Prımary domaın server kurulumu:

İsimli konu WH 'Network ve İnternet' kategorisinde, DonArtuR üyesi tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde yazılmıştır. Prımary domaın server kurulumu: hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. PRIMARY DOMAIN SERVER KURULUMU:

Nt Server Yüklenmesi :

Sistem Gereksinimleri
    Windows Nt yüklenecek bilgisayarlarda minumum bulunmasi gereken donanimlar asagida çikarilmistir. Bunlar Nt yüklenebilecek minumum gereksinimlerdir. Daha güçlü özelliklere sahip makinalarin üzerine kurulmasi önerilir.

CPU
    32 bit Intel x86 tabanli (80486/33 veya daha yüksek)
    RAM
    Nt server için 16 Mb RAM
    Harddisk
    16Kb cluster kullanan harddisklerde 120 Mb civarinda bos alan
    32Kb cluster kullanan harddisklerde 200 Mb civarinda bos bir alan gerekmektedir.

Display
    VGA

Nt Server Yüklenmesi :

Kurdugumuz makinanin üzerinde su konfigurasyon bulunmaktaydi.

CPU
    Intel Pentium II-350 Islemci
    RAM
    64 Mb RAM
    HDD
    8 GB Quantum Harddisk

Isletim sistemini 2 MB harddisk üzerine kuracagiz. Geriye kalan 6 GB üzerinde FTP ve WWW servislerinin bulunacagini varsaydik.

Windows Nt Server kurulumuna başlamadan önce asağıdaki kontrol listesini doldurmanız Windows Nt kurulumu sırasında size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Windows NT Server Kurulum Kontrol Listesi

1.Bilgisayarinizin Adi
    :___________________________________
    2.Yazicinizin Adi
    3.Yazicinin Modeli
    4.Network Kartinizin Tipi
    IRQ Seviyesi
    Memory Base Address
    I/O Port Address
    5.Domain Adi
    6.Administrator Account Setup
    User Name
    Password
    7.Zaman Dilimi

[ ] Otomatik olarak günisigindan yararlanma zamani geçisi
    [ ] Sadece standart zaman
    [ ] Sadece günisigi tasarrufu zamani

Bunlara ek olarak asagidaki disketlere ihtiyaciniz vardir :
    [ ] Windows NT Setup Disketleri
    [ ] Windows NT CD-ROM Dagitim Diski
    [ ] "Emergency Repair Disk" diye etiketlenmis kurulum sirasinda yaratilacak yazilabilir bos bir floppy disk

Asagidaki adimlari izleyerek isletim sistemini yükledik:

1- Makinayi MS-DOS disketi ile A sürücüsünden açtik.
    2- FDISK programini çalistirdik.
    3- Ilk basta 2 GB'lik kismini FAT16 olarak primary disk yarattik.
    4- Makinayi tekrar Reboot ettik.
    5- Format c: diyerek birinci hardisk'imizi formatladik.
    6- Makinayi tekrar reboot ediyoruz.
    7- A sürücüsünden MS-DOS 6-22'yi install ettik.
    8- Bu sefer makinayi reboot ederek harddisk'ten açtik.
    9- CD-ROM sürücüsünün disketini A:'ya takarak setup dosyasini çalistirdik.
    10- CD-ROM install ettikten sonra makinayi tekrar reboot ettik.
    11- NT Server CD-ROM'unu CD'ye yerlestirdik.
    12- CD'deki winnt dizinine geçtim.
    13- I386 dizinini Harddisk'e kopyaladik.
    14- Xcopy i386 c:\\i386 /s
    15- Daha sonra Harddisk de I386 dizinine girdik.
    16- Winnt /b komutunu vererek Nt server yüklemeye basladik.
    17- Default path olarak burayi kabul ettik.
    18- Daha sonra karsimiza gelen son kullanici anlasmasini pagedown tusuna basarak geçtim.
    19- F8 tusuna basarak anlasmayi kabul ettim.
    20- Enter tusuna basarak sistem üzerinde bulunan aygitlari onayladim.
    21- C sürücünün üzerine yükleyecegimizi belirttik.
    22- File sistemi degistirmeyecegimizi belirten seçenegi seçtik ve enter tusuna basarak bir sonraki adima geçtik.
    23- Nt Server c:\winnt dizinine yükleyecegimizi belirttik.
    24- Enter tusuna bastik ve Setup HDD'yi test etti. Ve gerekli dosyalari HDD'ye kopyaladi.
    25- Daha sonra gelen pencere A sürücüsünde eger disket varsa bunlari çikarmamizi ve makinayi tekrar baslatacagini bildirdi .Bizde Enter tusuna basarak islemi onayladik.
    26- Windows NT Server yüklenmesinin 2. Adimi basladi.
    27- Setup options penceresinden custom seçenegini seçtim.
    28- Daha sonra gelen pencere kullanici ve organizasyon isimleri isteniyordu. Bu opsiyonlari doldurduktan sonra next tusuna bastik.
    29- Daha sonra gelen pencerede NT key numarasini girdik.
    30- Gelen pencereden PerServer opsiyonunu seçtik ve ayni anda 150 connections a izin verebilmesi için buradaki kutuya 150 degerini girdik.
    31- Daha sonra gelen pencerede bu makinanin daha dogrusu server'in isminin ne olacagini yazmamiz gereken bir kutu vardi. Bu kutuya DOMAIN_SRV ismini verdim. Next tusu ile bir sonraki adima geçtim.
    32- Bu adimda Server'in tipini belirtmemiz isteniyordu. Burada üç seçenek bulunmaktaydi.

