Sağlıklı Sırt ve Bel İçin 6 Adım

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 7 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. Sağlıklı Sırt ve Bel İçin 6 Adım hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Sağlıklı bir yaşam ruhumuzun, zihnimizin ve vücudumuzun dengesi ile sağlanır. Bunun için de yeterli düzeyde hareket, ideal bir vücut ağırlığı, güçlü kaslar, vücut esnekliği ile dengeli bir beslenme sağlıklı yaşam için gerekli adımlardır.

  [​IMG]
  Ancak ne yazık ki sırt ve bel ağrıları çağımızda modern yaşamın bir parçası olmuş durumdadır. İnsanların hayatlarının büyük çoğunluğunda bel ve sırt ağrıları çekerler. Aslında hem belimiz hem de sırtımız oldukça dayanıklı olmasına rağmen bir o kadar da hassastır. Yanlış beslenme, hatalı hareketler gibi birçok faktör sebebi ile vücudumuzun bu bölgeleri sorunlara çok açık konumdadır.

  Aşağıda sayacağımız yedi adım hem sırtınız hem de beliniz için basit ama kurtarıcı önlemlerdir.

  1.Sağlıklı Beslenin

  Sadece bel ve sırt ağrıları için değil sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek şarttır. Vücudumuzun ihtiyacı olan protein, vitamin, yağ, tuz, karbonhidrat ve suyu dengeli bir beslenme içerisinde tüketmelisiniz.

  2.Su İçin

  Günde mutlaka 2 litre yani 8 bardak civarında su içmeniz gereklidir. Su içmek vücudunuzdan toksinlerin atılması, vücut sağlığınız ile rahatlamanız için ön koşuldur. İdrarınızın rengi içtiğiniz su gösteren bir ölçüttür. Çok koyu renkte ise yeterli seviyede su almadığınız anlamındadır ki bu aslında vücut sağlığınız tehdit eden bir unsurdur.

  3.Esneyin

  Düzenli olarak mümkün olursa her gün temel esneme hareketleri yapın. Esneme egzersizleri ile sırt ve bel ağrılarını görülme riskini çok fazla şekilde azaltır. Esneme hareketleri eklem ve kaslarınızdaki esnekliği arttırması yanında kan dolaşımınızı da geliştirir.

  4.Ayağınıza Tam Uyan Ayakkabılar Giyin

  [​IMG]
  Ayaklarımız ister yürüyelim istersek de ayakta duralım bizim destek noktamızdır. Bu nedenle sıkan veya çok uzun topuklu ayakkabılar duruşumuz kadar ayak sağlığımız için de zararlıdır. Küçük bir tavsiye verirsek; asla sabahın erken saatlerinde ayakkabı alışverişine çıkmayın.

  5.Uyku Düzenine Özen Gösterin

  6 ile 8 saatleri arasında bir uyku idealdir. Ayrıca nasıl uyuduğunuz ve yatağınız da çok önemlidir. Yana dönük yatıyorsanız bacaklarınızın arasına koyacağınız bir yastık sizi ciddi rahatlatacaktır. Kullandığınız yastıklar başınız ile omurganızı düzgün hizalayacak şekilde olmasına dikkate etmelisiniz.

  6.Duruşunuzu Düzeltin

  Evde, işte veya sokakta yürürken vücut duruşunuza dikkat etmelisiniz. Kambur durmamaya özen gösterin. Uzun saatler oturuyor iseniz belinizi mutlaka destekleyici önlemler alın. Bilgisayar da çok çalışıyor iseniz bilgisayarınızın tepesinin göz hizasında olacak şekilde ayarlamasının yapılması çalışırken ki vücut duruşunuzun bozulmaması açısından önemlidir.
  7 Haziran 2017
  #1
 2. Sağlıklı Sırt ve Bel İçin 6 Adım Cevapları

soru sor

Sağlıklı Sırt ve Bel İçin 6 Adım