Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman gelmiştir

İsimli konu WH 'Peygamberler' kategorisinde, ▫нαтαsιż¢&#9 üyesi tarafından 14 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman gelmiştir hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman gelmiştir
  ilk vahiy peygamberimize nasıl gelmiştir
  peygamberimize ilk vahiy


  İlk vahiy, Miladî 610 yılında, Hz. Peygamber, kırk yaşında iken, Mekke yakınındaki Nûr Dağı'nda ve Kadir Gecesi'nde gelmiştir.

  Hz. Muhammed, 40 yaşına gelince, ilk vahiy ve peygamberlik başlangıcı olarak rüyalar gördü. Peygamberimiz, 35 yaşından itibaren Ramazan ayında Mekke´nin kuzeydoğusunda Kâbe´ye beş kilometre uzaklıktaki Hira Dağı´nda dedesi Abdülmuttalib´in inzivaya çekildiği mağaraya kapanmaya başlamıştı. Rüyalar görmeye başlayınca yalnız kalmak istiyor ve Hira´daki mağaraya kapanıyordu. Hz. Muhammed, 610 yılı Ramazan ayının son on günü içinde, Hira Dağı´ndayken Vahiy Meleği Cebrail, Alak Suresi´nin ikra, yani oku emriyle başlayan beş ayetini indirdi. Cebrail, Peygamberimizi kuvvetlice sıkarak "Oku" demiş ve ilk vahyi getirmişti. İlk vahyin indirilmesinden önce, bir rivayete göre de peygamberimiz çocukken Cebrail tarafından göğsü yarılıp, kalbi yıkanarak vücudu vahyi kabul etmeye uygun hale getirilmişti.
  14 Ekim 2011
  #1
 2. Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman gelmiştir Cevapları

 3. eksik yazılmış düzgün olmamış
  29 Eylül 2014
  #2
 4. bence çoık güzel olmuş çok tesekkürler bu metin öğretmenime daha iyi göstericek beni ço tedekkürler yarın Qizim var on burdan çalışcam hz. muhammedin hayatın yani
  1 Ekim 2014
  #3
soru sor

Peygamber Efendimize ilk vahiy ne zaman gelmiştir

Alakalı Aramalar:

 1. peygamberimize gelen ilk vahiy

  ,
 2. peygamber efendimize ilk vahiy ne zaman geldi

  ,
 3. peygamberlık ne zaman gelmiştır

  ,
 4. peygamber efendimiz ilk vahiy nerede ve ne zaman gelmiştir,
 5. hz.muhammet ilk vahyini ne zaman nerde almıştır