'Ölümler önlenebilir'

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 7 Eylül 2013 tarihinde yazılmıştır. 'Ölümler önlenebilir' hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  ALMANYA Justus-Liebig Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Akıntürk, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde 5 gün boyunca ameliyatlara girerek, tecrübelerini meslektaşları ile paylaştı.

  Prof. Dr. Akıntürk, Kayseri’de büyük bir çocuk kalp hastalıkları merkezi kurulması için yeterli potansiyelin bulunduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Hakan Akıntürk, Avrupa ve Türkiye’nin batı bölgeleriyle kıyaslandığında, Anadolu’da doğum oranının daha yüksek olduğunu ifade etti. Anadolu’da akraba evliliklerinin yaygınlığına bağlı olarak doğuştan kalp rahatsızlıklarına da daha sık rastlandığını kaydeden Prof. Dr. Akıntürk, şöyle devam etti:

  "En sık görülenler ve daha iyi bilinen rahatsızlıklar, kalp delikleridir. Kalpte doğuştan var olan ciddi kalp hastalıkları, çocuğun sağlığı ve gelişimi açısından büyük risk içermektedir. Çocuklarda sık görülen doğuştan kalp hastalıklarının ameliyatsız tedavi edilmesi konusunda Türkiye’de yeterli sayıda yetişmiş hekim var. Ancak bu konuda başarılı ameliyatlar yapan merkez sayısı çok yetersiz. İmkânlar kısıtlı olduğu için bu merkezlere çocuklarını götüremeyen ailelerin mevcut olduğu dikkate alındığında, Anadolu’da doğumsal kalp hastalığından ölen çocuk sayısının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak ameliyat olup yaşaması mümkün olan doğumsal kalp hastalıklı çocuk hastalar ameliyat olamadığı için kaybedilebilmektedir. Gelişmiş ülkelerde doğumsal kalp rahatsızlıklarından ölümler yüzde 5 civarındadır. Ülkemizde bu oranı bilemiyorum ama çok yüksek rakamlar olduğunu tahmin ediyorum. Türkiye’de sadece pediatrik kalp hastalıkları konusunda faaliyet gösteren büyük merkezlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum."

  ÖLÜMLER ÖNLENEBİLİR

  Erciyes Üniversitesi Çocuk Kalp Hastalıkları Bilim Dalı'nın daveti üzerine Kayseri’ye geldiğini ve Erciyes Üniversitesi’nde 5 gün boyunca ameliyatlara katılarak tecrübelerini meslektaşları ile paylaştığını ifade eden Prof. Dr. Akıntürk, “Benim düşüncem; Kayseri’de çocuk kalp hastalıkları merkezi kurulursa, çevre illerdeki sıkıntılar da giderilebilir. Kayseri dışındaki illerden ve bölgelerden ve Türkiye’nin her yerinden ve hatta komşu ülkelerden gelecek hastalar, Kayseri’de daha iyi tedavi şansı bulabilirler. Kayseri ve çevre illerde, Anadolu’da, doğuştan kalp hastalığı nedeniyle olan ölümler ve doğuştan kalp hastalıklarının yol açtığı maddi kayıplar en aza indirgenebilir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Akıntürk, Almanya Justus-Liebig Üniversitesi Pediatrik Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü ile Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji bölümü arasında iyi bir işbirliğinin var olduğuna da dikkat çekti. Prof. Dr. Akıntürk, şunları söyledi:

  “Erciyes Üniversitesi'nden, Justus-Liebig Üniversitesi'ndeki bölümümüze gelen öğretim üyelerinin çocuk kalp hastalıklarının tedavisi konusunda tecrübelerini paylaşabileceklerini düşünüyorum.”

  Prof. Dr. Akıntürk, ayrıca, kendisinden herhangi bir konuda yardımcı olması istendiğinde, her çeşit desteğe hazır olduğunu ifade etti. 5 günde 10 hastanın açık kalp ameliyatına bizzat katılan Prof. Dr. Hakan Akıntürk, 13 günlük bir bebeğe, Kayseri’de ilk kez yapılan ve hibrit yöntemle NorWood operasyonu denilen operasyonun birinci aşamasını pediatrik kardiyoloji ekibi ile birlikte gerçekleştirdi. Prof. Dr. Akıntürk operasyonun yaklaşık 4 ay kadar sonra yapılması gereken ikinci aşamasına da Almanya’daki ekibi ile birlikte katılabileceğini söyledi.

  Erciyes Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Güneş ile Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı ve Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyeleri de, Avrupa’daki üniversitelerle yaptıkları karşılıklı işbirliği çalışmalarının bilimsel anlamda büyük faydalar sağladığını kaydettiler.
  7 Eylül 2013
  #1
 2. 'Ölümler önlenebilir' Cevapları

soru sor

'Ölümler önlenebilir'