Ödev İstekleri

İsimli konu WH 'Eğitim Kültür' kategorisinde, Nick üyesi tarafından 11 Nisan 2007 tarihinde yazılmıştır.

1. arkadaşlar acil halı programcılığı staj dosyası lazım 2 gün sonra teslim edecem . lütfeeeeennn bi yardım.
    25 Ağustos 2009
  2. :)ellerinize sağlık paylaşımlarınız için çok tesekkürler arkadalar bankacılk staj dosyası örneği lazım fikir amaçlı olsada yeter yardımlarınızı bekliyoruz...
    31 Ağustos 2009
  3. :uzgun: ben üni muhasebe staj dosyasını nasıl hazırlayabilirim buradaki arkadaşların paylaşımlarına baktım ama onlar sanki lise stajı dosyaları gibi yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
    3 Eylül 2009
  4. merhaba arkadaşlar haftaya sınavlarımız başlıyor elektronik devreler-2 (analog elektronik) konu anlatıma ihtiyacımız var

yardımcı olursanız seviniriz
    21 Ekim 2009
  5. arkadaşlar meraba bana cok acil internet nedir ve interneti tehtid eden unsurlar nelerdir (virüs vb.)lütfen yardımcı olun.
    3 Kasım 2009
  6. VİRÜSLER

Virüsler, genellikle bilgisayara zarar vermek amacıyla yazılmaktadır.
    Virüslerin Yayılışı:
    Virüslerin bir başka programa yapışarak yayılmaktadır. Bir virüs, kelime işlemci, tablolama programı, e-posta programınıza,dosyalarına, boot (hard disk veya disketinizin başlangıç adresine) yerleşerek sürekli çoğalır ve yayılır. Virüsü kapmış olan dosya ya da disket, bilgisayara takılıp içindeki dosya açıldığında virüs çalışmaya başlar. Genellikle belleğe gider ve orada diğer dosyalara bulaşmak için fırsat bekler. Bir sonraki çalışan program ya da dosya veya diskete bulaşır.
    Virüslerden bazıları, belli tarihlerde çalışıp ekrana resim, mesaj çıkarır (etkisi az olan virüsler). Bazıları ekran ayarlarını değiştirir ya da sisteminizin yavaşlamasına neden olur (orta şiddette etkili virüsler). Bazıları da veri kaybı, sistem çökmesi, dosyaların hasar görmesine neden olur (çok zararlı virüsler).
    1. Dosyalara bulaşan virüsler: Genellikle COM, EXE uzantılı dosyaların kaynak koduna kendilerinin bir kopyasını eklerler. SYS, DRV, BIN, OVL, OVY uzantılı dosyalara da bulaşan virüsler de vardır. Bazı virüsler dosyaların açılmasını beklemeden de çoğalabilir. Örneğin DOS'da DIR çekildiğinde diğer dosyalara bulaşan virüsler de vardır.
    Dosyalara bulaşan virüslerin büyük bir kısmı, EXE dosyanın başlangıç kodunu alarak başka bir yere yazar. Dosya çalıştırıldığında önce virüs harekete geçer, başlangıç kodunu çalıştırır. Her şey yolunda gidiyormuş görünür. Bazıları da COM uzantılı ikinci bir dosya yaratarak içine kendi kodunu kopyalar. DOS tabanlı işletim sistemleri önce COM uzantılı dosyaya bakacağından farkında olmadan virüsü çalıştırır.
    2. Boot sektörü virüsleri: Disk ve disketlerde (A, C, D, E, ...) olarak bilinen mantıksal bölümlerin her birinde boot sektörü vardır. Boot sektörde diskin formatı ve depolanmış verilerin bilgileriyle DOS'un sistem dosyalarını yükleyen boot programları bulunur. Bir boot virüsü boot dosyalarına bulaştığında, bu disk veya disketten bilgisayar açılmaya çalışıldığında "Non-system Disk or Disk Error" mesajı verilerek bilgisayar açılmaz. 1996 yılına kadar en yaygın virüsler bu cins virüslerdir. Boot virüs, belleğe yerleştikten sonra takılan her diskete bulaşır.
    Master Boot Record Virüsleri: Sabit diskin ilk fiziksel sektörlerinde diskin Master Boot Record'u ve Partition Tablosu vardır. Sabit Diskin Master Boot Record'unun içindeki Master Boot Programı partition tablosundaki değerleri okur ve boot edilebilir partition'ın başlangıç yerini öğrenir. Sisteme o adrese git ve bulunduğun ilk program kodunu çalıştır komutunu gönderir. Bu virüsler de boot sektör virüsleri gibi bulaşır.
    Multi-Partite Virüsler: Boot Sektörü virüsleri ile Master Boot Record virüslerinin bileşimidir. Hem MBR'a hem boot sektörü ve çalıştırılabilir dosyaları bozarak yayılma şanslarını bir hayli artırmış olurlar.
    3. Macro Virüsleri: Microsoft Word ve Microsoft Excel gibi popüler uygulama programlarının macro dillerini kullanılarak yazılıyorlar. Macro'lar veri dosyalarında kaydedildiği için virüslü belge açıldığında virüsün makro kodu çalışmaya başlar.
    4. Script Virüsler:
    Trojan Horse (Truva Atı): Bilgisayarınızda arka planda çalışan ve zamanı geldiğinde aktif hale gelerek sisteminize zarar veren yazılım. Sabit diski formatlamak, dosyaları silmek ya da çökertmek gibi çok zararlı işler yapar. Kötü amaçlı program olmalarından dolayı virüslere benzetilebilir. Benzemeyen yönleri ise, Truva atlarının zararsız bir programmış gibi gözle görülür olmaları ve kendi kendilerini çoğaltarak başka bilgisayarlara yayılmamalarıdır.
    Windows 95/98 veya Nt kullanıyorsanız trojanlara ( casus yazılım diyebiliriz.) çok dikkat etmelisiniz. Bu tip bir trojan size nasıl ulaşabilir ?

1) Elektronik posta yolu ile kötü niyetli veya şakacı bir arkadaşınız tarafından yollanabilir.
    2) IRC kanallarında chat yaparken size birisi bakın bu çok hoş bir program mutlaka al diyerek sizin trojan yazılımı bilgisayarınızda çalıştırmanıza sebeb olabilir.
    3) CD-ROM veya disket yolu ile başka bir kullanıcıdan gelebilir. Eğer bilgisayarınızda trojan yazılımı engelleyen bir koruma programınız ( yani iyi bir anti - virus yazılımınız ) yoksa başınıza gelebilecek olaylar şunlar olabilir ..Tabii bunlar sadece Internet bağlantınız varken geçerli olabilir.
    Trojanın sizde aktif olduğunu bilen kişi ;
    - Sabit disklerinize cd rom veya diğer disket sürücülerinize sizin ulaştığınız rahatlıkla ulaşabilir.
    - Sabit veya taşınabilir disklerinize her türlü işlemi yapabilir.
    - İnternet şifrenizi öğrenebilir.
    - İstediği dosyayı okuyabilir, silebilir.
    - İstediği dosyayı kendi bilgisayarına indirebilir.
    - İstediği dosyayı sizin bilgisayarınıza yükleyebilir.
    - Sizin yazdıklarınızı izleyebilir. Eğer kamera takılıysa sizi canlı olarak izleyebilir.
    - Bilgisayarınızda çalışan herhangi bir programı kapatabilir.
    - Eğer bir bilgisayar ağına sahipseniz sizin sayenizde tüm ağ üzerinde işlem yapabilir.
    - