Osmancık Tekmen Köyü - Tekmen Köyü Hakkında

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 9 Ocak 2010 tarihinde yazılmıştır. Osmancık Tekmen Köyü - Tekmen Köyü Hakkında hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ●ŚOП İKλZ●

  ●ŚOП İKλZ● Yönetici

  İlçe: OSMANCIK

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: MEHMET KÜÇÜKKAFA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (364) 626 20 76

  Cep Telefonu:
  0 (536) 834 23 58


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  340

  1997
  346


  İle Uzaklığı:
  72 km

  İlçeye Uzaklığı:
  19 km

  Rakım:
  930 m


  Yaylaları

  Tekmen Yaylaları, Ilgaz dağlarının devamı olan Çomağın çal, Ahladın çal, İnegöl dağ zincirinin kuzeyinde yer alan Dede çalın eteklerinde yer alır.

  * Çaldibi
  * Kirezler
  * Maden Deresi
  * Aşuluk,
  * Yelli Geriş
  * Buzağı Kayası
  * Elmacık,;
  * Hacıların Yayla
  * Söğütoluğu
  * Çatmayeri
  * Taspınar
  * Saltıkobası

  İklim

  Yaylalar bölgesi sert bir iklime sahip olduğundan çoğunlukla iğne yapraklı ağaçlar yetişebilir. Yer yer çoğu kesilmiş, çıraya doğranmış kara çam ağaçları, ardıç ve diken ardıç ağaçları görülür. Bunun dışında yüzlerce çeşidiyle geven en yaygın bitkidir. Öbek öbek geven kümeleri kilometrelerce uzanır. Yaylalar bölgesinin en gözde ağacı kara camdır. Çıra, kereste, odun, tahta olarak büyük oranda tahrip edilmişlerdir. Devasa gövdesi geniş ve yüksek yapısıyla kara çam hem koyunları güneşten koruyan bir egrek hem de pozaklarıyla tezek ve cali çırpı yakan yaylalılara yakacak temin etmiştir. Söğüt ağaçları kara camların azalmasıyla alternatif olarak yetiştirilmişlerdir. Her ne kadar karaçamın yerini tutmasalar da hızlı büyüdüğü ve yazın gölge sağlayabildiği için ikinci gözde ağaç olmuştur.

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tekmen Köyü kurulduğu günden bu güne kadar hep hayvancılıkla geçinmiş.başta koyun keçi olmak üzere küçük baş hayvancılığı alabildiğine ilerlemiştir. Comba dedemin anlattığı bir olay beni çok düşündürmüştür. Rivayet odur ki 1930 yıllar galiba tam bilemeyeceğim oğlağın derisi de iki buçuk lira eti de iki buçuk lira ediyordu diyor benim cahil halkım oğlağı kesip etini yeyip derisini iki buçuk liraya satmıyordu da canlı iki buçuk liraya veriyordu diyordu.buradan şunu anlatmak istiyorum bu devlet bu millete sahip çıkmasa da bu millet bu devlete daima sahip çıkmıştır.yok pahasına malını satmış ama üretimden düşmemiştir. Yine yorgi Rüstem amcadan bir hikâye anlatmak istiyorum yeğenağa derdi her şey pahalı olsun ama bir şey ucuz olsun oda ekmek eğer bu millet aç kalırsa asileşir büyüğüne başkaldırır onun için çok dikkat etmek lazım derdi. Tekmen Köyü hayvancılık ve tarımı uzun zaman birlikte götürdü bir hak buğdaya bir tüp doldururken üç hak buğdaya bir tüp doldurur hale geldi belki daha da fazladır. Yokluk kıtlık kıt kanaat geçinmek idareli yaşamak nedir diye merak eden varsa buyursun tekmen onlara bir örnek teşkil eder. Ama hiç kimse bu yoksul halinden şikayet etsene isyan etmez her yediği yemeğin sonunda Allah bu devlete zeval vermesin diye dua eder.Tekmenli artık iptidai tarım ve hayvancılık ekonomisini terk ederek yeni geçim kaynakları arayışına yönelmiştir. Azalarak da olsa hala suren göçler neticesi geride kalan çoğunluğunu orta ve ileri yas gurubu hastalıklı ve çürük nüfus mutlak anlamda dışarıya bağımlı olarak yaşamaktadır.Yaşlı maaşları, Osmancık 'ta kiremit fabrikalarında toz ve aşırı sıcağa karşı asgari ücretin bile altında sigortasız çalışanlar, oğul veya kız olarak dışarıdan yapılan çeşitli yardımlar ve Ziraat Bankası 'nın açtığı köylülere göre çok yüksek olan tarım ve hayvancılık kredileri geride kalanların büyük bir çoğunluğunun geçim kaynaklarıdır.

  Eğitim ve öğretim

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.

  Tekmen de Eğitim deyince akla ilk gelen kişi Küpenin Hüsük dür. 1945'li yıllarda Tekmene eğitmen olarak atanmış böylece Tekmenli Okulla ve ilk defa devlet memuru ile tanışmıştır. Bu eğitmenin görevi öğrenim çağına gelen çocuklara okuma yazma öğretmek ve ilkokula hazırlamaktır ve kısa ömrü boyunca bir çok öğrenci yetiştirmiştir. Bu öğrenciler daha sonraları ilkokulu bitirmiştir. Tekmen'de ikinci eğitim emekçisi Merhum Mehmet KAZANAN akla gelmektedir. Mehmet KAZANAN döneminde öğrencilerimizin tamamı ilkokul sonunda eğitime devam etmişler ve hepside memur çıkmışlardır. bu öğrencilerin okuyup memur olması tüm köy öğrencilerinin rehberi olmuştur.

  Altyapı bilgileri

  Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yetersizdir. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  [​IMG]

  [​IMG]
  9 Ocak 2010
  #1
 2. Osmancık Tekmen Köyü - Tekmen Köyü Hakkında Cevapları

soru sor

Osmancık Tekmen Köyü - Tekmen Köyü Hakkında

Alakalı Aramalar:

 1. osmancik tekmen koyu

  ,
 2. osmancik/tekmen koyu