Otizm Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, anonimus üyesi tarafından 17 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır. Otizm Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Otizm Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi
  Diğerleriyle iletişim kurmayı zorlaştıran otizm beynin işlevse bozukluğudur. Bir kişide otizm varsa beynin farklı bölgeleri tam ve organize çalışmaz. Yani iletişim kurmakta her zaman zorlanma hali olabilir. Erken teşhis olduğunda tedavi de çözüm getirebilir. Tam potansiyellerin kullanılabilmesi için bu durum önemlidir.

  Otizm Neden Olur?
  Sebep tam olarak bilinmese de genetik nedenlerle olduğu genel kabul gören otizmle ilgili hala araştırmalar devam etmektedir. Belirli ilaçların buna neden olup olmadığı ve çocuğun çevresindeki ekstra durumlara bakılır. Kabakulak- kızamık-kızamıkçık gibi hastalıklardan bazılarının bu otizm kaynağı olabileceği gösterilmiştir. Ancak sonradan yapılan araştırmalar bunun gerçek olmadığı konusunda hemfikir olmuştur. Aşıların yapılması ölüme sebep verebilecek hastalıkların önlenmesi gerektiği için çocuklarınız açısından önemlidir.

  Otizmde Belirtiler Neler
  Şiddeti farklılık gösterse de otizm belirtileri şu şekildedir:

  • Sosyal etkileşim ve ilişkilerde yüz ifadesi ve beden dili gibi sözsüz iletişim sağlayan durumlarda problemler.
  • Göz göze gelmede sorun
  • Benzer yaştakilerle arkadaş olamama
  • Eğlence, ilgi veya başarı paylaşamama
  • Diğerlerinin acı ve üzüntü duygularını anlamada zorluk
  • Konuşmada gecikme otistiklerin %40’ı hiç konuşmaz
  • Sohbete başlarken zorluk yaşama
  • Başlamış bir konuşmayı sürdürmede zorluk
  • Sürekli tekrarlanan konuşma hali
  • Önceden duydukları belli bir cümleyi tekrar
  • Bakış açısını anlamada zorluk
  • Karşısındakinin espri yaptığını anlamama
  • Oyunlara karşı sınırlı ilgi
  Aktivitelerde Otizm Belirtileri
  Otizm belirtileri aktivitelerde şu şekilde görülür:

  Belli bir durum ya da olaya alışılmışın dışında odaklanma. Araba sürmek yerine tekere odaklanmak gibi.
  Sadece belirli konularla meşgul olma hali. Ergenler ve yetişkinler video oyunlarına odaklanabilir.

  Rutin ihtiyacı, aynı şeyleri yapmayı isteme. Otistik bir çocuk salatadan önce ekmek yemek, hep aynı yoldan gitmek isteyebilir. Sallanma veya el çırpma gibi belli başlı hareket kalıpları geliştirebilir.

  Otizm Ne Zaman Anlaşılır
  Çocukluk döneminde otizm belirtileri ilk 3 yılda anlaşılabilir. Ebeveyn veya çocuk bakıcısı bazı belirtilere dikkat ederek farkında olabilir. Bebeklik dönemi için belirtileri anlamak zordur. Endişelenilmesi gereken zaman bebekler kucağa alınmaktan hoşlanmadığında, eğlenceli oyunlarla ilgilenmediğinde ve konuşma başlamadığında fark edilebilir. Bazı hallerde çocuk yaşıtlarıyla aynı zamanda konuşmaya başlasa da işitme probleminden şüphe edilebilir. Otistik bir çocuğun izlenimi yaygın şekilde işitmiyor hissi verebilir. Ancak sanılanın aksine fazla ayrıntılı şekilde duyuyordur. Hatta çok küçük ayrıntıları bile fazla yoğun duyup hissettiği için baskı hisseder. Eğer erken teşhis olursa bu halde yoğun bir tedavi sonrasında başka kişilerle ilgilenebilmektedir. Büyüdükçe kendiyle daha fazla ilgilenir ve iletişim sorunları gidebilir. Sosyal olarak tamamen izole olan otistik kendi dünyasında yaşar.

  Ergenlik Ve Yetişkinlikteki Otizm Belirtileri
  Davranış modelleri gençlik döneminden yetişkinliğe geçerken daha farklıdır. Otistiklerde ergenlik dönemi, iletişim ve cinsellik daha farklı olabilir. Genç otistiklerin anksiyete, depresyon ve epilepsi riskleri vardır. Bu durum yetişkinlik döneminde daha farklı şekillerde kendini gösterebilir.

  Otistik yetişkinler iş hayatlarına devam edebilir, kendi başlarına hayatlarını devam ettirebilirler. Bu durum biraz da zekâ ve becerilerine bağlı olarak farklı olabilir. Bazı otistikler yetişkinlik dönemlerinde de zorlanmaya devam edebilirler. Mesleklerindeki başarı, diğer insanlarla iletişim kurma gibi beceriler konusunda bazı sorunlarla karşılaşabilirler. Bu durumları genel geçer kabul etmemek gerekir. Yani her otistik yetişkin aynı sorunlarla da karşılaşmayabilir.

  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu
  Takvim günlerini hesaplama, listeleri akılda tutma gibi bazı becerilere aşırı hakim olma durumu görülür.

  • Sosyal ilişkilerde resim yapma veya müzik yeteneği gibi alanlarda büyük başarılar elde edebilirler.
  • Duyusal algılama açısından hafif bir dokunuşu çok acı olarak değerlendirebilir veya tersine çok acı veren bir şeyde hiç acı hissetmeyebilir.
  • %40 ila %70’inde uyku problemi olduğu görülür.
  • Otistiklerin çok sevdikleri ve tersine hiç yemekten hoşlanmadıkları tatlar vardır.
  • Gelişimsel bozuklukların birçok türünden biri olan otistik spektrum görülebilir.
  Otizm Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Otistik çocukların erken teşhis ve tedavisi potansiyellerine ulaşmaları bakımından önemlidir. Yani tedavilerin hedefi çocukların kendi yaşamları için avantajlar sağlamaktır. Kendi yükümlülüklerini yerine getirmeleri için birçok çalışma sürdürülür. Davranışlardaki karmaşa nedeniyle otizm belirtileri ve tedavisi de zorlu olabilmektedir. Bireysel belirtiler ve davranışlarda zamanla değişiklik de gözlenebilir. Tedavinin ne zaman teşhis edildiği ile doğrudan ilgili bir durumdur.

  Tedavi stratejileri açısından değerlendirildiğinde aile kaynaklarına bakılarak çözüm getirilebilir. Bireysel ihtiyaçlar, tedavi stratejileri için son derece önemlidir. Eğer tedavi otizmli çocuğun beklentilerine yönelik iyi şekilde yapılandırılırsa etkili sonuçlar alınabilir. Yani kendilerine özel tedavi süreci belirlenen otizmli çocukların tedavisi de başarılı sonuçlar vermektedir. Programın başarısı, çocuk ya da gencin, sosyal, davranışsal, uyum sağlayıcı yönler açısından sağladığı katkılarla ölçülebilir.

  • Amerikan Pediatri Akademisi, çocuğun gelişmesinde şu stratejileri tavsiye eder.
  • Davranışsal eğitim ve yönetimle pozitif destek sağlanması, sosyal becerilerin gelişmesi açısından önemlidir.
  • Uygulamalı davranışsal analiz, duyusal entegrasyon gibi çeşitli tedavi türleri
  • Meşgale ve fiziksel terapiler
  • Dil ve sosyal becerilerini geliştirmeye yardımcı uygulamalar
  • Otistik çocuğun daha iyi iletişim kurabilmesi için koordinasyon ve motor becerilerdeki eksiklikleri giderme
  • Otizmle beraber depresyon, anksiyete, hiperaktivite sorunları da varsa ilaçlar kullanılabilir.
  • Ebeveyn eğitimi ve toplum desteği yasal oluşumlara başvurular gereklidir.
  Kaynak: http://www.pisipsikoloji.com/otizm-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/
  17 Ocak 2018
  #1
 2. Otizm Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Cevapları

 3. Bilgiler için teşekkürler.
  7 Şubat 2019
  #2
soru sor

Otizm Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi