Oral seks

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 11 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Oral seks hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Oral seks


  Sual: Bazıları, “Oral sex (seks) caizdir. Çünkü oral seksi yasaklayan âyet ve hadis yoktur. Hatta, Bekara suresinde, (Tarlanız olan kadınlara istediğiniz gibi yaklaşın) deniliyor. Sonra hadis-i şerife göre, meni temizdir. Kadının erkeğin menisini yutmasında mahzur olmaz” diyorlar. Bunlar caiz midir?
  CEVAP
  Bir şeyin haram olması için edille-i erbaada bir delilinin bulunması lazımdır. Ancak, meşhur olan şeyler için hüküm böyle değildir. Mesela Kur'an-ı kerimde tuvaletteki necaset yenmez, idrar içilmez diye yazmıyor, (Tayyib olanı, temiz olanı, helal olanı yiyip için) buyuruluyor. (Bekara 168)

  Ana babanızı dövmeyin denmiyor, (Öf demeyin) deniyor. (İsra 23)
  Öf demek yasaklanınca, dövmek elbette günah olur. (Kur’anda ana babayı dövmeyin diye bir âyet yok, öf demeden dövmenin mahzuru olmaz) demek elbette yanlıştır.

  Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
  (Cima esnasında ferce [avret yerine] bakmayın, körlüğe sebep olur.) [Deylemi, İ. Adiy] Bakmak men edilince, ağza almak, yalamak elbette caiz olmaz.

  Kadınla her türlü ilişki caiz değildir. Bildirilen âyetin meali şöyledir:
  (Kadınlarınız [çocuk yetiştiren] tarlanızdır. Tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın.) [Bekara 223] Buradan livatanın da caiz olduğunu çıkaran sapıklar vardır. Halbuki önceki âyetin meali şöyledir:
  (Kadınlar hayzdan temizlendikten sonra, Allah'ın size emrettiği [izin verdiği] yerden onlara yaklaşın.) [Bekara 222]

  Emredilmeyen yerden, dübürden, yani arkadan yanaşmak, livatadır, büyük günahtır. Çünkü İslam âlimleri buyuruyor ki:
  (Livata, zinadan daha şiddetli haramdır.) [Bahr-ür raık, Redd-ül Muhtar]

  Üç hadis-i şerif meali de şöyledir:
  (Hanımı ile livata eden melundur.) [Şir’a] (Livata = homoseksüellik)

  (Hanımına dübüründen yaklaşan Allah’ın rahmetinden kovulur.) [Sünen sahipleri]

  (Hanımına dübüründen yaklaşana Allah rahmetle nazar etmez.) [Tirmizi]

  İslam âlimleri bir Müslümanın ağzına sövenin, bilmem ne yaparım diyenin imanı gider buyuruyorlar. Çünkü ağız, Kur'an okuma yoludur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Ağzınızı temizleyin, çünkü ağzınız Kur’an yoludur.) [Ebu Nuaym]
  Ağza sövmek günah olunca, yani senin ağzına pislik koyarım demek, imanı götüren, insanı kâfir eden bir günah olunca, bizzat ağza meni akıtmak, idrar çıkan yeri Müslümanın ağzına sokmak caiz olur mu? Erkeğin de idrar ve kan çıkan yeri yalaması asla caiz olmaz. Gayri Müslimlerin çirkin bir âdeti olan oral sekse özenmekten uzak durmalıdır.

  Meni, Hanefi mezhebine göre necistir. İdrar kanalından çıkmaktadır. Şafii’de ise temizdir. Temiz olması yenir, içilir anlamında değildir. Çamaşıra bulaşırsa namaza mani olmaz demektir. Başkasının sümüğünü bile, necis olmadığı halde, yani namaza mani olmadığı halde alıp yutmak uygun olur mu?

  Sual: Fetavayı Hindiyye kitabının Türkçe tercümesinin 12. cildinin 177. sayfasında oral seksin cevazı bildirilmektedir. Buna rağmen nasıl olur da, oral sekse caiz değil denebilir?
  CEVAP
  Ne Hindiyye’de, ne de başka kitapta oral seksin caiz olduğu bildirilmiyor. Önce oral seks nedir? Birincisi erkeğin menisini hanımının ağzına akıtması, ikincisi de erkeğin kan ve idrar çıkan yeri yalayarak orgazma ulaşmak demektir. Hiçbir din kitabında böyle bir sekse dinimiz cevaz vermemektedir. Kur’an okuyan müslüman, ağzına pis meniyi alabilir mi hiç? Müslümanın ağzına sövmek küfür iken, bizzat pisliği, meniyi ağza akıtmak nasıl caiz olabilir?

  Hindiyye
  ’de deniyor ki: (Nevazil kitabında bildiriliyor ki: Bir erkek, zekerini hanımının ağzına koysa, bu mekruh olur; bunun hilafını söyleyenler de olmuştur. Zahire'de de böyledir.)

  Burada oral seksten hiç bahsedilmiyor. Üstelik “ağza zekeri koymak bile mekruh” buyuruluyor. Mekruh denince, tahrimen mekruh anlaşılır, harama yakın bir iştir. Bu sadece ağza almaktır, yoksa oral sekse asla cevaz yoktur.
  11 Eylül 2010
  #1
 2. Oral seks Cevapları

 3. İslam'da Oral Seks (Cunnilingus/Cunnilictus - Fellatio) Caiz mi?

  Aslında böyle bir yazı yazmak istemedim ilk başlarda ama internetteki sözde islami sitelerde oral seks ile ilgili çok fazla olumsuz yazı görünce ama hiçbirinde de gerekli delilleri göremeyince ve din alimi geçinenlerin hoca geçinenlerin bu konudaki zırvalarına da çokça şahit olunca bu delilsiz maksatsız yaklaşımların yol açtıkları etkileri ortadan kaldırmak için gayet delilli bir yazı yazmak istiyorum. maalesef zorlama yorumlarla hakkında ihtilaf var ama biri mekruh demiş aksini diyenler olsa da doğru değildir gibi birçok yazı dolaşıyor. Oral seks hususu üç noktadan incelenmesi gereken husustur. A. Tıp ve sağlık, B. şer’i (dini) yönü. C. psikolojik yönü. Bu üç yönü bilmeden bir şey demek zorlama bir şey olur. Onun için meseleyi ilk önce tıp yönünden sonra da şer'i yönden, sonra da psikolojik yönden incelemek gerekir.


