Repeater (yineleyici)

İsimli konu WH 'Network ve İnternet' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır. Repeater (yineleyici) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Repeater (yineleyici)


  İki yada daha fazla bilgisayar ağını birbirine bağlamak için kullanılan en kolay yol yineleyicilerdir. Bu aygıtlar ağın uzak yerleşimlere erişmesini sağlarlar. Bu aygıtların işlevi ağ içindeki sinyalleri kuvvetlendirip diğer ağa taşımaktır. Kablo üzerinde bir bilginin etkisini kaybetmeden nasıl gider.? Örneğin, kalın koaks kablolarda 500 metre ve ince koakslarda iki segment arasındaki uzaklık 185 metredir. Daha fazla uzaklığa kablolama gerekiyor ise bu limitlerde zayıflayan sinyallerin güçlendirilmesi lazımdır. Yineleyiciler sayesinde daha uzak ağları birbirine bağlaya biliriz. Genellikle ince ve kalın koaks kablolarda kullanılırlar, UTP tipi kablolarda zaten hub'lar birer yineleyici görevini görmektedir. Token Ring sistemlerinde ağa bağlı her iş istasyonu kendisine gelen paketi güçlendirdiği için yineleyicilere gerek duymazlar.Ethernet ağlarında en fazla 3 adet yineleyici kullanılabilir.
  [​IMG]

  7.2. Bridge (köprü)


  İki ağı birleştirirler ve bilgi paketlerinin geçişini sağlarlar. Köprüler genel anlamda yineleyicilerin yaptığı işi yaparlar. Fakat temel farkları, bir yineleyici kendisine gelen mesajı güçlendirir ve hedefe bakmadan doğrudan yollar. Köprüler eğer paket hedefine ulaşamayacaksa bu paketi göndermezler. Ayrıca köprüler birbirlerinden farklı ağları birleştirir ve bunların ararlarında iletişim kurmalarını sağlarlar.
  [​IMG]
  Köprü (Bridge)
  [​IMG]
  8 Mayıs 2010
  #1
 2. Repeater (yineleyici) Cevapları

soru sor

Repeater (yineleyici)

Alakalı Aramalar:

 1. yineleyici nedir

  ,
 2. repeater nedir

  ,
 3. repeater nedir vikipedi

  ,
 4. yineleyici