Petrol nasıl damıtılır?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde yazılmıştır. Petrol nasıl damıtılır? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. petrolun damıtılması? ve elde edılen urunler
  16 Nisan 2010
  #1
 2. Petrol nasıl damıtılır? Cevapları

 3. Ham petrolden damıtma yoluyla elde edilen bileşenler nelerdir?
  Ham petrolün rafinerilerde arıtılması ve işlenmesi sonucunda, ortalama olarak %43 benzin, %18 fuel oil ve motorin, %11 LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı, propan veya propan-bütan karışımı), %9 jet yakıtı, %5 asfalt ve %14 diğer ürünler elde edilmektedir.
  Dünyada en çok petrol üreten ülkeler hangileridir?
  2004 yılında en çok petrol üreten ilk beş ülkenin sıralaması aşağıdadır :
  Ülke

  Günlük Üretim
  (106 varil)
  Suudi Arabistan
  10.37
  Rusya Federasyonu
  9.27
  Amerika Birleşik Devletleri
  8.69
  İran
  4.09
  Mexico
  3.83


  Ham Petrolün Elde Ediliş Yöntemleri
  Ham petrol, propan, bütan gibi çok küçük moleküllerle ,ağır yaylar,asfalt gibi çok büyük moleküllerin ve ayrıca parafinik, naftanik ve aromatik yapıların karışımından oluşmuştur. Ham petrol ısıtıldığında önce buharlaşma sıcaklığı düşük olan küçük moleküllü bileşenler buharlaşmaya başlar.Isıtma ilerledikçe belli sıcaklık aralıklarında buharlaşan kısımlar tekrar yoğunluşturularak benzin, gaz yağı, fuel oil, makine yağları gibi ürün grupları elde edilmektedir. Ancak belli sıcakılık aralığnda ayrılan moleküllerden oluşan bu ürün gruplarınıda ,örneğin benzini de, kendi içinde damıtarak daha uçucu olan hafif benzin (kuş benzini) veya standart benzin elde edilir.Ham petrolün damıtılması sonucunda %30 benzin, %20-40 dizel yakıtı ,%20 ağır yakıtlar ,%10-20 ağır yağlar elde edilmektedir.Petrolden ;petrol gazı, gazyağı ,benzin ,motorin , fuel oil ,yağlama yağları ,mum ve asfaltik bitüm gibi çeşitli ürnler elde edilmektedir.Ayrıca alkol benzeri yağlar çeşitli tarım ürünlerinden (şeker pancarı-ispirto üretimi gibi) yakıtlar eşde edilmektedir. Ham petrolden elde edilen yakıtların damıtma oranları yaklaşık olarak aşağıda verilmiştir.

  Yakıt Damıtma sıcaklıkları
  Petrol gazları 0-35
  Uçak benzini 35-150
  Taşıt benzini 35-200
  Gaz yağı –kerozen 150-260
  Dizel yakıtı(ince) 175-290
  Dizel yakıtı (Standard) 200-370
  Ağır yakıtlar 370-550

  Ham petrol damıtılmaya başlanmadan önce dinlendirilmekte ve bazı işlemlerle tuz ve sudan arındırılmaktadır.Ham petrolün yapısında ,elde edildiği bölgeye göre parafinik veya naftanik bileşenler daha fazla bulunabilir
  16 Nisan 2010
  #2
 4. nasıl damıtılır fikri olan warmı ödewim wardaaa
  13 Ocak 2011
  #3
 5. PETROLÜN DAMITILMASI
  Bir rafineride ham petrole uygulanan ilk işlem ayrımsal yada bölümsel damıtmadır. Bu işlemle, on kadar temel petrol kesiti elde edilir. Bu kesitlerden her biri genellikle karbon atomları sayısıyla yada içerdiği hidrokarbonların ve diğer bileşiklerin normal kaynama sıcaklıkları dizisiyle tanımlanan bir uçuculuk aralığında yer alır. Damıtmayla ham petrolü ayrımlama ,üretim gereklerinin işlevlerine göre önemli değişiklikler gösterebilir.
  22 Mart 2011
  #4
 6. Petrol damıtılmadan önce dinlendirir. Gerekirse su ve tuzdan arındırılır.
  19 Şubat 2019
  #5
soru sor

Petrol nasıl damıtılır?

Alakalı Aramalar:

 1. petrolün damıtılması

  ,
 2. petrol nasıl damıtılır

  ,
 3. petrol damıtma nasıl yapılır

  ,
 4. petrolün damıtılması nasıl yapılır,
 5. petrol damıtması