  A. Tıbbi yön:
  Bu noktada hep tersten yaklaşırlar. nerede bir yazı varsa hep tersten yaklaşılmıştır. Cinsel organlar kirliyse, eşlerden birinde hastalık varsa vs... Şimdi size şunu soracağım:
  cinsel organlar kirli ise bu kirlilik normal cinsel birleşme için de bir risk değil mi? sanki normal cinsel birleşmede hiçbir risk yokmuş gibi tek suçu oral sekse atmak nasıl tarafsızlık oluyor?
  cinsel yolla bulaşan hastalıklar varsa, cinsel organda menide mikroplar varsa ağızda da yara varsa oral seks tehlikelidir gibi benzer cümleler söylenir o halde şimdi sıkı durun:


  cinsel yolla bulaşan hastalıklar varsa, cinsel organda menide mikroplar varsa doğrudan yara bile olmadan bunlar kadının vajinasından içine girip kadına bulaşmayacak mı? Burada tek suçlu oral seks mi? tamam ağızda yara varsa, dudaklarda uçuk varsa mikrop kapma riski var ama bu risk normal bir cinsel birleşmeden çok çok çok fazla değil yani abartılacak bir sağlık riski oluşmuyor. Bu kadar sağlık endişesi gereksizdir. sen kendini oral seks kötüdür pistir diye şartlandırırsan tabi psikolojik olarak kendini hasta edersin.


  Ağızda yara varsa, dudaklarda uçuk varsa normal dudak dudağa öpüşmeler bile hastalık bulaşmasına sebep olabilir. eşinizin dudağında uçuk varsa sizin de ağzınızda yara varsa tutkulu öpüşmeler size ve eşinize mikrop bulaştırabilir yani sadece oral seksi suçlu ilan etmek doğru olmasa gerek!


  Gelelim şu idrar konusuna:
  sağlıklı bir insanın idrarında bakteri ve mikrop bulunmaz. hastanelerde idrar tahlillerinde idrarda mikrop çıkması hastalık belirtisidir. İdrar tıbben steril bir maddedir. idrar bedenden çıktıktan sonra belli bir süre içinde idrarın içinde idrarın hava ile teması nedeniyle havadan o idrara gelen mikroplar, bakteriler ve partiküller üremeye başlar. Biliyorsunuz soluduğumuz hava bile steril değil ama idrar steril bir madde. Yani idrar yollarımız sağlıklı olduğumuz sürece herhangi bir mikrop barındırmıyor. İdrar yaptıktan sonra cinsel organlarımızı yıkıyor temizliyoruz. tuvaletlerimizde boşuna su bulunmuyor hatta cinsel birleşme öncesi yine duş alıp iyice yıkanıyoruz. Yani cinsel organımızda kalan mikrop sayısı ağzımızın içinde yaşayan mikrop sayısından çok daha az. %100 steril olmak mümkün değil, mümkün olmadığı gibi doğru da değil zaten. her gün o kadar işe yarayan ellerimizde bile cinsel organlarımızdan çok daha fazla mikrop yaşıyor ama biz ellerimizle eşimize de dokunuyoruz.


  Tüm bunlara ek olarak her yerde öpüşmek yararlıdır diye tonla yazı var. gerekçe olarak da eşlerin ağzında bakteri alışverişi olur ve bağışıklık sistemi güçlenir diye yazar. Peki neden oral seks için aynı şeyler söylenmiyor? cinsel organlarda ağızda yaşayanlara kıyasla çok daha az bakteri yaşıyor. bu bakteriler ağızla temas ettiğinde kişiye herhangi bir zarar veremez. ağzımızda salgıladığımız tükürük anti-bakteriyeldir. tükürüklerimiz anti-bakteriyel olmasa yediklerimiz bile dişlerimizi mahvederdi. öpüşme bağışıklık sistemi için faydalı ise aynı mantıkla oral seks yapınca da bağışıklık sistemimiz güçlenmiyor mu? eşimizle bağışıklığımız artmıyor mu? neden öpüşme için söylenen şeyler oral seks için söylenmez?
  Temizlik Şartı: Oral seks temiz bir cinsel organa yapılmalıdır. Tıbben pis ya da yeterince temizlenmemiş bir cinsel organa oral seks yapmak elbette sakıncalıdır ki bu durumda normal cinsel birleşme bile zararlıdır. Evet normal cinsel birleşme için bile temiz bir cinsel organ şarttır.


  Cinsel organda problem varsa normal cinsel birleşme bile risktir hatta bu yüzden korunmak tavsiye edilir. Neden sadece oral seks suçlu? normal cinsel birleşme çok mu güvenli?


  Meni ve meziye de bakalım.


  Mezi: meni gelmeden önce şehvetlendiğimizde cinsel organımızdan gelen sıvıdır. rengi şeffaftır. Görevi erkeklerde idrar yolunda meni için yol açmaktır idrar yollarında meninin akması için gerekli ortamı hazırlar. Kadınlarda da cinsel organın kayganlaşmasını sağlar ve cinsel organ içerisinde steril bir yol oluşturur. Kadınlar iyi bir ön sevişmede sulandıklarında gelen mezidir. Mezinin tıbben herhangi bir zararı olduğuna dair bir bilgi yoktur. erkeklerde idrar yollarında hastalık varsa bu sıvı da elbette risk taşır ama sağlıklı bir insanın mezisinden korkmaya gerek yoktur. Bu sıvı da erkekte ve kadında anti-bakteriyeldir. Mezi ilerlerken geçtiği yerlerde bakteri varsa onları da öldürür.


  Meni: Orgazm anında erkek ve kadından gelen sıvıdır. Beyazımsıdır. Meni içerisinde birçok protein, vitamin, mineral ve bazı hormonlar vardır. Sağlıklı bir insanın menisi zararsızdır, çünkü sterildir. steril olmasa zaten cinsel birleşme anında hastalık bulaştırır.


