Yöntemlerle Zayıflama Yolları