Psikoterapi Nedir?

İsimli konu WH 'Kadın Sağlığı' kategorisinde, aliyecav üyesi tarafından 12 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Psikoterapi Nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Psikoterapi Nedir?
  Klinik Psikolog Betül Uzun
  Biliriz ki, kişilerin en büyük engellerinden biri de önyargılarıdır. Önyargılar genellikle, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğumuzda bizi teslim alan bir durumdur. Öyle ki, her alanda olabileceği gibi psikolojiyle ilgilide önyargılarımızda vardır. Özellikle, kişinin psikoterapi sürecine girmesi kimileri için güçsüzlük hatta delilik olarak adlandırılır. Çoğu zaman da, problem içinden çıkılmaz bir hale gelene kadar kişiler psikoloğa gitmeyi pek uygun görmezler. Fakat başvuru nedeni bir bozukluk olabileceği gibi pekâlâ kişisel problemler ya da kişilerarası alana ait problemlerde olabilir. Kimi insan depresyonun sebep olduğu belirtilerden muzdariptir kimisi ise sağlıklı iletişimi inşa etmekte zorlandığından… Dolayısıyla yardım almak için herhangi bir kriter yoktur, kişinin zorlandığını düşünmesi yeterlidir. Hele ki, insanın insanı çok az dinler hale geldiği bu çağda, psikoterapi kişi için müthiş bir olanaktır. Peki, psikoterapi nedir ya da ne değildir?
  Öncelikle Psikoterapi için birçok tanım yapılabilir fakat en yalın haliyle “ruh iyileştirmesi” anlamına gelmektedir. Ve bilinenin aksine, bu süreç biri diğerinden daha dertli iki insanın konuşmasından ibaret değildir. Psikoterapi, konuşmanın ötesinde sistematik bir tedavi yaklaşımıdır. Diğer bir yanlış bilgi ise, kişilerin psikoterapistini karar mercii olarak görmesidir. Danışan bunu talep etse dahi, psikoloğun sizin adınıza herhangi bir karar alması söz konusu değildir. Ayrıca terapi, bazı kişiler tarafından sadece çocukluk döneminin anlatıldığı hatta “her şey bir toz bulutu iken” ifadesi ile açılışın yapıldığı bir geçmişe yolculuk gibi düşünülüyor. Fakat psikoloğun terapiyi dayandırdığı bilimsel kuram çerçevesinde daha çok neyin öncelik olacağı değişkenlik gösterir. Çocukluk döneminin ele alınabildiği gibi, yakın geçmiş ve şimdiki zamanında üzerinde duran birçok farklı terapi yöntemi vardır. Bunun yanı sıra, terapinin amacı kişinin mutlu ve rahatlatılmış bir şekilde odadan ayrılmasını sağlamak değildir. Zira, terapi süreci kimi zaman sıkıntılı ve sancılı olabilir.
  Son olarak bilinmelidir ki, yapılan araştırmalar, etkin terapideki önceliğin kişi ve terapist arasında kurulan bağ olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, psikoterapiden üst düzeyde verim alınması için, öncelikle güvene dayalı bu bağın oluşması gerekir.

  Klinik Psikolog Betül UZUN
  kaynak
  12 Ağustos 2016
  #1
 2. Psikoterapi Nedir? Cevapları

soru sor

Psikoterapi Nedir?