  Sağlıklı kişilere ait mezinin ve meninin yutulması kişiler sağlıklı ise tıbben zararlı DEĞİLDİR. Hatta bizim bilmediğimiz faydaları olabilir. Çeşitli kültürlerde kadınlar erkeklerin menilerini krem gibi sürerek güzelliklerini koruyorlar; çünkü meninin içerisindeki maddeler cilde de iyi geliyor. Meni yutmanın stresi azalttığını iddia edenler var bunu da içerisindeki hormonlara bağlıyorlar. Sağlıklı bir insanın vücut salgıları bile sağlıklı oluyor. Meni ve mezi konusu İslami açıdan necaset durumu nedeniyle ihtilaf konusu olabilir; ancak oral seksin haram olmayışı nedeniyle bu sıvıların ağız ile temasının haram olduğunu söyleyemeyiz; çünkü necaset genelde üzerine bulaştığında namazın kabul olmadığı maddeler oluyor. Örneğin çamur necis değildir yani elbisenizde bir miktara kadar çamur olsa ve o çamurlu elbiseyle namaz kılsanız namazınız geçerlidir; ama çamur yemek dinen helal midir mesela? Makine yağı ya da gaz yağı da necis değil; ama necis olmayan bu maddeleri ağza almak yutmak helal mi? İnsanlar kirli ile necisi birbirine karıştırıyor. Kirli demek necis demek değildir. Necaset üzerine bulaştığında namazın olma durumu ya da necaset abdest alınan suya bulaştığında o suyla artık abdestin alınıp alınamayacağı ile ilgili bir konu. Yani bu durumda meni ve mezinin ağızla teması ile ilgili bir kıyas yapmak yanlıştır; çünkü necis olmayan rakıyı içmek haramdır. necis olmayan gaz yağını içmek helal midir sizce? Rakı necis değildir ama haramdır; ama şarap hem necis hem de haramdır. Bu durumda necaset üzerinden kıyaslama yapmak doğru değildir. Meni ve mezi için ağızla teması hakkında herhangi bir hüküm yoktur ama aşağıda okuyacağınız üzere oral seksin caiz olduğuna dair şer'i deliller mevcuttur.


  B. Şer'i yön:


  Dinin oral sekse bakışı nasıl? Öncelikle şunu söylemek gerek, din cinselliği bir tabu olarak görmez. Cinsellikle ilgili bilgilerde özellikle evli çiftlerin öğrenmeleri farz olan ilim sınıfındandır. Unutulmamalıdır ki resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ümmetine her şeyi öğretmiştir. Hatta helâ adabını dahi öğretmiştir. Nitekim إِنِّي أَرَى صَاحِبَكُمْ يُعَلِّمُكُمْ حَتَّى يُعَلِّمَكُمْ الْخِرَاءَةَ فَقَالَ أَجَلْ ‘’ Müşriklerden biri gelerek alayvari bir şekilde şeklinde konuşunca Selmani Farisi (radıyallahu anh) ‘’Evet o bize her şeyi ( hatta helada nasıl oturacağımızı bile) öğretti…..’’ (1) hadis-i şerifi bu manayı işaret etmektedir. Dolayısıyla resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) cinsellikle ilgili hususları da öğretmiştir.(2) Doğal olarak cinsellikle ilgili ilimlerin öğrenilmesi (hatta zamanı geldiğinde anne ve babanın çocuklarına bunları öğretmesi) farz olan ilimlerden olup, bu konuda dinin hükümlerinin öğrenilmesinde utanma olmayacağı aşikârdır. Zira insanın dünyada hiçbir şey de sınırsız bir şekilde davranması mümkün olmadığı gibi, cinsellikle ilgili hususlarda da sınırsız davranması mümkün değildir.


