Orta Anadolu Bölgesi

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 5 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. Orta Anadolu Bölgesi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Orta Anadolu Bölgesi

  1952 yılında Tarım, Orman ve Köy işleri Bakanlığı, Batıda başlatılan Merinoslaştırma faaliyetlerini, Orta Anadolu’ya kaydırmıştır. Tekstil endüstrinin arzu ettiği 60-64’s Kaliteli yapağıyı yurt içinde sağlamak için AYEM’ler Akkaraman Analara verilmiştir.
  Akkaramanlar 1-2 generasyon geriye melezlenmiş ve seleksiyon yapılmıştır. Bu melezleme çalışmaları Polatlı, Altınova, Konuklar, Konya, Malya tarım işletmelerinde yürütülmüştür.(Özcan 1990).
  Akkaramanlarla yapılan merinoslaştırma çalışmalarında bir takım zorluklarla karşılaşılmıştır. Bunlardan ilki, melez döllerde vücudun, dolayısıyla yapağının % 100’e kadar değişen oranlarda siyah lekeli olmasıdır. Bu durum yapağının değerini azaltmaktadır. Uzun ince kuyruklu Merinos koçlarının yağlı kuyruklu Akkaraman koyunlarına tabii olarak aşmamalarıda Merinoslaştırmada karşılaşılan zorluklardandır. Bunlara ek olarak, melezlerde Merinos genotipinin artmasıyla kuzu telafının artması ve kuzularda gelişmenin gerilemesi’de karşılaşılan zorluklardandır.
  Bütün bu teknik zorlukları giderme ve Akkaramanların Islahında Alman Et-Merinoslarından en verimli faydalanma yollarını araştırma yoluna gidilmiştir.
  1959 yılından itibaren Malya Devlet Üretme Çiftliğinde Akkaramanlarla Alman Yapağı-Merinosları arasında çeşitli melez tipler elde edilmeğe çalışılmıştır.
  İlk olarak, koçların Akkaraman koyunlarla tabii olarak çiftleştirilebilmesi; vücutta ki siyah lekelerin Akkaramandaki gibi, baş ve ayaklarda lokalize edilecek şekilde olması; kuzularda telefat az ve gelişmenin hızlı olması; vücut yapısının Merinosa benzemesi; ortalama 56’s kalitede 2.5-3.0 Kg. yapağının elde edilebilmesi gibi amaçlar sürdürülmüştür. Ve bu amaçlarla elde edilen ilk melez genotipe ‘Malya’ denmiştir. .(Düzgüneş 1961, Pekel ve Düzgüneş 1966)
  İkinci olarak, Orta Anadolu da ki merinoslaştırma çalışmalarında uygulana gelen çevirme melezlemesinden vazgeçilip, saf merinos koçlar yerine G1 generasyonun da lekesiz koçlar kullanılarak sürüler kapatılmış ve ikinci bir yeni tip geliştirilerek ‘Anadolu Merinosu’ adı verilmiştir.
  Bu neticede, %35-40 merinos genotipli yağlı kuyruklu ‘malya koyunu’ ile, %75 merinos genotipli uzun kuyruklu ‘Anadolu Merinosu’ olmak üzere iki yeni tip geliştirilmiştir.
  5 Mart 2008
  #1
 2. Orta Anadolu Bölgesi Cevapları

 3. TEŞEKKÜRLER...EMEĞİNE SAĞLIK..!!


  __________________
  6 Mart 2008
  #2
 4. paylaşım için saol................
  29 Temmuz 2009
  #3
soru sor

Orta Anadolu Bölgesi