Ping Nasıl Düşürülür?

İsimli konu WH 'Network ve İnternet' kategorisinde, YλяCλη üyesi tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Ping Nasıl Düşürülür? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YλяCλη

  YλяCλη Yönetici

  Yüksek ping süreniz, oyunlarda sizi çileden mi çıkardı? İşte ping düşürme yolları!
  [​IMG]
  İyi bir internet bağlantısı için yüksek gönderme (upload) ve indirme (download) hızlarının yeterli olacağını düşünürüz. Ancak kaliteli bir bağlantı için ping sürenizin düşük olması gerekir. Bir veri paketinin karşıdaki bilgisayara gidip gelme süresini ölçen ping, en basit benzetmeyle bağlantınızın tepki süresi anlamına geliyor.

  Çevrimiçi oyunların çoğu, ping sürenizi ve diğer kullanıcıların oyun sunucularına olan ping süresini gösterir. Bu süre 1000ms veya daha yüksek ise, sorun yaşayacağınız neredeyse kesindir. Yüksek ping süreleri, sadece çevrimiçi oyunları değil, internetle ilgili diğer hizmetleri de olumsuz etkileyebilir.

  Genel olarak 20ms'nin altındaki ping sürelerini "çok iyi" olarak sınıflandırabiliriz. 150ms'nin üzerine çıkmaya başladığınızda ise gecikmeler yaşayabilirsiniz.

  Ping Süresi Nasıl Düşürülür?

  Ping süresini iyileştirmenin birkaç yolu var; burada deneme ve yanılma yoluna başvurmanız gerekiyor. İlk olarak PC'nizde açık olan tüm programları kapatıp, varsa indirmeleri durdurmayı deneyebilirsiniz.

  Evinizde bir başkası interneti yoğun biçimde kullanan Netflix gibi bir hizmetten faydalanıyorsa, ping'iniz bu durumdan etkileniyor olabilir. İnternete ne kadar çok cihaz bağlıysa ve onu aktif olarak kullanıyorsa, ping'iniz o kadar yükselecektir.  Ping'iniz hala yüksekse, laptop'unuzu router'ınızın yakınına taşıyın veya router'a ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet kablosu, sinyalle ilgili potansiyel sorunları (bu sorunlar ping süresini etkileyebilir) aşmanıza yardımcı olacaktır.

  Router'ınız ile dışarıdan gelen kabloların bağlantısının tam olarak yapıldığını kontrol etmenizde de fayda var. Bu bağlantılarda bir sorun varsa, örneğin bağlantı gevşekse, bağlantı kalitenizi ve ping sürenizi etkiliyor olabilir.

  En klasik çözümlerden birini burada atlamak istemiyoruz. Bahsettiğimiz yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, router'ınızı açıp kapatmayı deneyebilirsiniz. Birden fazla modem ve router'ı birbirine bağladıysanız, hepsini açıp kapatın.

  Tüm bunlara rağmen ping sürenizde sorun varsa, servis sağlayıcınızın destek hattını aramak isteyebilirsiniz. Servis sağlayıcınız bazı durumlarda sorunun kaynağını bulabilir ve sorunları uzaktan çözebilir.
  26 Aralık 2016
  #1
 2. Ping Nasıl Düşürülür? Cevapları

soru sor

Ping Nasıl Düşürülür?