Öykü Nedir ?

İsimli konu WH 'Hikayeler' kategorisinde, meybo üyesi tarafından 26 Ocak 2010 tarihinde yazılmıştır. Öykü Nedir ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Öyküler ,yaşamda olan ya da tasarlanan olayları. okuyanda heyecan ve beğeni uyandıracak biçimde anlatan, davraniş ve düşünce yön veren BİR ANLAMDA HAYATIMIZDAN KESİTLERDİR.

  OKUDUĞUMUZ HER ÖYKÜ ASLINDA NEREDE OLDUĞUMUZU VE NEREYE GİDECEĞİMİZİ BİZE GÖSTERİR.AKLIMIZA HEP GELEN AMA DİLE DÖKEMEDİĞİMİZ DUYGULARI BİZE YAŞATIR. ÇIKARTACAĞIMIZ DERSLER, ALACAĞIMIZ MESAJLAR DAVRANIŞLARINIZI VE İLİŞKİLERİMİZİ BİÇİMLENDİRİR.

  :tamam:Meybo:tamam:
  26 Ocak 2010
  #1
 2. Öykü Nedir ? Cevapları

 3. ziki

  ziki Yönetici

  TeşekkürLEr canım:happy:
  27 Ocak 2010
  #2
 4. ReCa EdeRim:happy::D
  27 Ocak 2010
  #3
 5. Oyku bir okudugumuz kitaptir
  6 Şubat 2012
  #4
 6. Gerçek ya da düş ürünü bir olayı aktaran kısa düz yazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu yalın bir olay örgüsüne sahip olması genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.
  12 Şubat 2012
  #5
 7. Gerçek ya da düş ürünü bir olayı aktaran kısa düz yazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşuÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında yalın bir olay örgüsüne sahip olmasıÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.

  ÖyküdeÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında olayın geçtiği yer sınırlıÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında anlatım özlü ve yoğundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çoğu zaman sadece belli özellikleri yansıtılır. Konu tümüyle düş ürünü olabilirÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında ya da son derece gerçekçidir. Genellikle ironik bir rastlantı yoluyla yaratılan özel bir an üzerindeki yoğunlaşma sürpriz sonlara olanak verir.

  Eski Yunan’daki fabl ve kısa romanslarÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Binbir Gece Masalları öykünün habercileridir. Ama öykü ancak 19. yüzyılda romantizm ve gerçekçilik akımlarının yaygınlaşmasıyla edebi bir tür haline gelebildi. Edgar Allan Poe’nin Grotesk ve Arabesk öyküleri adlı eseriyle yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde değil Avrupa’da da etkili oldu. Almanya’da Heinrch von KleistÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında ve E. T. A. HoffmannÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında psikolojik ve metafizik sorunları öykülerinde masalsı bir anlatımla yansıttılar.

  20. yüzyıla girildiğinde öyküler ilk kez genellikle gazete ve dergilerde yayınlanıyor ve bu yüzden gazeteciliğe özgü yerel renkler taşıyordu. Bret Harte’nin öyküleriÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Ruyard Kipling’in Hindistan’daki yaşamı anlatan öyküleriÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Mark Twain’in Missisippi öyküleri bu özelliktedir.

  Rusya’da GogolÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında DostoyevskiÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Turgenyev ve Çehov’un öyküleriÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında öykü türünün edebi eserler arasında sağlam bir yere oturmasına büyük katkı sağladı.
  Türk edebiyatında öykü


  Türk edebiyatında Batılı anlamdaki ilk öyküler Tanzimat döneminde yazıldı. İlk öykü yazarlarıÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Ahmed MidhatÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Emin NihatÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Samipaşazade Sezai ve Nabizade Nazım’dı. Türk öykücülüğünü yetkinliğe kavuşturan yazar ise Halit Ziya Uşaklıgil oldu. Edebiyat-ı Cedide döneminde yalın diliyle dikkat çeken UşaklıgilÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında titiz gözlemciliğiyle gerçekçi öykü geleneğini başlatan yazardır. Bu dönemin diğer yazarları Hüseyin Rahmi GürpınarÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Mehmet RaufÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Hüseyin Cahit YalçınÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Ahmet Hikmet Müftüoğlu ve Saffeti Ziya idi.

  2. Meşrutiyet’in ilanından sonra gelişen yeni edebiyat akımıyla birlikte öyküde toplumsal ve siyasi sorunlar işlenmeye başladı. Türkçe’de yabancı sözcüklerin temizlenmesiÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında yazımda konuşma dilinin hakim olmasıÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında taşra yaşamının gerçekçi bir üslupla edebiyata taşınması gibi özelliklerle bilinen bu dönemde Ömer SeyfettinÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Türk öykücülüğünde yeri bir çığır açtı. Onu Halide Edip AdıvarÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Reşat Nuri GüntekinÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Refik Halit Karay izledi. F. CelaleddinÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Selahattin EnisÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Sadri ErtemÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Cemal KaygılıÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Sabahattin AliÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Kenan Hulusi KorayÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Nahit Sırrı ÖrikÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Bekir Sıtkı KuntÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Mahmut Şevket Esendal Cumhuriyet dönemi öykücülüğünü hazırlan isimlerdir.

  Cumhuriyet dönemi 1930’lar sonrasını kapsar. Bu dönemde alışılmışın dışında bir öykü dünyası kuran Sait Faik AbasıyanıkÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaç)Öykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında diyalogların usta yazarı Orhan KemalÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Mehmet SeydaÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Samet AğaoğluÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Sabahattin Kudret AksalÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Kemal BilbaşarÖykü Nedir? Öykünün Tanımı-Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Hakkında Kemal Tahir ve Ahmet Hamdi Tanpınar öykü yazarları olarak ön plana çıktı. Günümüzde Türk öykücülüğü geniş bir konu ve üslup zenginliğiyle sürmektedir.

  ALINTIDIR...
  11 Mart 2012
  #6
soru sor

Öykü Nedir ?

Alakalı Aramalar:

 1. ÖYKÜ NEDİR