Olmak ya da Olmak - Haldun DORMEN

İsimli konu WH 'Sinema, Tv, Tiyatro' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 13 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır. Olmak ya da Olmak - Haldun DORMEN hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Olmak ya da Olmak - Haldun DORMEN  [​IMG]

  “Umarım yazdıklarım genç sanatçıların işine yarar ve onlara bir yol gösterir. Önünde sonunda yıllarını sanatçı yetiştirmekle geçirmiş birinin deneyimlerinden yola çıkılarak yazılmış, hayatının büyük bir bölümünü bu işe vermiş birinin elinden çıkmış bir kitap bu... İşinize yaraması umuduyla...”
  Haldun Dormen


  Sayın Haldun DORMEN’in ağzından kitabının yazılış ve yayınlanış amacı kısaca bu… Ama ufak bir sorun var; kitap uzun bir zamandır piyasada yok, basılmıyor.

  Haldun Hoca’m, Büyük Üstad, Duayen, … Ne şekilde kendisine hitap edersem sonsuz hayranlığımı dile getirmiş ve saygıda kusur etmemiş olurum diye düşünüyorum. Bana en sıcak “Haldun Hoca’m” geldi. Yüksek müsaadesi ile kendisine bu yazımda bu şekilde hitap etmek istedim, af buyursun.

  Epsilon Yayınevi tarafından “genç oyunculara ışık tutacak” böyle bir kitap yazması önerildiğinde uzun süre tereddütte kalmış Haldun Hoca’m.. Ama sonunda Ömer YENİCİ’nin ısrarlarına dayanamayıp yazmaya karar vermiş, iyi ki…

  İçeriğinde; sadece tiyatroya gönül vermiş genç yeteneklerin değil, hemen herkesin ilgisini çekebilecek bilgiler, deneyimler, anılar paylaşılmakta… Yılların emeği ince bir kitaba sığdırılmış neredeyse…

  Küçük küçük atıflarda bulunuyor kimi zaman, kimi zamansa ince ince zelzenişler içeriyor bu kitap…

  Ama özünde disiplin, saygı, dikkat, terbiye ve nezaket kokuyor. Haldun DORMEN asaleti taşıyor sanki…

  İyi ki de yazmaya karar vermiş, vermesine de; bu kadar ısrarla yazılmasını ve yayınlanmasını sağlayan aynı yayınevi, şimdi birçok kitapevinin talebini karşılayamıyormuş. Sadece dün akşam 5-6 kitapevinde bu kitabı aradım ve maalesef aynı cevabı aldım: “Epsilon Yayınevi taleplerimizi karşılayamıyor maalesef!”

  “Genç Oyunculara Işık Tutacak” derken hangi dönemin genç oyuncularından bahsetmiş oluyoruz o zaman; kitabın basıldığı ve yayınlandığı birkaç yılın genç oyuncuları mı?

  Peki son yılların ve bundan sonraki yılların genç oyuncuları, ya da tiyatro hakkında bir şeyler öğrenmek veya Hocamın bilgilerini, deneyimlerini okumak isteyenler ne yapacak?

  Ben; fırsat buldukça kendimi okumaya attığım Taksim Atatürk Kütüphanesi’nde bu ve benzeri -artık maalesef yayınlanmayan- kitaplara ulaşıp okuyorum. Ama gençlerimizin birçoğu; internet çağı ve baş döndürücü hızla gelişen teknoloji yüzünden, kütüphanelere uğramak şöyle dursun, yakında o kelimeyi bile dağarcıklarından silecekler, ne yazık ki!

  Peki! Onlar nasıl ulaşacak Haldun Hoca’mın ve diğer yayınlanmayan önemli kitapların içerdiği harika bilgilere ???

  Yazık!!!

  Hocam kitabının bir bölümünde şöyle diyor: “Yeniliklere hep açık olun ama eskiye kesinlikle sırt çevirmeyin.”

  Başka söze ne hacet!! O, zaten denmesi gerekeni söylemiş.

  Genç oyuncular, tiyatro aşıkları, tiyatroseverler, ilgilenenler,… Sizler için söylüyorum; Haldun Hoca’mın bu kitabına -Epsilon Yayınevi şayet yeniden basmaya karar vermezse- Taksim Atatürk Kütüphanesi’nin Halk Bölümü’nden ulaşabilirsiniz. Ama oradaki kitapları ödünç vermiyorlar, haberiniz olsun.

  Ayrıca aynı bölümde önerebileceğim; şu an aklıma gelen, bir iki kitap daha var:

  İlki; Yılmaz ARIKAN’ın özellikle yeni başlayanlar için “Tiyatro Eğitimi 1” ve “Tiyatro eğitimi 2” adlı kitapları.. Ben diğerlerini bulamadığım için bu ikisini okudum, ama seri 4 kitaptan oluşuyor sanırım.

  İkincisi ise; Beliz GÜÇBİLMEZ’in “Sophokles’ten Stoppard’a İroni ve Dram Sanatı”.

  Yayınevleri kitapları yeniden basmaya karar verene kadar kütüphanelerden ulaşabileceğimiz bu kitaplara dışarıda bir şekilde ulaşırsanız kesinlikle arşivlerinizden eksik etmeyin, derim. Hatta ille de Haldun Hoca’mın “Olmak ya da Olmak” adlı kitabını…

  Benden söylemesi…

  Deniz Zengin
  13 Mayıs 2010
  #1
 2. Olmak ya da Olmak - Haldun DORMEN Cevapları

soru sor

Olmak ya da Olmak - Haldun DORMEN