Optik Kusurlar

İsimli konu WH 'Göz Sağlığı' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 14 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Optik Kusurlar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Gözbebeği tarafından optik kanunlarına uygun olarak odaklanan görüntüler normal olarak ağtabaka üzerine düşer. Ama göz çok iri ya da çok uzunsa, görüntü tam ağtabaka üzerine düşmez ve biraz önde oluşur.

  Bu durumdaki bir göz miyop olarak nitelenir. Miyop gözler görüntüyü normal yerine oturtan içbükey (ıraksak) camlarla düzeltilmelidir. Çocukluk ve yeni yetişkinlik çağında kötü çalışma koşullan (yetersiz ışık) sık sık miyopluğa yolaçar.

  Bu şekilde meydana gelen miyopluğa okul miyopluğu denilebilir. Bu nedenle, çocukları ders çalışırken iyi gözlemek (kitap hiç bir zaman 33 cm.’den daha yakın okunmamalıdır) ve göz bozukluklarını erkenden ortaya çıkarmak gerekir.

  Cöz bozukluğunun çocuklarda, ders çalışamama, sınıfta dersi izlemekte güçlük çekme, baş ağrısı ve eli sık sık alna götürme gibi bazı özel belirtileri vardır. Miyopluğun artmasına göz yumulmamalıdır. Göz çok küçük ya da çok yassı ise, görüntü ağtabakasının gerisinde oluşur. Bu tip gözler hipermetrop olarak nitelenir.

  Göz yorgunlukları ve yarım başağrıları özellikle hipermetroplukta görülür. Bu kusur dışbükey (yakınsak) camlarla düzeltilir. Saydam tabaka ile göz merceğinin küresel yüzeyleri gözün optik ekseni çevresinde dönel değillerse astigmatizm denilen göz kusuru meydana gelir. Bu kusur da silindirik camlarla düzeltilir.

  Normal olsun ya da olmasın, gözün uyum gücü, kişi yaşlandıkça zayıflar. Bu tür kusuru bulunan gözler presbit olarak nitelenir. Presbitlik ancak 45 yaşlarına doğru meydana gelir. Miyop gözde presbitlik çok daha ileri yaşlarda ortaya çıktığı halde hipermetrop gözde çok erken belirir. Presbitliğin belirtisi yakını iyi görememektir.

  Gözü presbit olan kişi kitabı gözünden uzaklaştırarak okur. Presbitlik dışbükey camlarla düzeltilir. Göz yorgunluğunun önüne geçmek için de, ancak 33 cm.’den okuma güçleşince gözlük takılmağa başlanmalıdır.


  A) Gözyuvarının anatomik yapısı

  1) Camsı madde
  2) Göz merceği
  3) ön oda sıvısı
  4) Saydam tabaka
  5) İris
  6) Sert tabaka
  7) Göz siniri
  8 ) Ağ tabaka
  9) Damar tabaka
  10) Gözü hareket ettiren kaslar
  11) Sarı leke
  12) Kara leke

  B) Gözyuvarmı saran damar ve sinir ağı.

  Göz siniri sarıyla, kirpiksi sinirler ağı beyazla, atardamarlar kırmızı ve toplardamarlar maviyle gösterilmiştir. Göz akını oluşturan sert tabaka ise açık maviyle belirtilmiştir.
  14 Ekim 2011
  #1
 2. Optik Kusurlar Cevapları

soru sor

Optik Kusurlar