  Bundan sonra; Şer’i hükümler açısından oral seksi yasaklayan bir nass bulunduğunu söyleyemeyiz. Zira kur’anda, ve sünette (3) lehinde ve aleyhinde herhangi bir şey geçmemektedir. Hem mutekaddim hem de müteahhir ulema oral seks hususunda ihtilaf etmişlerdir. Dolayısıyla ihtilaflı bir konu için haramdır demek yanlıştır. Mezheblerin bu husustaki görüşlerini kısaca şöyle izah edebiliriz. Hanefi mezhebi: Hanefi fıkıh kitabların da bu mesele genel olarak kocanın hanımından faydalanması olarak izah edilir ve hepside faydalanmanın caiz olduğunu ifade ederler. Kuduri’nin eserine şerh yazan El-Meydani (rahmetullahi aleyhima) ” Erkek, kendisine cinsi münasebet helal olan cariyesi ve hanımının avret mahalline bakar” cümlesini izah ederken bunu bütün bedenine bakmasının caiz olduğuna bağlarken delil olarak resulullah’ın (Sallallahu aleyhi ve sellem) ”Karın ve cariyen müstesna gözünü koru” hadisini delil getirmekte ve dokunmanın ve cinsi münasebetin mübah olmasından dolayı olduğunu ifade eder. (4) İmam-ı Kasani’ de (rahmetullahi aleyh) faydalanmanın caiz olmasının sebeb ve hikmetini ‘’ Nikâhın hükümleri’’ bölümünde sahih nikahın cinsel birleşmeyi helal kıldığını bunun meşruiyetinin kitab ve sünnet ile sabit olduğunu ve kocanın tasarrufunun kur’an da nikah ve evlilik sözleri ile sabit olduğunu zira nikahtan önce ki hürriyet (bekarlik) dönenimde kocanın böyle bir tasaruf yapmaya yetkili olmadığını izah ettikten sonra (5) eşlerin bir birlerinden faydalanmada müşterek olduğunu kadının da kocasından istediği zaman ilişki kurabileceğini ve kocanın bu isteğe uymasının vacip olduğunu (6) izah ettikten sonra şöyle der: ‘’ Koca istediği zaman hanımı ile cinsel ilişkiye girme hakkına sahiptir. Ancak, hayz, nifas, ihram v.s gibi şer’i engeller varken bunu istemeye hakkı yoktur. Ve kocanın hayatı boyunca hanımın başından ayaklarına kadar bakması ve dokunması helaldir. Çünkü cinsel ilişki bakmanın ve dokunmanın üstündedir ve cinsel ilişki helal olunca, bakmak ve dokunmak evveliyet yönünden daha helaldir.’’ (7) Hanefi mezhebine göre eşlerin birbirlerinin avret yerlerine bakmaları caiz olmakla beraber evla olan bakmamalarıdır. İbn-i Abidin (rahmetullahi aleyh) bunu izah ederken ‘’ Hidaye’de denilmiştir ki, evla olan eşlerden her birinin diğerinin avret mahalline bakmayı terk etmeleridir. Zira resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem): إِذَا أَتَى أَحَدُكُمْ أَهْلَهُ فَلْيَسْتَتِرْ وَلَا يَتَجَرَّدْ تَجَرُّدَ الْعَيْرَيْنِ ‘’ Sizden biriniz karısına yaklaşmak istediğinde (ilişki kurmak istediğinde) örtünsün(ler) ve yabani eşeklerin çıplaklığı gibi soyunmasın(lar) (8) buyurmuştur. Zira bu unutkanlığa sebebtir. İbn-i Ömer’in (radıyallahu anhuma) (Lezzet manasının daha çok olması için eşlerin birbirlerinin avretlerine bakmaları daha evladır) dediği rivayet edilmesine rağmen ayni’nin şerhinde İbn-i ömer’den (radıyallahu anhuma) bu şekilde bir rivayetin ne sahih ne de zayıf bir senedle sabit olduğu belirtilmiştir. Ebu Yusuf’tan (rahmetullahi aleyh) rivayet edildiğine göre kendisi İmam-ı Azam’a (rahmetullahi aleyhima) ‘’ Erkeğin karısının, karısının da erkeğin avret mahallerini daha fazla hareketlenmesi için dokunmalarında beis var mıdır’’ diye sorması üzerine İmam-ı Azam (rahmetullahi aleyh) ‘’ Hayır bir beis yok, bilakis daha çok sevab kazanmalarını umarım’’şeklinde cevap vermiştir.’’ (9) demektedir. Hanefi Mezhebinin fıkıh kitablarında oral seks hakkında şunları da görmekteyiz: ‘’ En-Nevazil isimli kitabta denilmektedir ki, erkek cinsel organını hanımının ağzına soksa bunun mekruh olduğu söylenmiştir. Bunun hilafı da (mekruh olmadığıda) söylenmiştir. Ez-Zahire’de de bu şekildedir.’’ (10) Aynı şekil de Hanefi fakihlerinden Burhaneddin el-Merginani ‘’ El-Muhit el-Burhani’’ isimli eserin de: Erkek cinsel organını hanımının ağzına soksa, bu mekruhtur denilmiştir. Zira ağız kur’an okuma mahallidir. Ve cinsel organın oraya sokulması layık değildir. Bunun aksine bir görüşte söylenmiştir.’’ (11) demektedir. Şafii Mezhebi: Şafii mezhebine göre erkeğin hanımın ve cariyesinin göbek ve diz arası haricinde her yerine bakması caizdir. İhtiyaç duyulmadan hanımının ve cariyesinin avret yerlerine bakması adaba aykırı olduğu için mekruhtur. Nitekim Hz. Aişe’den (radıyallahu anha) rivayet edilen bir hadiste: ‘’Ne ben peygamberin (Sallallahu aleyhi ve sellem) avret mahallini, ne de o benim avret mahallimi görmüştür.’’ buyrulmuştur. (12) Şafii fukahasından Şirazi (rahmetullahi aleyh) kadının cinsel organına bakma hususunda şunları söylemektedir: ‘’ Kim bir kadın ile evlenir veya bir cariyeye sahip olursa onunla ilişki kurmaya ve cinsel organı hariç bütün vücuduna bakmaya hak sahibi olur. Cinsel organa bakabilir mi? Sorusunda iki vecih bulunmaktadır. 1) Bakması caiz değildir. Zira resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) ‘’avret mahalline bakmak körlüğe sebep olur’’ buyurmuştur. 2) Bakması caizdir, sahih olan da budur. Zira avret mahallinden faydalanması meşrudur ve uyluğuna bakması caiz olduğu gibi avret mahalline bakması da caizdir. (13) Şafii fukahası oral sex hususunda Hanefilerin aksine daha geniş ve açık biçimde izahatta bulunmaktadırlar: Şafii fukahasından Abdulaziz el malibari (rahmetullahi aleyh) kendi kitabı ‘’ Kurratul ayn bi mühimmatiddin’’ isimli eserine yapmış olduğu ‘’ fethu’l muin’’ isimli şerhinde: ‘’ Anüs (dübür) haricinde erkeğin hanımından her türlü faydalanması, klitorisini emmek veya hanımın eliyle istimna yapmak caizdir.’’(14) derken, Yine Şafii fukahasından Ebu Bekr ed-dimyadi (rahmetullahi aleyh) ‘’ Fethu’l muin’’e yaptığı haşiye’de El- Malibari’nin (rahmetullahi aleyh) sözlerini izah kabilinden: ‘’ Yani hanımdan faydalanma onun klitorisini emmek suretiyle bile olsa caizdir.’’ (15) demektedir. Hanbelî mezhebi: Hanbelî mezhebine göre kadının yüzü, elleri ve ayakları haricinde bir yerine bakılmaz. Zira resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ‘’kadın avrettir’’ buyurmuştur. (16) Hanbelî fukahasından Şerafeddin haccavi’nin (rahmetullahi aleyh) oral sex hakkında ki yorumu şöyledir: ‘’ Kişi zekerini anal deliğe dâhil etmeden kadının arka yanaklarından faydalanıp lezzet alabilir. Kişi yatarken onun izni olmadan kadın onun uzvunu içine alamaz. Ancak Kadın kocasının cinsel organını şehvetle öpüp okşayabilir. Kadı (Ebu ya’la rahmetullahi aleyh) şöyle dedi: ‘’ Cinsi ilişkiden önce kadının vajinasının öpülmesi caizdir. Cinsi ilişkiden sonra öpülmesi ise mekruhtur.’’ (17) Maliki mezhebi: Maliki mezhebin den Ahmed ed-deredir (rahmetullahi aleyh) avret mahalline bakma hususunda ‘’ Eşlerden her birinin sahih nikâh ile diğerinden faydalanması ve cinsel ilişki kurması helal olur. Ve eşlerden her biri diğerinin avret mahalli de dâhil vücudunun her yerine bakabilir. Bu konuda varid olan ‘’ Kim avret mahaline bakarsa kör olur’’ sözünün aslı yoktur.’’ (18) Maliki mezhebinin ünlü müfessiri İmam-ı Kurtubi (rahmetullahi aleyh) meşhur tefsirinde şöyle demektedir: ‘’ Âlimlerimizden el-eşbağ şöyle demiştir: ‘’ Kişinin kadının vajinasını diliyle yalaması caizdir.’’ (19) Mutekaddim ulemanın oral seks hakkında ki görüşleri genel hatları ile bu şekildedir. Her ne kadar bu gibi meseleler insanlar arasında hoş karşılanmasa da, İslâm dini evli iki kişinin cinsel münasebetlerin ve hallerin hükümlerinin bilinmesini gerekli görür ve bu konuda utanmak suretiyle cahil kalınmasını doğru bulmaz.
  İslami açıdan da görüldüğü üzere oral sekse cevaz verilmiştir. Ulemanın bir kısmı şerhlerde bu cevazın kerhen verildiğini söyler; ancak cevaz verenler kendileri doğrudan "kerhen cevaz veriyorum" dememiştir.

  Oral seksten kaçınmak daha faziletlidir diyenler günümüzde bu toplumda çoğunlukta olmakla birlikte bu dediklerinin tek dayanağı ulemanın bazısının cevaz veren ulemanın cevazını kerhen cevaz verilmiştir şeklinde yorumlayıp o şekilde şerh yapmasıdır.

