Pratik Bilgiler (Balık)

İsimli konu WH 'Ev ve Dekorasyon' kategorisinde, Konumatik üyesi tarafından 2 Temmuz 2009 tarihinde yazılmıştır. Pratik Bilgiler (Balık) hakkında bilgi ve tartışmalar.

  • Balık alırken tazeliğini anlamak için 3 duyunuzdan yararlanırsınız. Taze balık hafif deniz kokusu yayar. Eti sıkı, sert ve elastik olmalıdır. Karnı ne yapışık ne de şişkindir, pulları yapışmış durumdadır. Görünüşü diri, Pullar parlak, gözler canlı, çıkıntılı ve parlak, solungaçları kırmızıdır.
  • -Bayat ise; Karnı yapışıktır, gözleri içeri kaçmış ve parlak değildir, solungaçları beyazımsı ve kurudur, rengi koyu ve mattır, karnı yumuşak ve pörsüktür, kuyruğu sallanır, pulları kolayca dökülür, amonyağı andıran kötü bir kokusu vardır, eti yumuşaktır.
  -Balığın haşlaması için beyaz etli balıklar seçilir. Kırlangıç, kefal, levrek vb. gibi. Balığı soğuk suya atın, kaynamasına meydan vermeyin. Kaynamaya yakın sıcaklıkta pişirin, yoksa dağılır. Kapalı bir kapta pişirin, ama kokusunu alması için suyuna biraz havuç, kereviz ve soğan atın. Balığın eti kılçığından ayrılıyorsa pişmiş demektir, yenileceği zaman suyunu dökün.
  2 Temmuz 2009
  #1
 1. Pratik Bilgiler (Balık) Cevapları

 2. paylasım icin tsk...
  2 Temmuz 2009
  #2
soru sor

Pratik Bilgiler (Balık)