Proton Değişim Membranlı Yakıt Hücresi

İsimli konu WH 'Fizik' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 25 Aralık 2011 tarihinde yazılmıştır. Proton Değişim Membranlı Yakıt Hücresi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Proton değişim membranlı yakıt hücresi (veya polimer elektrolit membranlı yakıt hücresi), sabit ve portatif kullanım alanlarının yanı sıra taşımacılık sektöründe de kullanımı için geliştirme çalışmaları sürmektedir. Belirgin özellikleri arasında düşük sıcaklık/basınç aralığı ve polimer elektrolit yapay membranı sayılabilir.

  Reaksiyonlar

  Proton değişim membranlı yakıt hücresi, hidrojen ve oksijenin elektro-kimyasal reaksiyonu sırasında açığa çıkan kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Hidrojen, membran-elektrot düzeneğinin anot tarafına iletilir ve burada katalitik olarak proton ve elektronlara ayrıştırılır. Bu oksidasyon yarı-hücre reaksiyonu:

  [​IMG] Eo = 0V SHE [​IMG]

  şeklinde gösterilebilir.

  Oluşan protonlar polimer elektrolit membrandan geçerek katoda gelirken, elektronlar da harici devre üzerinden akarak katot tarafına geçerler ve bu esnada yakıt hücresinin elektrik akımını yaratmış olurlar.

  Bu arada, oksijen de, membran-elektrolit düzeneğine ulaştırılır. Oksijen burada hem proton hem de elektronlarla buluşur ve reaksiyona girerek su oluşturur. Bu redüksiyon yarı -hücre reaksiyonu da:

  [​IMG] Eo = 1.229V SHE [​IMG]

  şeklinde gösterilebilir.

  [​IMG]

  • Polimer elektrolit membranlı yakıt hücresinin şematik gösterimi
  25 Aralık 2011
  #1
 2. Proton Değişim Membranlı Yakıt Hücresi Cevapları

 3. Güneş pillerinin çalışmasına benzer bir yöntemi varmış. Paylaşım için teşekkürler.
  3 Ocak 2012
  #2
soru sor

Proton Değişim Membranlı Yakıt Hücresi