  Meni yutmak:


  Oral seks yaparken eşinin ağzına boşalmasına izin vermek ve akabinde eşinin menisini yutmak kur'an'da ve sünnette hükümsüz olan konulardan biridir. meninin necis olup olmadığı da ihtilaflıdır. Oral seks yaparken eşinizin mezisi ve menisi ağzınızla temas ederse mezi de necis olduğu için oral seksin caiz olmayacağını düşünebilirsiniz; ancak necaset kavramı ile pislik kavramı aynı değildir. Buradan hareketle mezi ve meni pislik değillerdir. Mezi ve meni zaten tıbben de pis değildir. Eğer oral seks bu düşünceden dolayı haram olsaydı ya da caiz olmasaydı ulema mutlaka bunu dile getirirdi. Ulema ise oral sekse cevaz vermiştir. Bilindiği gibi eşinize oral seks yaparken eşinizin mezisi ve menisi ağzınızla temas edebilir. Bu gerçeği ulema da bilmekteydi. Eğer mezinin ve meninin ağızla teması kesinlikle haram olsaydı ulema oral sekse kerhen de olsa cevaz veremezdi. Oral sekse cevaz veren ulema bu durumu da göz önüne almıştır.


  Necaset kavramı ile pislik kavramı birbirinden farklıdır demiştik.


  Necaset üzerine bulaştığında namazın olup olmama durumu ya da necaset abdest alınan suya bulaştığında o suyla artık abdestin alınıp alınamayacağı ile ilgili bir konu. Yani bu durumda meni ve mezinin ağızla teması ile ilgili bir kıyas yapmak yanlıştır; çünkü necis olmayan rakıyı içmek de haramdır. necis olmayan gaz yağını içmek helal midir sizce? Rakı necis değildir ama haramdır; ama şarap hem necis hem de haramdır. Bu durumda necaset üzerinden kıyaslama yapmak doğru değildir. Meni ve mezi için ağızla teması hakkında herhangi bir hüküm yoktur. Halk arasında meni ve mezi pis olarak bilinse de tıbben bu sıvılar temiz yani sterildir. Sorunun temel kaynağı da halkın bu yanlış bakış açısıdır. Meni ve mezi konusu İslami açıdan necaset durumu nedeniyle ihtilaf konusu olabilir; ancak oral seksin haram olmayışı nedeniyle bu sıvıların ağız ile temasının haram olduğunu söyleyemeyiz; çünkü necaset genelde üzerine bulaştığında namazın kabul olmadığı maddeler oluyor. Örneğin sokak çamuru necis değildir yani elbisenizde bir miktara kadar çamur olsa ve o çamurlu elbiseyle namaz kılsanız namazınız geçerlidir; ama çamur yemek dinen helal midir mesela? Hadi dinen haram mı helal mi konusunu geçelim. Çamur yemek sağlığa zararlıdır; çünkü birçok zararlı madde bedeninize girer ve çok ciddi hastalıklara sebep olur; ama sokak çamuru necis değildir. Sokak çamuru necis değildir; ama bu çamuru yutmak sağlık açısından ciddi bir tehdittir. Yani necis olmasa da sağlığa zararlı olan birçok madde vardır. Halbuki sağlıklı bir insanın mezi ve menisi insan sağlığına herhangi bir zarar vermez, hatta içeriklerindeki maddelerin insan bedenine faydaları bile vardır. Makine yağı ya da gaz yağı da necis değil; ama necis olmayan bu maddeleri ağza almak yutmak helal mi? İnsanlar kirli ile necisi birbirine karıştırıyor. Kirli demek necis demek değildir. Meni şafii mezhebine göre necis değildir bunu da ekleyeyim. Yani Meninin necaset olup olmama durumu bile ihtilaflı iken meninin ağızla temasına kesinlikle haramdır demek mümkün değildir.


  Soru: Ağza boşalınca ağzı cinsel organa dönüştürmüş olur muyuz?


  Bazı ilahiyatçıların ortaya attığı bir iddia ağza boşalınca ağzın cinsel organ gibi kullanılıyor olmasıdır. Anal seks anüsün cinsel organa dönüştürülmesi sebebiyle harammış aynı iddiaya göre! bu iddianın tutarsızlığını şu örneklerden anlayabiliriz:


  - Eşinizi elinizle boşalttığınızda ellerinizi cinsel organa dönüştürmüş olur musunuz? Hayır.


  - Eşinizin bedeninde herhangi bir yere sürtünerek boşaldınız. Bu durumda orasını cinsel organa dönüştürmüş olur musunuz? Hayır.


  - Doğum kontrolü için azl yani dışarıya boşalmaya izin verilmiş. Dışarıya boşaldığınızda cinsel organı amacı dışında kullanmış olur musunuz ve dışarısını cinsel organa dönüştürmüş olur musunuz? Hayır.

  Şunu belirtmemiz lazım ki, Bir insanın eşini elleri ile boşaltması dinen caizdir. Eğer bu ilahiyatçıların mantığına göre boşaldığınız yeri cinsel organ gibi kullanmış oluyorsanız bu durumda elleri cinsel organ gibi kullanmış olacağınız için bu ilahiyatçıya göre elleriniz cinsel organa dönüşmüştür. Bu durumda eşinizi ellerinizle boşaltmanız da o ilahiyatçıların mantığına göre haram olmalıdır.

  Yine dışarı boşalmak, eşin bedeninde herhangi bir yere sürtünerek boşalmak helaldir. Eğer bu ilahiyatçıların mantığına göre boşaldığınız yeri cinsel organ gibi kullanmış oluyorsanız bu durumda boşaldığınız yeri cinsel organ gibi kullanmış olacağınız için bu ilahiyatçıya göre elleriniz cinsel organa dönüşmüştür. Bu durumda eşinizin bedeninde herhangi bir yere boşalmanız da o ilahiyatçıların mantığına göre haram olmalıdır.
  Anal seksin haram olmasını anüs içerisine boşalma sebebine bağlamak isabetli bir yaklaşım değildir; çünkü anüse erkeklik organını ya da dildo, strapon gibi seks oyuncaklarını sokmak haramdır. Anal seksin haram olmasının sebebi içine boşalınca onun cinsel organ gibi kullanılması değil; insan sağlığına verdiği çok kötü zararlardır.
  Anal seksi yasaklayan ayette "Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın"(20) emri cinsel birleşme için anüsün değil vajinanın tercih edilmesi içindir. "Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın"(20) derken sadece anal seks yasaklanmıştır. Çünkü anüs tıbben de cinsel ilişki için elverişli bir yer değildir. Buradan hareketle oral seks caiz değildir diyenler de olacaktır; ama oral seks anal seks ile eşdeğer değildir. oral seksin bir sevişme olduğu bir gerçektir. Evet anal seks yasaklanmıştır. Anal seksin neden yasaklandığını Allah kendisi daha iyi bilir; ama anal seks tıbben de her iki taraf için çok zararlı, tehlikeli ve zahmetlidir. Hem kur'an'da hem de sünnette anal seks yasaktır; AMA ORAL SEKS YASAK DEĞİLDİR. Sırf kendi düşüncesine DELİL ARAMAK maksadı ile saçma sapan kıyaslar yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu ilahiyatçıların tezlerini çürütmek adına oral seksin bir sevişme yöntemi olduğuna da şu maddelerden ulaşabiliriz:
  - Eşi elle boşaltmak caizdir, eşi elle boşaltmak bir sevişme ritüelidir.


  - Eşin bedeninde herhangi bir noktaya sürtünerek boşalmak da helaldir. Bu da sevişme ritüellerindendir.

  Şimdi sorarım size. Ağzın ellerden farkı nedir? Ağza boşalmanın ellere boşalmaktan farkı nedir? Ağzın vücudun herhangi bir yerinden farkı nedir? Ağza boşalmanın vücudun herhangi bir yerine boşalmaktan farkı nedir? Anüse yaklaşmak kur'an ve sünnetle yasaklandığı için ağızdan, ellerden ya da vücudun herhangi bir yerinden farklıdır. Anüsü farklı yapan kur'an ve sünnetle yasaklanmasından başka bir şey değildir.
  Bu iki madde sevişmenin bir parçası iken neden oral seks sevişmenin bir parçası olmasın. Bir insan eşinin ağzına boşalsa bile sonradan normal vajinal yolla ilişkiye girebilir, hatta 2. boşalma 1. boşalmadan daha uzun süreceği için daha doyurucu bir cinsel ilişki olacaktır. Bir erkek ilk boşalmasını eşinin cinsel organına yaparsa boşalmasını geciktirmek için baya çaba sarf etmesi gerekecektir ki eşi de beraber boşalsın ve zevk alabilsin. Halbuki erkek normal vajinal yolla ilişkiye başlamadan önce 1 ya da 2 defa oral seks ile ya da herhangi bir yolla boşalsa sonra 3. boşalmasını vajina içerisinde yapsa 3. boşalma faslı daha uzun sürecektir ve belki de kadın bu sayede erkekten önce boşalabilecektir.
  Bu ilahiyatçıların bu saçma kıyasını bugüne kadar hiçbir ulemanın kitabında okumadım. İnsanları oral seksten soğutmak ve normal yolla cinsel ilişkiyi insanlara zorla empoze etmek adına içe (vajinaya) boşalmazsan boşaldığın başka yerleri cinsel organ gibi kullanmış olursun haliyle bu da ayete aykırı yani haram diyerek yanlış bir kıyasla insanları yanlış yönlendirmektedirler. Hem kendileri insanların bir şeye zorlanmasına karşı çıkarlar hem de oral seks hakkında öyle kötü şeyler yazarlar ki millet oral seksten soğur. Sonra da oral seks istemeyenleri zorlamayın, oral sekste ağza boşalmayın ama dışarıya boşalabilirsiniz ya da eşinizin ellerine boşalabilirsiniz yada eşinizin bedeninde herhangi bir yere boşalabilirsiniz deyip mantık hataları oluştururlar. Aslında kendileri oral seks hakkında taraflı ve kötü şeyler söyleyerek ve yazarak bilinçaltımıza bunu pis diye yerleştirdikten sonra tabiatı oral sekse karşı önyargılı yetişmiş ve bunu uygun bulmayan birini oral sekse zorlamayın diyerek mantık hatasına düşmüşlerdir. Bu insanlar tarafsız değil maalesef. Elbette kimse kimseyi zorlamasın; ancak oral seks hakkında da hiç kimse tarafsız yaklaşmamış. Din adamıyım diye geçinenler, ilahiyatçılar ve din adına konuşanlar hep oral seks hakkında kötü ve taraflı yaklaşmışlar. Aslında insanları zorlayan ve bazı şeylere mecbur bırakan kendilerdir. Hatta bazı şeyhler "cinsel ilişkide şeyhi düşünmek faziletlidir" diyebilecek kadar ileri gidebilmiştir.
  kısacası anal seksi yasaklayan ayet "anüse boşalmanın anüsü cinsel organ gibi kullanmak olması sebebiyle anal seks haramdır" ŞEKLİNDE GEÇMEMİŞTİR. ANAL SEKS YANİ CİNSEL ORGANIN, DİLDONUN, STRAPONUN YA DA HERHANGİ BİR NESNENİN ANÜSE SOKULMASI YASAKLANMIŞTIR. BU YASAKLANMANIN ÇEŞİTLİ HİKMETLERİ VARDIR. ANAL SEKS TIBBEN DE ZARARLI, TEHLİKELİ VE ZAHMETLİDİR. Ayetteki yasaklanma sebebinin bu ilahiyatçıların mantığı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.
  Allahu alem, Allah kur'anda "Allahın size emrettiği yerden onlara yaklaşın"(20) diyerek vajinal yolla yapılan normal cinsel birleşmenin tamamen terk edilmemesi için bir önlem almıştır. Eğer Allah bu şekilde buyurmasaydı da sadece anüse yapılan müdahale haramdır, anüse müdahaleden sakının diye buyursaydı insanlar bu sefer ellerle, ağızlarla ya da başka şeylerle daha fazla boşalacak ve belki de Allah'ın emrettiği yer olan vajinayı tamamen terk edebileceklerdi. Allah "Allahın size emrettiği yerden onlara yaklaşın"(20) diyerek bir bakıma insanları vajinal yolla normal cinsel ilişkiye mecbur kılmıştır. Çünkü Ayetteki "size emredilen yerden yaklaşın" ifadesi emir kipi içermektedir. Bu ayet bu şekilde değil de sadece anüse yapılan müdahaleyi yasaklayıcı şekilde olsa vajinal seks (normal cinsel ilişki) terk edilebilirdi. Yani eşimizle vajinal seks yapmamız (Allah en doğrusunu bilir) bu ayete göre farzdır. Farzın terki de haramdır. Söz konusu bu ayette âdet döneminin kadınlar için sıkıntı olduğundan bahseder ve kadınlarla âdet döneminde cinsel birleşme yaşamayı yasaklar. Kadınların âdet dönemi sona erdiğinde de Allah emrettiği yerden onlarla cinsel birleşme yapmamızı farz kılmıştır. Aslında bu ayet ile Allah (s.w.t) âdet döneminde cinsel birleşme yaşamayı haram kılmış, temizlik döneminde ise vajinal yolla cinsel birleşme yaşamayı bütün evlilere farz kılmıştır (Allah en doğrusunu bilir). Ayetin ilgili kısmının yani "Allahın size emrettiği yerden onlara yaklaşın"(20) kısmının Arapçası فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ أَمَرَكُمُ اللّهُ şeklindedir. Sonuç olarak vajinal yolla cinsel ilişki evliler için bir opsiyon yani tercihe bağlı bir eylem değil, mutlak olarak Allah'ın üzerimize farz kıldığı bir sorumluluktur. Bu ayeti böyle anlamak Kur'an ve sünnetin mantığını daha doğru anlamaktır. Bilindiği üzere vajinal yolla cinsel ilişki erkek için de kadın için de önemli bir görevdir. Eşlerin birbirinde huzur bulmaları açısından Kur'an ve sünnette açıkça hüküm olarak gelmiştir. Yoksa bu ayetten yola çıkarak 'Allah kur'an'da "Allahın size emrettiği yerden onlara yaklaşın"(20) buyuruyor, o halde ellerimle eşimi boşaltmam haram olur ya da eşimin bedeninde herhangi bir yere sürtünerek boşalmam haram olur; çünkü eşime sadece kur'an'a göre bana emredilen yerden yaklaşmak zorundayım' şeklinde bir mantık yürütmek kur'an ve sünnete aykırıdır. Allah en doğrusunu bilir.  C. Oral seks ve psikoloji:


