Roland Barthes (Roland Barthes Kimdir? ( Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı )

İsimli konu WH 'Felsefe' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 22 Ağustos 2010 tarihinde yazılmıştır. Roland Barthes (Roland Barthes Kimdir? ( Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı ) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Roland Barthes (Roland Barthes Kimdir? ( Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı )


  Roland Barthes (Roland Barthes Kimdir? - Roland Barthes Hakkında)
  Roland Barthes (Roland Barthes Kimdir? ( Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı )
  Roland Barthes (12 Kasım 1915[​IMG] Cherbourg - 25 Mart 1980[​IMG] Paris)[​IMG] Fransız felsefeci[​IMG] göstergebilimci[​IMG] edebiyat eleştirmeni[​IMG] edebiyat ve toplum kuramcısı.

  Göstergebilimin kurucu isimlerinden birisidir. Aynı zamanda postmodern düşüncenin de kurucu öncülerinden sayılır.

  Barthes’ın düşünce evrimini sınıflandırmak kolay değildir[​IMG] çünkü onun yapısalcılık'tan postyapısalcılık'a uzanan düşünsel serüveni kolayca sınıflandırmaya elverişli değildir. Onu hem postmodern felsefe'nin oluşturucuları arasında saymak[​IMG] hem de bizzat postmodern düşüncenin en özgün kuramsal uygulayıcılarından biri olarak anmak gerekir. Düşünsel serüvenini anlamak için çalışmalarının seyri izlenebilir.

  1950'li yıllar Barthers'ın yazın çalışmalarının başlangıç yıllarıdır. Bu yıllardan itibaren[​IMG] dilbilimle[​IMG] edebiyatla[​IMG] müzikle[​IMG] göstergebilimin bir bilim olarak kuruluşuyla uğraşacak[​IMG] giderek boyut değiştiren ve derinlik gösteren bir yönde yapıtları ortaya çıkacaktır. Barthers dilbilim'in (Sausaure'cü Dilbilim) tezlerini göstergebilimine taşımaya çalışır[​IMG] çünkü belli bir noktadan sonra onun için her şey gösterge dizgeleri olarak okunabilecek bir görünüm alır. Gündelik yaşamdaki rastgele öğelerden yüksek sanat yapıtlarına her şey bir gösterge olarak analiz edilebilir ve edilmelidir. Onun göstergebilim anlayışı bu noktada bu gösterge dizgelerini anlamak[​IMG] işleyiş yapılarını çözmek ve dolayısıyla anlam dünyasının yapısını açıklamak çabasından ileri gelir.
  22 Ağustos 2010
  #1
 2. Roland Barthes (Roland Barthes Kimdir? ( Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı ) Cevapları

soru sor

Roland Barthes (Roland Barthes Kimdir? ( Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı )