Orgeneral Öztürk, ATAK'ı test etti

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 7 Nisan 2016 tarihinde yazılmıştır. Orgeneral Öztürk, ATAK'ı test etti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  YÜKSEK Askeri Şura Üyesi Hava Pilot Orgeneral Akın Öztürk, TAI-AgustaWestland tarafından geliştirilen T129 ATAK taarruz helikopteri ile bir test uçuşu yaptı.

  Ankara Akıncı’daki TAI tesislerinde gerçekleştirilen uçuşta, ön kokpite oturan Hava Pilot Orgeneral Akın Öztürk, T129’un kabiliyetleri hakkında bilgi aldı, uçuş sonrasında TAI Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Nejat Bilgin, Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Orgeneral Öztürk, 30 Ağustos 2015’te Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini Orgeneral Abidin Ünal’a devretmişti. Orgeneral Öztürk, komutanlığı döneminde SoloTürk gösteri uçuşunun yanı sıra Güneydoğu’da gerçekleştirilen terörle mücadele harekâtına, RF-4E’lerin jübile uçuşuna pilot olarak katılmıştı. T129 taarruz helikopteri, Orgeneral Akın Öztürk’ün uçtuğu 29’uncu hava aracı tipi oldu.

  GÜNEYDOĞU'DA KULLANILIYOR

  TAI, önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na T129EDH olarak adlandırılan Erken Duhul Helikopteri’nden 9 adet teslim etti. Helikopterin daha gelişmiş modeli olan T129B de Kara Kuvvetleri envanterine girdi. Yaklaşık bir yıldır Güneydoğu’da başarıyla kullanılan helikopterler yüksek irtifa ve sıcak hava şartlarında Kara Kuvvetleri’nin operasyonlarına büyük kolaylık sağlıyor.
  7 Nisan 2016
  #1
 2. Orgeneral Öztürk, ATAK'ı test etti Cevapları

soru sor

Orgeneral Öztürk, ATAK'ı test etti