  Toplumumuz oral seks ve meni yutmak için küçük düşürücü, aşağılayıcı, kur'an okunan ağza layık olmayan, fuhuş yapanlara layık olan necis bir eylem olarak görülür. Özellikle kadınların kocalarına oral seks yapması ve kocalarına ağızlarına boşalma izni vermeleri bir türlü kadınlara yakıştırılmaz. İşin aslı toplumumuzun düşündüğü gibi değildir. Oral seks ve ağza boşalmaya izin verme partnerini mutlu etme sanatında bir bölümdür. Yalnız şu da var: Oral seks yapılan kişi oral seks yapan kişiyi aşağılarsa durum ne olacak? İşte bu durumda oral seks yapılan kişi toplumun yanlış düşüncesine kapılıp eşini hem kendisinden hem partnerine haz vermek gibi yüce bir duygudan hem diğer erkeklerden hem de oral seksten soğutmuş olacak. Pornografik filmlerin de etkisiyle erkek karısı kendisine oral seks yaparken (fellatio: kadının erkeğe oral yapması) karısına aşağılayıcı bir eda ile davranırsa, hoyrat olursa, kaba olursa, karısını düşünmeden sadece seks ve ev işleri makinası haline getirirse kadın tabii ki belli bir noktadan sonra hiç takılmadığı düşüncelere kapılmaya başlayacaktır. Kadıncağız zamanla eşine oral seks yaptığı ve kocasına ağzına boşalması için izin verdiği için eşinin gözünden düştüğünü zannedecektir. Bu yanlış anlayış kuşaktan kuşağa yayıldıkça daha da korkunç hale gelmektedir ve kemikleşmektedir. Erkeğin kadına oral seks yapması ve kadının (erkeğin) ağzına boşalmasına izin vermesi (cunnilingus ya da cunnilictus) kadının erkeğe oral seks yapması kadar eleştirilmese de erkeğin gururunu düşüren, erkeğin şerefini iki paralık eden, erkeği kadının önünde küçük düşüren bir eylemmiş gibi gösterilmektedir. Pornografik filmlerin de etkisiyle bu düşünceler hayat bulabilmektedir. Şunları bilmemiz gerekir ki:


  - Oral seks ve ağza boşalmaya izin vermek yapanın değerini düşürmez. Tam tersi oral seks yapanın ve ağza boşalmaya izin verenin değeri yükselir; çünkü oral seks yapılan bir kişi için bunlar en güzel ödüllerden biridir; ayrıca en büyük fedakârlıklardan biridir.


  - Oral seks ve ağza boşalmaya izin vermek yapanın şerefini gururunu yok etmez. Tam tersi oral seks yapan ve ağza boşalmaya izin veren, yapılanın gözünde daha değerli hale gelir; çünkü bu çok büyük fedakârlık ister. Eşini sevmeyen biri kolay kolay bunları yapmaz. Bunun bilincinde olan biri de neden değerinin düştüğünü düşünsün?


  - Oral seks ve ağza boşalmaya izin vermek yapanı kendisine oral seks yapılanın gözünde küçük düşürmez. Tam tersi daha da büyütür.

  Ancak benim burada çiftlere bir eleştirim olacak. Eşiniz size oral seks yaparken ve ağzına boşalmanıza da izin vermişken ona memnuniyetinizi yeteri kadar ya da olması gerektiği gibi göstermelisiniz. Bu noktadaki eksiklikleriniz eşiniz tarafından yanlış algılanır. Eğer eşinize doğru ve yeterli ilgi sunmazsanız eşiniz kendisini oral seks yapan, menileri yalayıp yutan değersiz bir varlık gibi hissedebilir. Eşinizin kendini bu noktada değersiz hissetmesine asla izin vermeyin. Eşiniz size oral seks yaparken "Allah senden razı olsun, çok büyük bir ihtiyacımı gideriyorsun sana minnettarım, Allah seni cennetlik etsin benim fedakâr hayatım" gibi güzel sözlerle motive etmelisiniz, bu sayede eşinizden hoşnut olduğunuzu ifade etmiş olacaksınız. Bi zahmet de eşinizden hoşnut olun yani. eşiniz bunu yapıyorsa sizi hoşnut etmek için daha ne yapsın?. Eşinizin ağzına boşaldığınızda da onu yutması için zorlamayın. İlle de yutacaksın derseniz kendini değersiz hissedebilir. Bırakın, eşiniz kendi yutmak isterse yutsun. Eşiniz ağzına boşalmanıza izin verdiyse yine güzel cümle ve dualarla ondan hoşnut olduğunuzu mutlaka ifade edin. Oral seks bu toplumda çok göze batan bir uygulama. Bu yüzden çok dikkatli olmak ve oral seks yapıp ağzına boşalmamıza izin veren eşimize çok değer vermeliyiz ve çok değer verdiğimizi hissettirmeliyiz.
  Sonsöz
  Ahir zamanda fitnelerin kol gezdiği, cinsel saldırıların karabulutlar gibi Müslümanlara çöktüğü de göz önüne alındığında ARTIK ORAL SEKSTEN KAÇINMAK DEĞİL; oral seksten kaçmayarak eşini mutlu etmek faziletli hale gelmiştir. Geçmişte haramlar bu kadar yaygın değilken belki oral sekse hiç ihtiyaç bile duyulmuyordu. Şimdi belki de oral seks artık eşler arasında bir zorunluluk haline bile gelebilir. Nefsini eşinin oral seksi sayesinde köreltebilen bir insana iffetsiz, takvasız, faziletsiz yakıştırması yapmak son derece yanlıştır. Oral seks sakıncalıdır tezini savunmak için kırk takla atanlar bu kadar cevaza rağmen allem edip kullem edip işi haram noktasına kadar taşıyorlar.
  Ulema tarafından müziğe bile oral seks kadar cevaz verilmemişken her yerde bangır bangır müzik çalar ve kimse de bunu eleştirmez. Oral seks Kur'an okuyan ağza saygısızlıktır denilir ama aynı ağızla haram noktasında olan sigara içilir. Ağız Kur'an yolu denilir ama o ağızla ne küfürler saydırılır. Lağım ağızlı olmak, küfür etmek, sigara içmek oral seks kadar eleştirilmemiştir. İnsanın eşini bu yolla mutlu etmesi resmen engellenmeye çalışılmaktadır. Aslında nefsinizi şımartmayın terbiyeli tutun mantığındalar ama aynı mantığı maalesef hayatın diğer alanlarında sağlamıyorlar. Belki de şeyhim görür bilir diyerek, "cinsel ilişkiye girerken şeyhinizi düşünmeniz faziletlidir" diyecek kadar batağa saplanarak, şeyhlerden, tarikatlardan icazetler alarak, muskalar takarak şirk hatta küfür içeren ameller yapıyorlar. Muska takmayı yasaklayan apaçık hadis varken bol bol muska satılıyor; ama oral seks ile eşini mutlu etsen takvalılar zümresinden bile sayılmıyorsun nedense.

  Burası çok önemli:

  Faiz haramdır. Bunu herkes bilir. Buna karşın ülkemizdeki (sözde) din hocaları kredi çekip ev veya araba almaya cevaz vermişlerdir ki bu şekilde bir cevazın kur'ani ve sünnete dayanan hiçbir yeri yoktur. Kur'ana ve sünnete tamamen aykırı bir şekilde faize cevaz verenler oral sekse cevaz vermeyerek âdeta samimiyetsizliklerini gözler önüne sermekteler. Bu kimseler orgazm olamayan kadınlarımızdan 100% sorumludurlar. Kur'anda açık açık faiz haram diye belirtilirken, faiz ile uğraşanın şeytan çarpmış gibi kalkacağı kur'andan ayetle sabit iken, hadislerde de faiz yiyenin annesi ile 36 defa zina etmiş gibi sayıldığı açık açık belirtilirken bu kadar kesin bir konu hakkında bu kadar ayet ve hadisi hiçe sayarak faize cevaz verenler nedense konu oral seks olunca topluma ayak ydurma adına ve saçma geleneklerinin devamı adına zorlama tevillerle oral seksi kötülemektedirler.


  yazan: Dindarfetisist


  Kaynaklar:


  1) Sahihu Müslim, Sevgi babı, hadis no: 2 (386)


  2) Bu konuda Buhari ve Müslim de hadisler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ‘’ sizden hiç biriniz eşiyle hayvanlar gibi sevişmeden cinsi münasebette bulunmasın, araya elçi koysun.’’ Aradaki elçi nedir diye sorulduğunda ‘’aşk fısıltıları ve öpüşmedir’’ hadis-i şerifidir.


  3) Bu konuda ehl-i sünnet âlimlerinin eserlerinde hadis bulunmamasına karşı Şii muhaddislerden El- Kuleyni’nin kafi’sin de ‘’sahabenin biri peygamberimize (Sallallahu aleyhi ve sellem) karımın cinsel organını öpebilir miyim diye sorması üzerine. Resulullah’da (Sallallahu aleyhi ve sellem) bir sakınca olmadığını söylemiştir.‘‘ şeklin de bir rivayet bulunmaktadır. Ancak ehl-i sünnet alimlerinin eserlerinde bu şekilde bir rivayet bulunmamaktadır.


  4) El-Meydani, El-Lübab fi şerhi’l kitab, c: 4 sh:164


  5) İmam-ı Kasani, bediu’s-senai, c: 6 sh: 156


  6) İmam-ı Kasani, bediu’s-senai, c: 6 sh: 157


  7) İmam-ı Kasani, bediu’s-senai, c: 6 sh: 158


  8) Sünenü İbn-i Mace, Nikah, ilişkide örtünmeye riayet babı hadis no: 2 (1921)


  9) İbn-i Abidin, durrul muhtar, c:5 sh: 322


  10) Feteva-i hindiye, c: 5 sh: 453


  11) Burhaneddin el-Merginani, El-Muhit el-Burhani, c: 5 sh: 297


  12) Kadı ebu şuca, gayetu’l ihtisar sh: 158


  13) Şirazi, El-Muhazzeb, c: 2 sh: 35 ( ”Avret yerine bakmak körlük yapar” şeklinde ki haberi İbn-ü Hibban (rahmetullahi aleyh), rivayet etmiştir. Muhaddislerden bir kısmı bu haberi zayıf rivayetler arasında sayarken, İbn-i Cevzi’nin de (rahmetullahi aleyh) aralarında olduğu bir kısmı bu haberi mevzular arasında zikreder ve münker bir hadistir, aslı yoktur derler.) ( Zeylai, Nasbu’r-raye, c: 4 sh: 248)


  14) Abdulaziz el malibari, Fethu’l muin bi şerhi kurratu’l ayn c: 3 sh:340


  15) Ebu Bekr ed-Dimyadi, İanetu’t-talibin, c: 3 sh: 340


  16) İbn-i Kuddame, el-muğni, c: 15 sh: 69,83


  17) Şerafeddin el-haccavi, El-ikna fi fıkhi’l imamı Ahmed .b Hanbel, c: 3 sh: 240


  18) Ahmed ed-deredir, Şerhu’l kebir, c: 2 sh: 215


  19) İmam-ı Kurtubi, El camiu li ahkami’l kur’an, c: 12 sh: 232 25) Abdurrahman el-Hattab, mevahibu’l celil li-şerhi muhtasarı’l Halil, c: 5 sh: 23


  (20) Bakara suresi 222. ayet.
  13 Mayıs 2017
  #2
soru sor

Oral seks

Alakalı Aramalar:

 1. oral seks yaparken kendinden geçen kadın

  ,
 2. ağıza döl akıtma