Sabahları Araba Neden Çalışmaz Zor Çalışır

İsimli konu WH 'Teknik Bilgi' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 11 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır. Sabahları Araba Neden Çalışmaz Zor Çalışır hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Arabalar sabahları özellikle kışın neden çalışmaz biliyor musunuz? Sabahları motor sesine, marş sesine uyandığınız oldu mu? Çıkıp da küfredesiniz geldi ama ne farkeder ki değil mi? Evet ben de bunları yaşadım ve merak ettim. Sabahları acaba arabalar neden zor çalışır veya arabalr neden çalışmaz.

  Sabahları Araba Neden Çalışmaz  Araba Sabahları Neden Çalışmaz

  Benzin de diğer sıvılar gibi soğuk havada daha az buharlaşır. Bunu yazın güneş gören bir kaldırıma su döktüğünüzde görebilirsiniz. Buradan hemen buharlaşan su, gölgedeki kaldırıma döküldüğünde kolayca buharlaşamaz, bir süre orada kalır. Benzin de soğuk havada kolayca buharlaşamayınca, buji ateşlendiğinde tutuşması da zor olur.

  Motor yağı soğuk havada kalınlaşır. Buna örnek olarak reçeli gösterebiliriz. Sıcak havada daha akıcı olan reçel, buzdolabına konulup çıkartıldığında kavanozdan daha zor akar. Böylece anahtarı çevirdiğinizde motorunuz, döner kısımlarının olduğu yataklarda kalınlaşmış yağın direnci ile karşılaşır.

  Araba aküsünden elektrik elde edilmesi de diğer pillerde olduğu gibi kimyasal bir reaksiyonudur. Ancak soğuk havada bu reaksiyon yavaşlar ve marş motorunuza gerekenden daha az güçte elektrik gelir. Bu da motorun ilk hareketi için gerekenden daha yavaş dönmesine neden olur.

  NEDEN MARŞ SORUNU YAPIYOR?
  2009 model Audi A3 1.6 S-tronik aracım, aldığım günden bu yana...

  2009 model Audi A3 1.6 S-tronik aracım, aldığım günden bu yana güneş altında bir kaç saat bekleyince, ilk marşta, bazen de 2. marşta dahi çalışmıyor. Sorunun nedeni ne olabilir? Serviste iki defa incelendi ve bir sorun bulunamadı. Ne yapmamı önerirsiniz? Metin AKGÜM Audi A3 1.6 aracınızın motorunun sıcak ortamlarda ilk marşta çalışmaması, genellikle emme manifoldunun ve benzinin çok ısınmasından kaynaklanır. Bu sorun genellikle benzin depo havalandırma ve dolaşım sistem sorunlarından ortaya çıkmaktadır.Ayrıca kullandığınız benzin oktanı ile de anlattığınız sorunun ilişkisi vardır. Sonuç olarak benzin çok ısınıp buharlaşıyor ve yanma gücünü de bir miktar yitiriyor.Havalandırma sistemlerinde bir sorun bulunmazsa, sadece iki marşta çalışması o kadar da zorlayıcı bir sorun değildir. (Onno USTA)

  http://www.arabam.com/haber/Danisman-NEDEN-MARS-SORUNU-YAPIYOR/Detay-286844
  11 Mayıs 2012
  #1
 2. Sabahları Araba Neden Çalışmaz Zor Çalışır Cevapları

soru sor

Sabahları Araba Neden Çalışmaz Zor Çalışır

Alakalı Aramalar:

 1. sabahları araba neden çalışmaz

  ,
 2. araba sabahları çalışmıyor

  ,
 3. arabam sabahları çalışmıyor

  ,
 4. sabah araba neden calismaz,
 5. sabah araba çalışmıyor