Referandum yolu kesildi

İsimli konu WH 'Dünya' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 1 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır. Referandum yolu kesildi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  İspanya’da Anayasa Mahkemesi Katalonya’nın bağımsızlık referandumuna doğru giden temel yolu askıya aldı. Katalonya Bölgesel Hükümeti Başkanı Carles Puigdemot, “Hiç bir yasak, hiç bir tehdit Katalanları demokratik bir biçimde gelecekleri için kara vermekten alıkoyamayacak” demişti.

  İspanya’da referandum gerginliği sürüyor. Anayasa Mahkemesi bağımsızlık yasasının oluşturulması ve bu yasanın kabulü için Bölgesel Meclis’ten geçirilen bütün düzenlemeleri askıya aldı. Karar mahkeme heyetinde oy birliğiyle kabul edildi.

  Katalonya Hükümeti’nden gelen ilk yorum, hakimlerin İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un isteğine uygun davrandığı yolunda oldu. 1 Ekim’de yapılması planlanan Katalonya Bağımsızlık Referandumunu Anayasa Mahkemesi’ne İspanya Hükümeti taşımıştı.

  Puigdemot 23 Temmuz'da “Hiç bir yasak, hiç bir tehdit Katalanları demokratik bir biçimde gelecekleri için kara vermekten alıkoyamayacak” demişti.

  40 bin Katalan sokağa çıktı

  Başbakanı Rajoy defalarca kez Katalonya referandumunun anayasaya aykırı olduğunu söylemiş ve Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’un bağımsızlık referandumu için müzakere önerisi üzerine ise "İstemiyorum, inanmıyorum ve benim başkanlığım sırasında olmayacak” diye konuşmuştu.

  Merkezi hükümetin bu tavrı üzerine 11 Haziran’da 40 bin katalan sokağa çıkarak referandumun yapılacağını duyuran Katalonya Hükümetine destek gösterisi yapmıştı. Dünya çapında en tanınmış Katalanlardan olan FC Barcelona takımının eski oyuncusu ve Manchester City’nin teknik direktörü Pep Guardiola, okuduğu bağımsızlık manifestosunda “İspanya istemese de referanduma gideceğiz” demişti.
  1 Ağustos 2017
  #1
 2. Referandum yolu kesildi Cevapları

soru sor

Referandum yolu kesildi