Birinci seçenek : Primary Domain Controller :

Domain üzerinde en yetkili ana makina olmasi seçenegi

Ikinci Seçenek : Backup Domain Controller :
    Domain üzerinde bulunan Primary Domain Controller'in bir yedegi olacakti. Birinci makina üzerinde tutulan bütün kullanici ve sistem dosyalarinin bir yedegi alinmakta ve eger birinci server çökerse bu devreye girerek onun görevini yapacaktir.

Üçüncü Opsiyon : Stand-Alone Server :

Bu makina domain olarak yaratilmayacak. Yalniz basina çalisan bir server olacakti.
    Biz bir Primary domain kuracagimiz için birinci opsiyonu seçtik.
    33- Daha sonra karsimiza gelen pencere Administrator user için password girmemizi istiyordu. Bu user sistemdeki en güçlü kullanici olacak ve birçok islem bu kisi tarafindan yapilacakti. Password olarak girdigimiz ifadeyi ikinci kutuyada girdik.
    34- Daha sonra önümüze gelen pencerede kurtarma disketi yaratip yaratmiyacagimiz soruldu. No seçenegini seçip disket yaratmayacagimizi belirttim.
    35- Daha sonra karsimiza gelen pencereden yüklemek istedigimiz component'leri seçerek yükledik.
    36- Next tusuna basarak Network islemlerine geçtik.
    37- Karsimiza gelen pencereden Wired Network seçenegi seçili idi. Bu seçenek bu makinanin Network karti üzerinden sisteme baglanagini belirtiyordu.
    38- Remote Access to the Network seçenegini seçmedik. Bu seçenek bu makinaya telefonla disardan baglanti yapilmasina izin veren bir opsiyondu. Next tusuna basarak bir sonraki adima geçtim.
    39- Internet Information Server seçenegini seçmedim. Çünku biz bu serverdan disariya FTP ve HTTP seçeneklerini firewall ile kapattigimiz için IIS server installasyonunu geçtim.Gerekirse IIS 3.0 Server kurarak FTP ve WWW yükleyebilirdik.
    40- Bu adimda Server üzerinde bulunan Network kartlarini tanitmamiz isteniyordu. Start Search buttonuna basarak bilgisayarin Network kartini aramasini baslattik. Makina Network kartini buldu. Next tusuna basarak bir sonraki adima geçtik.
    41- Burada Network kartinin özelliklerini degistirebilecegimiz bir pencere idi. Ancak biz burada bir degisiklik yapmayarak Nt'nin detect ettigi gibi biraktik ve next tusuna basarak bir sonraki adima geçtik.
    42- Bu pencere kullanacagimiz Network protokolerini seçmemiz isteniyordu. Buradan bütün protokoleri seçtim. Bu protokolerden TCP/IP internet protokolu IPX/SPX Novell tarafindan kullanilan protokol ve NetBEUI ise Microsoft tarafindan kullanilan bir protokoldür. Next buttonuna basarak bir sonraki adima geçtim.
    43- IP adreslerini Subnet ve Gateway degerlerini girdik
    44- Bu pencere makinaya yüklenecek servisleri seçmemiz gerekmektedir. Bunlarin hepsi seçili idi. Biz bunlari uncheck etmeden bir sonraki adima geçmek için next tusuna bastik.
    45- Burada seçili component'leri yükleyecegini belirten bir bilgi veriliyordu. Yükleme islemini baslatmak için Next buttonuna bastik.
    46- Daha sonra bir next buttonuna basarak seçilmis network componentlerini enable ettik.
    47- Daha sonra gelen pencereden Domain adi olarak DOMAIN_TEST ismini verdik.
    48- Finish butonu ile NT yükleme islemlerini basari ile tamamladik.
    49- Makina tekrar reboot ettikken sonra Time Zone listesinden Istanbul olarak seçtik Next buttonuna bastik.
    50- Tarih ve zaman ayarlarini ayarladik. Close buttonu ile pencereyi kapattik.
    51- Daha sonra gelen pencereden Display özelliklerini ayarladik. OK buttonuna
    bastiktan sonra NT kurulumunu tamamladik.
    52- Makinayi tekrar reboot ettik.
    53- Makine açildiktan sonra 2 GB FAT ve geri kalan 6 GB`i userlar tutulacagi için NTFS'e cevirdik.
    18 Nisan 2010
  2. Prımary domaın server kurulumu: Cevapları

soru sor

Prımary domaın server kurulumu: