Pardus 2011

İsimli konu WH 'Linux - Mac OS' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 20 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Pardus 2011 hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Pardus 2011
  Pardus 2011 sürümü - Pardus 2011 programı - pardus - linux Pardus 2011


  Pardus’un heyacanla beklenen ve RC sürümünden beri dünya çapında çok önemli tepkiler alan 2011 sürümü nihayet duyuruldu. Sürüm duyusu, Pardus 2011 sürüm yöneticisi Gökçen Eraslan tarafından yapıldı. Sürüm duyurusu şu şekilde:

  Pardus 2011′in öne çıkan özellikleri arasında:

  Çekirdek - Son Linux çekirdeği 2.6.37 binlerce hata düzeltmesinin yanında en güncel donanımlara da destek vermektedir.

  Plymouth – Pardus 2009.2 sürümünde kullanılan bootsplash aracının yerine yeni Plymouth teknolojisi geçiyor.

  YALI – Kurulum aracı YALI, LVM/RAID ve UUID desteği kazandı.

  KDE SC – Pardus 2011 en güncel ve kararlı KDE Yazılım Seçkisi, KDE SC 4.5.5 ile geliyor. Masaüstü deneyiminizin daha hızlı ve kararlı olması için temel paketlere birçok hata düzeltmesi ve iyileştirmeler yapıldı.

  Kaptan – Masaüstü özelleştirme aracı Kaptan, artık seçimli olarak fotoğrafınızı çekip avatar olarak ayarlayabiliyor.

  NetworkManager – Pardus 2011 sürümünde öntanımlı ağ altyapısı olarak GNOME NetworkManager 0.8.2 sürüme geçildi. Uzun zamandır desteklenen Ethernet ve 802.11 WLAN ağlarının yanı sıra kullanıcılar artık hücresel (3G) mobil geniş bant ağlarını da ayarlayabilecekler.

  GTK Oxygen biçemi – Tüm GTK uygulamaları artık oxygen-gtk projesi sayesinde Oxygen biçemiyle görüntüleniyor. Bu özellik sayesinde kullanıcı arabirimi tutarlılığında büyük bir iyileştirme sağlanmış oluyor.

  LibreOffice – Document Foundation tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ofis araçları takımı LibreOffice, Pardus 2011 sürümünde artık öntanımlı
  oluyor.

  Firefox – Pardus 2011 öntanımlı İnternet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox 4.0 Beta9 sürümü ile geliyor. Firefox’un bu sürümde yeni özellikleri arasında
  Firefox Panorama, uygulama sekmeleri, yenilenmiş eklenti yöneticisi, Jetpack eklenti desteği, değişik bilgisayarlar arası eşgüdüm sağlayan Firefox Sync entegrasyonu ve birden çok parmakla dokunmayı destekleyen ekran desteği yer alıyor.
  Pardus Teknolojilerinde Yenilikler
  YALI

  *
  Pardus kurulum aracı YALI, LVM/RAID ve UUID desteği sunuyor.
  *
  Kullanışlılığı artırmak için tüm arayüz yeniden tasarlandı.
  *
  Kullanıcılar kurulum esnasında NVIDIA ekran kartları için açık kaynak ya da firmanın sahipli sürücülerinden birini seçme şansına sahip.

  İlk Açılış

  *
  Pardus 2009.2 sürümünde bazı yapılandırma işlemleri kurulum sırasında yapılıyordu. Bu işlemler artık farklı bir uygulama içerisinde yer alıyor ve kurulumdan sonraki ilk açılışta yapılıyor.

  Kaptan

  *
  Pardus’un kişiselleştirme yardımcısı Kaptan, isteğinize bağlı olarak resminizi çekerek KDE içinde avatar olarak kullanmanızı sağlıyor.
  *
  Kullanıcılar artık KDE içinde kullanılacak olan simge setini Kaptan ile seçebiliyor.
  *
  Kullanışlılığı artırmak için tüm arayüz yeniden tasarlandı.

  Pisi

  *
  Pisi XZ sıkıştırma algoritmasını öntanımlı olarak kullanıyor.
  *
  İkili paketlerin isimleri artık hangi sürüm ve işlemci mimarisine göre derlendikleri bilgisini gösterir şekilde hazırlanıyor.
  *
  Paket yönetiminde daha rahat kullanım için temel bileşenlerde bir çok iyileştirme yapıldı.

  Paket Yöneticisi

  *
  Kullanıcılar artık paketleri oylayabiliyor ve ekran görüntülerine bakarak tercih yapabiliyor.
  *
  Grafik arabirim kullanışlılığı artırmak için baştan tasarlandı. Daha hızlı çalışması için bir çok iyileştirme yapıldı.
  *
  KDE sistem çekmecesinin kullanımı da dahil olmak üzere bir çok KDE entegrasyonu iyileştirmesi gerçekleştirildi.

  Temel Bileşenlerde Güncellemeler

  *
  Kernel – Pardus 2011 ile Linux çekirdeğinin 5 Ocak 2011′de yayınlanan en son kararlı 2.6.37 sürümüne geçildi.
  *
  Plymouth – Pardus 2009.2 sürümünde açılış süreci görselleştirmesi için kullanılan teknoloji bırakılarak Plymouth teknolojisine geçildi.
  *
  Python – Python 2.7.1 sürümüne yükseltildi.
  *
  Perl – Perl, 5.12.2 sürümüne yükseltildi.
  *
  X.org – xorg-sunucusu 1.9.4 RC1 sürümüne yükseltildi. Otomatik sürücü yapılandırması için geliştiricilerimizin iyileştirmeleri eklendi.
  *
  TeX Live – TeX Live belgeleme araçları 2009 sürümüne yükseltildi.

  Masaüstü Deneyimi
  KDE Yazılım Seçkisinde Değişiklikler
  Pardus 2011 en yeni KDE Yazılım Seçkisi, KDE SC 4.5.5 ile geliyor. Temel paketler bir çok uyumluluk ve hata giderme çalışmasından geçirilerek masaüstü deneyiminize gözle görülür bir iyileştirme hedeflendi.
  KDE SC 4.5.5 daha iyi performans ve kararlılık sağlıyor. WebKit desteği, netbook kullanıcıları için geliştirilen kullanışlılık, yüksek hızlı önbellek ile diskte tutulan bilgilere çabucak ulaşım gibi özellikler göze çarpıyor.
  Görsel İyileştirmeler
  oxygen-gtk projesi sayesinde, tüm GTK uygulamaları artık Oxygen biçemiyle görüntülenebiliyor, Bu özellik arabirim tutarlılığı konusunda büyük bir gelişme sağladı.
  Milky simge seti Pardus için özel olarak tasarlanan ve kurulum imajıyla dağıtılan setlerden biri. Kullanıcılar yenilenen Kaptan ya da Sistem Ayarları içinden kullanacakları simge setini seçebiliyor.
  Ağ Yönetimi
  Ağ yapılandırmasında GNOME NetworkManager kullanmanın yanında Pardus 2011 KDE Ağ Yönetim araç ve plasmoid progr*****larıyla geliyor ve çok kararlı bir ağ kullanımı sunuyor.
  Yeni ağ altyapısı ile kullanıcılar Ethernet (802.1x yetkilendirme desteği ile), 802.11 Kablosuz (WEP/WPA/WPA2/WPA-EAP ve 802.1x yetkilendirme desteği), EDGE/3G/CDMA ve VPN ağlarına bağlanabiliyor.
  Öntanımlı Uygulamalar
  Mozilla Firefox
  Pardus 2011 öntanımlı İnternet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox 4.0 Beta9 sürümü ile geliyor. Firefox’un bu sürümde yeni özellikleri arasında Firefox Panorama, uygulama sekmeleri, yenilenmiş eklenti yöneticisi, Jetpack eklenti desteği, değişik bilgisayarlar arası eşgüdüm sağlayan Firefox Sync entegrasyonu ve birden çok parmakla dokunmayı destekleyen ekran desteği yer alıyor.
  Clementine
  Amarok 1.4 sürümü temel alınarak hazırlanan platform bağımsız müzik çalar Clementine geliştirme süreci aktif devam eden, hafif ve başarılı uygulama olarak ses dosyaları için öntanımlı oynatıcı olarak yer aldı.
  SMPlayer
  Qt ile yazılmış bir MPlayer önyüzü olan ve KDE ile görsel arabirim ve kullanım alışkanlıkları açısından çok iyi entegre olan ve MPlayer sayesinde bir çok farklı video türünü oynatabilen SMplayer Video/VCD/DVD izlemek için öntanımlı uygulama olarak seçildi.
  KsCD
  Müzik CD’leri için öntanımlı uygulama olarak KsCD seçildi.
  İnternet Tarayıcıları
  Kurulum imajlarında yer almasa da, paket yöneticisi ile Chromium, rekonq, Arora ve Opera gibi İnternet tarayıcıları da seçilebiliyor.
  Sistem Ayarları
  Panda (Pardus alternative driver administration / Pardus alternatif sürücü yönetimi) Sistem Ayarlarına eklenen yeni bileşenlerden biri. Panda kullanılarak NVIDIA ve ATI kartlarda açık kaynak kodlu ya da sahipli sürücülerden biri seçilebiliyor.
  Kullanıcılar Sistem Ayarlarını kullanarak Bluetooth aygıtları, Wacom tabletleri ya da Synaptics tercihlerini yapılandırabiliyor.
  Yerelleştirme yapılandırmasıyla tüm sistemde kullanılan öntanımlı dil değiştirilebiliyor.
  Ofis Paketi
  Document Foundation tarafından hazırlanan, açık kaynak kodlu üretim araçları paketi LibreOffice Pardus 2011 sürümüyle öntanımlı ofis paketi olarak geliyor.
  Oyunlar
  Pardus 2011 sürümüyle, kullanıcılarına kaliteli oyunlar sunma geleneğini sürdürüyor. Kurulum sırasında kdegames ile gelen masaüstü oyunları ve mantık oyunları yer alıyor.
  Diğer Değişiklikler
  Firefox 4.0 Beta9 sürümü bir çok yeni özellik sunuyor. Yeni arabirim, eklenti yönetimi, sekme gruplama, bilgisayarlar arası yer imlerini, parola ve tarama geçmişini eşlemenin yanı sıra geliştiriciler için önem taşıyan HTML5 ve CSS3 desteği, WebM teknolojilerine uyumluluk gibi özellikler öne çıkanlar arasında.
  Sistem Gereksinimleri
  İşlemci (CPU)
  Eğer sisteminiz aşağıda listelenen işlemcilerden birine sahipse, Pardus 2011 64-bit sürümünü kurmak isteyebilirsiniz.
  64-bit mimarisini destekleyen Intel işlemciler

  *
  Pentium 4, Celeron D, Xeon ve Pentium Dual-Core işlemcilerinin yeni sürümleri
  *
  Atom D5xx, N4xx ve N5xx
  *
  Pentium D, Pentium Extreme Edition, Core 2, Core i7, Core i5 ve Core i3 ailelerinin hepsi
  *
  Bu belge yazıldıktan sonra üretilen yeni işlemcilerin büyük bir kısmı.

  64-bit mimarisini destekleyen AMD işlemciler

  *
  AMD Athlon 64, 64 X2, 64 FX
  *
  AMD Athlon II
  *
  AMD Opteron
  *
  AMD Turion 64
  *
  AMD Turion 64 X2
  *
  AMD Sempron
  *
  AMD Phenom
  *
  AMD Phenom II
  *
  Bu belge yazıldıktan sonra üretilen yeni işlemcilerin büyük bir kısmı.

  Sistem Belleği (RAM)
  Pardus 2011 sistem belleği (RAM) gereksinimi günlük kullanıma bağlı olarak değişebileceği için asgari ya da yeterli miktarı belirlemek zor. Yine de rahat bir masaüstü deneyimi için 1GB değerinin altına inilmemesini öneriyoruz.
  Sabit disk
  Minimum gereksinimler
  Pardus, 2011 kurulmak için en az 4GB boş disk alanına ihtiyaç duyar. Kurulum sırasında paket seçimi sunulmadığı için bu değer her kurulum için aynıdır.
  Önerilen gereksinimler
  Pardus 2011 sürümünde günlük kullanım ihtiyaçlarının rahatça karşılanması için en az 10GB boş disk alanı bulunmasını öneririz.
  Takas alanı hakkında
  Takas alanı, fiziksel belleğin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Eğer fiziksel belleğinizin gündelik kullanımınız için yeterli olduğundan eminseniz kurulum sırasında takas alanı oluşturmamayı tercih edebilirsiniz.
  Lütfen Pardus’un kış uykusuna (disk kullanarak askıya alma) yatmasını istiyorsanız takas alanı kullanmanız gerektiğini unutmayın. Takas alanı olmadığında bu özellik devre dışı kalacaktır.

  Bu sürümün bilinen hataları ise şu şekilde:

  * YALI “Boş alanı kullan” seçeneğinde uzatılmış bölümde boş alan olmadığında yer yok uyarısı veriyor (Bug 16236 – Boş alanı kullan seçeneğinde extended bölümde boş alan olmadığında yer yok uyarısı veriyor)

  * Bazı makinelerde, kurulan sistemde RAID yapısı varsa, bu RAID yapısının tarama işlemi uzun sürebildiği için YALI disklerin okunması uzun sürüyor
  (Bug 16165 – Raid kurulumundan sonra yeniden kurulum yapılmaya çalışıldığında bölümlendirme işleminde takılıyor)

  * Türkçe kurulumdan sonra ilk açılışa özgü Firefox’ta pardus.org.tr ana sayfası İngilizce geliyor (Bug 16313 – Türkçe kurulumdan sonra firefox'ta pardus.org.tr ana sayfası ingilizce geliyor)

  * Firefox’ta İngilizce dışındaki dillerde imla denetimi için elle seçim yapmak gerekiyor (Bug 16346 – Ä°ngilizce dışındaki dillerin yazım denetimini elle seçmek gerekiyor)

  Pardus 2009 sürümünden geçiş çalışmaları devam ettiği için, güncelleme ile geçiş yapmak isteyen kullanıcılar biraz daha beklemek durumundalar.

  Bunun yanında Pardus 2011 ile birlikte, Erkan Oğur’un Mor Dağlar türküsü Pardus kullanıcılarını bekliyor.

  Pardus 2011′i http://www.pardus-linux.org/indir adresinden indirebilirsiniz. Bunun yanında yine aynı adreste kurulum ortamının nasıl hazırlanabileceğini bulabilirsiniz. Ayrıca aşağıda sizin için hazırladığımız kurulum belgesini bulabilirsiniz.
  20 Ağustos 2011
  #1
 2. Pardus 2011 Cevapları

soru sor

Pardus 2011