Pardus Kurulumu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

İsimli konu WH 'Linux - Mac OS' kategorisinde, ziyaaktas üyesi tarafından 5 Şubat 2011 tarihinde yazılmıştır. Pardus Kurulumu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. ziyaaktas

ziyaaktas Yönetici

Pardus kurulumu aslında çok basit olmasına rağmen birçoğumuz için karmaşık gibi gelir. Bu anlatımı sizie rehberlik etmesi için Pardusun resmi sitesinden aldım. Kolay gelsin.

1 - Kurulum Başlangıcı

Pardus önyükleyicisi ile kurulum için donanımınıza en uygun seçeneği seçebilir, hafıza testi yapabilir ya da sabit diskinizde bulunan bir yükleyiciyi çağırabilirsiniz.

2 - Lisans Ekranı
    Pardus'u yüklemek için Genel Kamu Lisansı'nı ve diğer özgür yazılım lisanslarını onaylamalısınız. Lisans metinlerine bu pencereden ulaşabilirsiniz.

3 - Bütünlük Kontrolü
    Bu aşamada DVD'den ya da USB gibi bir kurulum medyasından sisteminize yüklenecek olan dosyaların bütünlüğünü yani doğru kaydedilip kaydedilmediğini kontrol edebilirsiniz.

4 - Klavye Ayarları
    Bu adımda bilgisayarınızın klavye haritasını seçip anında deneyerek doğru çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz.

5 - Saat ve Tarih Ayarları
    Bu ekranda tarihi, saati ve içinde bulunduğunuz zaman dilimini düzenleyebilirsiniz. Yaptığınız ayarlar donanım saatinizin ayarlarını da güncelleyecektir.

6 - Bölümleme Yöntemini Seçin
    Sabit diskinizi nasıl kullanmak istediğinize karar vereceğiniz aşama burası. Pardus'u tek işletim sisteminiz olarak kullanabileceğiniz gibi bir diğer işletim sistemiyle birlikte de kullanabilirsiniz. İki ya da daha fazla işletim sistemini aynı bilgisayarda kullanmayı istiyorsanız, "Kendi Düzenini Yarat" seçeneğini seçmelisiniz.

7 - Diski Elle Bölümlendirme
    Disk bölümlendirme aşamasında yapacağınız ayarlar diskinizin üzerinde yer alan verileri silebileceğinden, ayarların doğruluğundan ve mevcut diskinizde yer alan bilgilerin mutlaka bir yedeğini aldığınızdan emin olun.

8 - Önyükleyiciyi Yapılandırın
    Bilgisayarınızı başlattığınızda sistem yükleyici ekranı (Grub) ile karşılaşacak ve başka işletim sistemleri kuruluysa hangisinden açacağınıza karar verebileceksiniz. Eğer ikinci bir işletim sistemi kullanıyorsanız, gelişmiş ayarları tercih etmelisiniz.

9 - Özet
    Şu ana kadar yaptığınız tüm ayarların özetini burada görebilirsiniz. Yanlış olduğunu düşündüğünüz bir tercih yaptıysanız, korkmayın. Geri dönüp ayarlarınızı düzeltebilirsiniz.

10 - Kurulum İşlemi
    Tebrikler! Pardus kurulumuna başlamış durumdasınız. Yaklaşık 20-35 dakika süren kurulum işlemi süresince, Pardus'un temel teknolojilerini anlatan slayt gösterisini takip edebilirsiniz.

11 - Topluluk Desteği
    Kurulum aşamasında ya da sonrasında sormak isteyeceğiniz her türlü konuda topluluk kaynaklarımız size yardıma hazır.

12 - Kurulum Tamamlandı
    Kurulumu başarıyla tamamladınız. Bilgisayarınız tekrar başlattıktan sonra kullanıcıları ekleyebilirsiniz. Sisteminiz tekrar başlatmadan önce kurulum yaptığınız medyayı (DVD ya da USB) çıkarmayı unutmayın.
    5 Şubat 2011
  2. Pardus Kurulumu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Cevapları

soru sor

Pardus Kurulumu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Alakalı Aramalar:

1. Pardus yazılım anlatımı

,
  2. pardus kurulumu nasıl yapılır