Resimli anlatım ile bilgisayar toplama dersi

İsimli konu WH 'Donanım Bileşenleri' kategorisinde, ziyaaktas üyesi tarafından 5 Temmuz 2006 tarihinde yazılmıştır.

 1. resimler yok
  2 Aralık 2008
  #41
 2. saol kardeş emeğe saygı
  4 Ocak 2009
  #42
 3. saol emege saygı tesekkurler
  4 Ocak 2009
  #43
 4. saol tişkrle rrrrrrrr
  19 Ocak 2009
  #44
 5. Adım Adım Bilgisayar Toplama

  [​IMG]


  Donanımımızı içinde barındıracak kasa tiplerinden biri.

  [​IMG]


  Donanım bileşenlerimizin hemen hemen hepsi yukarıdaki resimdeler, sadece eksik bir parça var, eksik olan parça (CPU) İşlemci pastasıdır. Bunu özellikle ayrı tanıtmak istedim, çünkü bu parça olmazsa olmazdır. İşlemcimizi sıcaktan yalıtacak ve aşırı ısınmayı hatta yanmaktan engelleyecek olan işlemci pastamız, resim 4 de gördüğünüz gibi

  [​IMG]  Donanım bileşenlerini tanıdıktan sonraki yapcağımız işi bölümlere ayırırsak ilk bölüm anakartın montajı olacak, bu bağlamda anakartı takmadan önce üzerinde biraz inceleme yapalım.

  1. Bölüm [ Anakartla Tanışalım ]

  [​IMG]


  Yukardaki sayılardan başlarsak:

  1. İşlemci soketi
  2. Ram slotları
  3. IDE portu---> CD-ROM Yada Harddisk bağlantısı için
  4. IDE portu 2--> CD-ROM Yada Harddisk bağlantısı için
  5. SATA portları Harddisk için en güncel bağlantı biçimi (SATA yeni jenerasyon Harddisklerde kullanılıyor)
  6. Ön Panel Bağlantıları (Front Control Panel Connectors)
  7. Disket (floppy) portu
  8. PCI portları
  9. AGP portu (Ekran kartı içindir)
  10. Dışa açılan bağlantılar paneli ( Bu bölüm haricen işlenecek )
  11. İşlemci (CPU) fan baglantı noktası

  Anakart için genel olarak bizim montaj sırasında kullanacağımız bölümler bunlardı, bunların dışında biraz daha detaya girip 6. ve 7. resimlerede göz atmakta yarar var tabi.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Piyasadaki en son çıkan kartlar üzerinden değerlendirirsek arka paneldeki çıkışları ve girişlerinin resim 7 deki açıklaması bu şekilde olur

  1. Klavye, fare cikislari
  2. 2 x USB portu
  3. Parelel port
  4. ATX güç girişi
  5. Game Port Girişi
  6. LAN girişi
  7. 2 x USB
  8. Optik çıkışlar (ses için)

  2. Bölüm [ İşlemcinin(CPU) Anakarta Montajı ] (INTEL işlemciler için)

  Şimdi anakart üzerinde montaja geçelim. ilk olarak (CPU) işlemcimizi takarak başlayalım.İşlemci soketimizin yanındaki çubuğu işlemcimizi oturtturabilmemiz için yukarı kaldıralım (bu çubuk aşağı doğru kapandığında işlemci iğnelerini yuvasına oturtturacak ve hemde sıkıştırma görevi görecektir.

  [​IMG]


  İşlemcimizi sokete yerleştirirken dikkat etmek zorunda olduğumuz konu, resim 9 da gördüğünüz gibi işlemci üzerindeki köşelerden birinde üçgen bir işaret var. Bu işaretli tarafin anakart işlemci soket girişindeki, yine bunun için işaretlenmiş köşeye denk gelecek bir şekilde yerleştirilmesi lazm.

  [​IMG]


  İşlemcimizi üzerindeki işaretlere uygun bir şekilde yerleştiriyoruz ve soket çubuğumuzuda aşağı indiriyoruz.böylece işlemcimiz soket yuvasına tamamen oturmuş oluyor.

  [​IMG]


  Sıradaki işlemimiz termal macunumuzu işlemci üzerine sürmektir. 11 ve 12. resimlerde olduğu gibi bizde termal macunumuzu işlemci üzerine yayıyoruz.

  [​IMG]


  Resimde gördüğünüz gibi termal macumuzu işlemcimizin üzerine yayıyoruz, ama yanlardan taşacak kadar fazlada olmamalı, normal bir tabaka olmalı, fazlasıda ısı yalıtımı açısından iyi değildir.

  [​IMG]


  Termal macun ile işimiz bitti ve işlemcimizi soğutacak fanımızı, sürdüğümüz termal macunun üzerine yerleştireceğiz. Resim 13 de gördüğünüz gibi fanı oturtturduktan sonra fan üzerindeki çubuk aşağı indirilerek fanın tam olarak yerleşmesi ve sıkışması sağlanır. Resim 13 de ayrıca belirtilen bir konu fanın elektrik bağlantısıdır.

  [​IMG]


  2. Bölüm [ İşlemcinin(CPU) Anakarta Montajı ] (AMD işlemciler için)


  Intel için işlemci montaji bu kadar arkadaşlar şimdi birde AMD işlemcilerin nasıl montaj edildiğini görelim.

  Aslında Intel ve AMD montajı arasında çok büyük bir fark yok, ama ben yinede olan küçük farkları işlemek istedim. resim 20 de AMD tabanlı bir anakart var.

  [​IMG]


  Anakart işlemci soketimizin üzerinde intel soketinde olduğu gibi işaretlenmiş bir alan var. Bu resim 15 de soketin köşesinde olan üçgen işaret aynı zamanda işlemci üzerinde de vardır. işlemcimizi intel anlatımında olduğu gibi anakart soketine bu işaretli köşeler denk gelecek şekilde yerleştirmemiz gerek.

  [​IMG]


  İşlemcimizi yerleştirdikten sonra intel sokette olduğu gibi soket çubuğunu aşağı indiriyoruz ve işlemcimiz oturmuş oluyor. işlemcimize termal macun sürmeye geçiyoruz.

  [​IMG]


  AMD soketi INTEL de olduğu gibi üst tarafı tamamen düz bir yüzeye sahip değil, amd işlemci üst tarafında bir Chip çıkıntısına sahip ve termal macunuda süreceğimiz bölge burası. Termal macunumuzu sürerken dikkat edeceğimiz noktalardan biri macunu sürerken chipin dışına tasmayacak sekilde üzerine yaymak gerektiğidir.

  [​IMG]


  Termal macunu sürdükten sonra işlemci fanını monte etmeye geldi sıra. Bunun için resimlerdeki örneklerden yararlanacağız. Resimde gösterildiği gibi soket dişlerini fanımızın ısı emicilerinin yan tarafına takıyoruz.

  [​IMG]


  Resim 19 da anakart soketine fan ısı emicisinin bağlanacağı noktaları görüyorsunuz.

  [​IMG]


  Ve fanın takılış biçimi tornavida yardımiı ile üst orta delikten tutarak baskı yapıyoruz. Resimde görüldüğü gibi...

  [​IMG]
  [​IMG]


  Resimde gördüğünüz gibi basit bir işlem bu. Genelde işlemci soket çevresinde olan, işlemci fan elektrik bağlantısını bu şekilde bağlıyoruz.

  [​IMG]


  Bağlanmış olarak son hali, ve gördüğünüz gibi kabloyuda dağınık ortada bırakmıyoruz. işlemci montajımız tamamen sona erdi. Sırada 3. işlem var.

  [​IMG]


  3. Bölüm [ Ramlerin Slotlarına Takılışı ]

  ilk atacağımız adım Resim 24 te görülen ram slotumuzun mandallarını geriye doğru itmek ve ramlerimizin yerleşeceği yuvaları tamamen açmak oluyor.

  [​IMG]


  25. resimde görülen önemli ayrıntıya da dikkat etmemiz lazım. Bu ayrıntı ramlerimizin yerleşeceği slotlarda, orta kısımda bulunan çıkıntılardır. Ramlerimizi yuvalara yerleştirdiğimiz anda, ram ortasında da karşılığı olan bu çıkıntıları birbirilerine denk gelecek şekilde oturtturmalıyız, ama buna dikkat etmeden ramleri yuvalara itersek ramlerimiz elimizde kalabilir

  [​IMG]


  Resimde görüldüğü gibi uyguluyoruz, ramler aşağı doğru bastırılarak yuvalara oturtturuluyor ve mandallar kapatılıyor işte tüm ram takma işlemi bu kadar.

  burada dedim gibi en önemli olan nokta ortadaki çıkıntı ve girintilerin birbirilerine denk gelmesi.

  [​IMG]


  Ramlerimizde takıldı. anakartımızın üzerinde işlemci ve ramlerimizin takılmış hali.

  [​IMG]

  4. Bölüm [ Anakartın Kasaya Takılışı ]

  [​IMG]


  Genelde kasalarda standart olarak arka panel maskesi mevcuttur, ama biz standart olan o maskenin satın aldığımız anakartımız ile gelen maske ile karşılaştırarak, uyup uymadığını kontrol ediyoruz. Çünkü her anakartın giriş ve çıkış paneli aynı olmayabiliyor.

  [​IMG]


  Kontrol ettikten sonra uymadığı kesinleşirse resimde gördüğünüz gibi kasa ile gelen standart maske çıkıyor ve yerine anakart paketinde gelen maskeyi takıyoruz.

  [​IMG]


  Bu arada tabi kasamızın sağ ve sol kapakları çıkarılmış durumda ve kasamızın sol tarafında resim 32 de de görüldüğü gibi anakartımızın vidalanması için extra bir levha var, bu levhayı söküyoruz.

  [​IMG]


  Levhamız yerde şimdi yapacağımız iş anakartımızı levhanın üzerine koyup, vida yerlerini tespit edip işaretlemek.

  [​IMG]


  işaretleme işleminden sonra sıra kasa ile gelen ve anakartımızın üzerine oturacak olan ayaklı somunları işaretlediğimiz alanlara yerleştirmeye geldi, resimlerde de örnek olarak görünüyor.

  [​IMG]


  Bu ayaklı somunlar her kasada aynı değildir bazı kasalarda geçmeli olur bazılarında vida halinde...

  Ayaklı somunlarımızı yerleştirdik artık, kartımız vidalanarak sabitlenecek duruma geldi.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Vidalama esnasında dikkat edeceğimiz en önemli husus tornavidayı çok sakin ve dikkatle kullanmaktır. Eğer tornavidaya fazla baskı yapıp karta kaydırırsak, anakartımız bu darplardan dolayı kullanılamaz hale gelebilir.

  [​IMG]


  Anakartta tamamı ile levhaya sabitlendi.levhayı tekrar kasamıza takıyoruz ama levhayı kasamıza takmadan önce yapacağımız son küçük bir iş var. Buda (PSU) bilgisayarımızın güç kaynağını kasamıza monte etmek, bu bazı kasaların içinde hazır olabiliyor ama genelde kasalar güç kaynaksız çıplak satılır. Anakartımızın sabitlendiği levha ile takılmış örnek hali resim 41 de.

  [​IMG]


  5. Bölüm [ Güç Kaynağı Montajı ]

  [​IMG]


  Resim 42 de görülen standart bir (psu) güç kaynağı, ve resim 43 de de güç kaynağının anakarta bağlanacak uçlarını inceleyebilirsiniz.

  [​IMG]


  Resim 44 de güç kaynağımızı kasamıza nasıl ve nereye monte edeceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz, aslında bence bilgisayar toplamada, güç kaynağını monte etmek en kolay iş, yapacağınız şey güç kaynağını üst boş köşeye, güç kaynağı fanının kasadaki karşılığı olan fan boşluğuna denk gelecek şekilde yerleştirip vidalamanız.

  [​IMG]


  6. Bölüm [ Güç Kaynağı Bağlantıları ]

  [​IMG]


  Resim 45 ve 46 da görülen güç kaynağımızdan anakarta takılacak olan ve anakarta, ana elektrik bağlantısını sağlayacak sokettir.

  [​IMG]


  Resimdeki gibi uygulayıp yandaki mandalın yuvasına geçecek şekilde takıyoruz ve resim 47 de gördüğünüz işlemci elektrik soketinide diğer elektrik soketi gibi mandalını yuvasına oturtturarak takıyoruz.

  [​IMG]


  7. Bölüm [ Kasa Bağlantıları ]

  Resim 48 kasamız üzerindeki (power) (Reset) ve (Led) düğme ve ışık panelini anakartımıza nereden, nasıl ve ne ile bağlayacağımızı gösteriyor. Burada sizin alacağınız sadece bir fikir ve örnektir, çünkü satın alacağınız anakart, yapısına göre yanında bir adette klavuz ile geliyor. bu klavuz çok önemli, montaja başlamadan bu klavuzdaki bağlantı şemalarını incelemelisiniz.

  [​IMG]


  49. resimde örnek olarak ön panel bağlantılarının ne şekilde olduğunu şema olarak göstermiş, anakartların kasa bağlantı şeması genel olarak aynıdır ama siz anakartınızın klavuzundaki şemadan yararlanacaksınız tabiki.

  [​IMG]
  [​IMG]


  50 ve 51. resimlerde size bir fikir vericek tabi, ama tekrar ediyorum kasa ve anakart bağlantısını anakartın kendi klavuzu ile yapmanız daha sağlıklı bir montaj için şarttır.

  [​IMG]


  Ve kasa üzerindeki extra USB portlarının bağlantısı olacağı nokta ve örnek bir şema. Bu arada elinizdeki anakartın kasa bağlantısı için yapılmış bağlantı noktalarının hemen yanındaki yazılara dikkat edin. çünkü muhtemelen takacağınız kablo üzerinde de aynı yazının karşılığı olur, bu hem USB hemde düğme-ışık takımı için geçerlidir

  [​IMG]


  USB bağlantımızın takılmış son hali.

  [​IMG]


  8. Bölüm [ AGP Grafik Kartı Montajı ]

  [​IMG]


  Resim 54 de AGP slotunu görüyoruz, grafik kartımız bu slota takılacak.

  [​IMG]


  Ekran kartımızı resimdeki örnekte olduğu gibi AGP slotunun yuvalarına arkadaki mandalı açıp tabana kadar bastırarak oturtturuyoruz. Ve mandalı tekrar kapatıp ekran kartımızı sabitliyoruz. resim 56 da ise son işlem ekran kartımız kasaya vidalanarak sabitlenir.

  [​IMG]
  [​IMG]

  9. Bölüm [ Floppy Diskin Montajı ]

  işe kasamızın ön panelinden floppy sürücünün yerleşeceği bölümün kapağını çıkararak başlayalım.

  [​IMG]


  Floppyi takıyoruz ve sabitlemek için yan taraftan vidalıyoruz.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Sırada floppy mizin anakart ve elektirik bağlantısı var.

  [​IMG]


  Resim 62 de elektrik bağlantımız gösterilmiş, aynen uygulayın ama takarken elektrik skartındaki raylara dikkat edin karşı tarafta geçeceği yere uyumlu olamalı. Giremeyecek şekilde zorlanırsa teller yamulabilir.

  [​IMG]


  63. resimde floppy disket sürücüsünün anakarta gidecek olan kablonun takılı hali. Bu kabloyu takarken bir yanında orta kısmındaki dişe dikkat edin ve karşı tarafta o diş için bir girinti var. girintiye denk gelecek şekilde takılmalı çünkü bu girinti doğru bağlamanın işareti.

  [​IMG]


  64. resimi takip edersek floppy sürücüden çıkan flat kablonun anakart üzerindeki bağlantı noktasının yerini görürüz, tabi bu her anakartta aynı yerde değil ama floppy slotu hd ve cd rom slotuna göre biraz daha enine kısa oluyor. bu konuda anakartınızınn klavuzuna mutlaka göz atın.

  [​IMG]


  10. Bölüm [ Sabit Diskin Montajı ]

  işe hardiskimizin jumper larını ayarlamakla başlayalım. Resim 65 de bir örnek var ama sizin satın aldığınız harddiskle gelen jumper şemasına da göz atmanızda yarar var ve genel olarak tüm harddisklerde şema aynıdır.

  [​IMG]


  Eyer iki hdd miz varsa birini slave ötekini ise master yapiyoruz. Ama sadece tek hardisk takilacaksa ikisinden biri yapilir.

  Bunu bir cimbiz yardimi ile telleri yamultmadan dikkatlice semada gosterdigi sekilde takiyoruz.

  [​IMG]


  Sonraki aşama harddiski kasamıza vidalayarak sabitlemektir.

  [​IMG]


  Floppy sürücüde yaptığımız işlemin bir benzeri olarak, IDE kablosunu bağlıyoruz. bu arada belirteyim floppy, cd-rom ve harddisk bağlantılarını yapmak hemen hemen aynıdır.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Harddiskimizden çıkan IDE kablolarımızın anakart üzerindeki bağlantı slotu, (mavi) ve ok işaretinin gösterdiği boşluk ve çıkıntının birbirine denk gelecek şekilde takılması lazım.

  [​IMG]


  Harddisk takılmasında son işlem floppyde oldugu gibi elektrik bağlantısını takıyoruz ve kasamıza vidalayarak sabitliyoruz.

  [​IMG]


  11. Bölüm [ CD-ROM, DVD-ROM, BRENNE Montajı ]

  [​IMG]


  kasamızınn ön panelindeki CD-ROM kapağını çıkarıyoruz ve CD-ROM sürücümüzü resimde görüldüğü gibi yuvasına sürüyoruz.

  [​IMG]


  Harddiskte olduğu gibi CD-ROM larda da jumper vardır ve benzeri şekilde jumperler takılır resim 74 teki şema örnektir. diyelim iki adet cd sürücünüz var biri dvd diğeri CD yazıcı. harddiskte taktığımız gibi biri slave diğeride master olmalıdır, eğer tek sürücünüz varsa slave yada master ikisinden birinde olsun, fark etmez.

  [​IMG]


  Resim 75 de slave olarak takılmış bir CD-ROM örneği var.

  [​IMG]


  Vidalayarak sabitliyoruz.

  [​IMG]


  Sırada CD-ROM un anakart üzerine bağlanacak (audio) bağlantısı var resimdeki örnekte olduğu gibi bağlıyoruz.(resim 77)

  [​IMG]


  Harddiskte olduğu gibi CD-ROM da da elektrik bağlantısı aynıdır (resim 78)

  [​IMG]


  Aynen harddiskte olduğu gibi CD-ROM ada IDE kablomuzu bağlıyoruz. (resim 79)

  [​IMG]


  Resim 80 de bağlı olarak bir örnek.

  [​IMG]


  Genelde anakart üzerinde harddisk ve cd rom için olan slotlar resim 81 de görüldüğü gibi yan yanadır (siyah) ama bazen bu slot renkleri sadece siyah yada sarı yada başka renkler olabilir, Harddisk ve CD-ROM u ikisinide takabilirsiniz.

  [​IMG]


  Resim 82 de görünen nokta ise CD-ROM un en başta bağladığımız (audio) bağlantısının anakart üzerindeki takılacak noktasıdır

  [​IMG]


  12. Bölüm [ Anakart Panelinin Bağlantıları ]

  83. resimde fare ve klavyenin bağlanacaği noktalar görünüyor, dikkat edilirse bağlantı noktalarının yanında nereye fare, nereye klavye takılacağını gösteren işaretler var.

  [​IMG]


  Yapacağımız son işlem olarak ekran kartımızın monitor çıkışına bağlamak ve güç kaynağımızın elektrik kablosunu takmak kalıyor.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Artık makinamız açılmaya hazır bekliyor.

  [​IMG]


  Tabi iş bu kadarla bitmiyor Makinamızı çalıştırdıktan sonra işletim sistemini yüklemek bios update i varsa yapmak ve biosu ayarlamak gibi bir takım işlemlerde yapılmalı, bu sizin kullanımınıza bağlı bir şey. ihtiyaca ve gereksinimlere göre ayarlar yapılabilir.  22 Ocak 2009
  #45
 6. çok güzel bir çalışma
  22 Ocak 2009
  #46
 7. çok çok teşekkürler........
  22 Ocak 2009
  #47
 8. yorumlarınız için tşk...
  22 Ocak 2009
  #48
 9. saol paylaşım için teşekkürler:)
  25 Ocak 2009
  #49
 10. Teşekkürler.Emeğine sağlık
  17 Şubat 2009
  #50
 11. Alıntımı bilemiyorum ama güzel anlatım.
  Acaba söksem kurabilirmiyim____?
  17 Şubat 2009
  #51
 12. güzelbir paylaşım eline saglık...
  17 Şubat 2009
  #52
 13. emege saygı tskler
  30 Haziran 2009
  #53
 14. Uğraşmışsın ama bu iş böyle olmaz.Her marka farkı farklı bağlantı yerleri taşır.Mesela sen Asrock anakartın Power düğmesi bağlantılarını nasıl biliceksin.O kabloları ben bile 7-8 denemede bağlayabiliyorum.
  30 Haziran 2009
  #54
 15. çok güzel bir paylaşım. amaa ben yinede tamirciye veriim
  15 Eylül 2009
  #55
 16. paylaşım çok güzel ama resimler neden gözükmüyo :S
  19 Kasım 2009
  #56
 17. Teşekkürler...:)
  1 Aralık 2009
  #57
 18. Teskkurler Hocam elinize saglik...beni isime cok yarayacak...:tamam:
  3 Şubat 2010
  #58
 19. Paylaşım için teşekkürler.
  4 Nisan 2010
  #59
 20. elimde uc tane hard disk iki anakart birde acer kasa var baglantilarini cocuklar sokmus toplayamiyorum bana msn den cam dan yardim edebilecek bir arkadas ariyorum yardimci arkadasa minnettar kalirim simdiden cok tesekkur okudum ama bilgi kapasitem yetersiz kaliyor lutfen bir arkadas benimle irtibat kursun msn adresim eyup_32@hotmail.fr
  14 Şubat 2011
  #60
soru sor

Resimli anlatım ile bilgisayar toplama dersi

Alakalı Aramalar:

 1. asrock anakart usb kablo bağlantısı