Radeon HD 6850 CrossFire devlere karşı

İsimli konu WH 'Ekran Kartları' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde yazılmıştır. Radeon HD 6850 CrossFire devlere karşı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Radeon HD 6850 CrossFire devlere karşı  Radeon HD 6800 serisi AMD için (inceleme yazımızın muhtemel başlığı olarak :) ) bir "balans ayarı" niteliği taşıyor. Örnek kartlarımızın eksikliğinde, biz de sizin için bir CrossFire kapışması yapmaya karar verdik. Bu karşılaştırma yazımızda iki tane AMD Radeon HD 6850'nin CrossFire modunda, ikisinin toplamı fiyatındaki bir Radeon HD 5870'e ve çok güncel olmasa da GeForce GTX'lerin üst düzeylerine meydan okumalarını görecek, eksiklikleri ve fazlalıklarıyla değerlendirme olanağı bulacaksınız.

  Aslında bu yazının temeli bir Radeon HD 6850 ve 6870 incelemesi olacaktı. Ama biz kartların mimarileri, özellikleri gibi yönlerinden her zamanki detaylı incelemelerimize hazırlanaduralım, örnek kartlarımızın başı dertten kurtulmadı. Önce AMD tarafından, gümrükle ilgili sorun nedeniyle gecikmiş olsa da bir tane Radeon HD 6850 ve bir de 6870 geleceğine, iki tane Radoen HD 6850 geldi. Eşzamanlı olarak Asus ve Sapphire'dan da toplamda iki Radeon HD 6870, bir de Radeon HD 6850 gelecekti ama onlar gelene kadar 28 Ekim oldu; muhtemelen kartlar şu anda kargo şubesinde bekliyor ve 1 Kasım'dan önce elimize geçmeyecekler.
  [​IMG]
  Çift yuva kaplayan AMD Radeon HD 6850 CrossFire halinde.
  [​IMG]
  Biz de bu arada boş durmayalım dedik. Kısacası bu inceleme aslında elimize bir Radeon HD 6850 ve bir de Radeon HD 6870 yerine, iki tane Radeon HD 6850 geçmesinin sonucu, "kaza kurşunu" inceleme oluyor. :)
  Ekim sonu itibariyle orta-üst seviyede fiyatlar

  Bu incelemenin yapıldığı tarihte Teknofiyat'ta bir araştırma yaptığımızda (ve biraz keyfi istatistikle) şöyle bir fiyatlandırma çıkıyor karşımıza:

  Fiyatları belirlemede çok ilkel bir hesap kullandık; bu kartları daha ucuza ya da daha pahalıya alabilirsiniz ama kabaca dikkate alınabilecek düşük rakamlar bunlar. Şu durumda karşımıza ilginç bir tablo çıkıyor:

  • 2x Radeon HD 6850 bir tane GeForce GTX 480'den ucuz
  • 2x Radeon HD 6850 bir tane Radeon HD 5870'ten çok az daha pahalı
  Şu halde ister istemez aklımıza, iki tane Radeon HD 6850 ile yapılacak bir CrossFire düzeneğinin Radeon HD 5870'e karşı ne getirdiği sorusu geliyor. Bu sadece "akademik bir merak" değil; birkaç faktör var. Birincisi, CrossFire destekli anakart pahalı bir şey değil. SLI'ın aksine, CrossFire desteği 120$ gibi bir fiyata alınacak anakartta bile bulunabiliyor. İkincisi, Radeon HD 6850'lerin çıkışına karşın Radeon HD 5870'in fiyatında Türkiye için henüz hissedilir bir düşme görünmüyor; Radeon HD 5870 şu anda 430$'dan başlıyor ve bu yazının hazırlandığı tarihte farklı satıcılar ve (hepsi 1 GB bellekli olmak koşuluyla) farklı marka/modeller altında 530$'a kadar çıkan bir yelpazede bulunabiliyor. Biz Teknofiyat aramamızda toplam 51 girdiyle karşılaştık ki buna Hepsiburada gibi indekslemeyle sorun çıkaran satıcılar dahil değil. Fiyat ortalaması 467$ mertebesindeydi ve bu 51 girdinin yarıya yakını bu ortalamanın üzerindeydi(*).
  Demek ki Radeon HD 6850 ile CrossFire kombinasyonunun maliyeti, tek Radeon HD 5870 kullanmanın maliyetinden çok daha yüksek olmayabilir -belki anakart konusunda ufak bir fark ve elbette güç kaynağı farkından bahsediyoruz. Eğer öyleyse Radeon HD 6850 CF kombinasyonu, "bugün bir tane al üç ay sonra ikinciyi alırsın" argümanıyla öne çıkarken Radeon HD 5870 kullanımı da CrossFire gibi çift GPU çözümünün getirebileceği microstuttering ya da değişken FPS rakamları dertlerinden azade olmasıyla, bir de tabii güç tüketimi/ısınma gibi fiziksel bazı kısıtlamalardan kurtarmasıyla öne çıkıyor.
  Bu incelememizde hangisinin yüksek performans göstereceğinin yanısıra CrossFire yapılandırmasının mantıklı olup olmadığını inceleyeceğiz. Önce ham performans rakamlarını göreceksiniz. Bunlar bizim standart test sistemimizle yaptığımız testlerin veritabanındaki kartlarla birlikte gelecek -ki her seferinde sizinle paylaşacağımızı söylediğimiz bu listeyi artık eski sürücüymüş yeniymiş umursamadan 10 gün kadar bir süre içinde vereceğiz. :) Artık yeni sürücüyle kartını test ettirmek isteyen gönderir, güncelleriz.
  İncelemenin ikinci kısmında ise microstuttering gibi durumları araştıracağız. Bu kısımda FRAPS yardımıyla kartların çerçeve oluşturma zamanlarını hesaplayıp çok fazla değişim var mı ona bakacağız. Elbette testleri gözümüzü dikip izlemiş olacağımızdan bir de hissedilen takılma var mı ona bakacağız.
  Radeon HD 6850'nin incelemesini ise Radeon HD 6870 ile birlikte okuyacaksınız -artık hükmü kaldı mı bilmiyoruz o incelemenin ama sizi de detaylı bir PC Labs incelemesinden mahrum etmeyiz.
  Şimdi bodoslama testlere girişelim.
  (*) Ortalaması 467$ olan kartın fiyatı olarak niye 446$ yazdık grafiğe diye sorabilirsiniz: Teknofiyat listesinde kartların çoğunluğunun bulunduğu fiyat aralığının başlangıcına yakın bir değer diye aldık onu. Standart sapma mevzuları. :)
  7 Mayıs 2011
  #1
 2. Radeon HD 6850 CrossFire devlere karşı Cevapları

soru sor

Radeon HD 6850 CrossFire devlere karşı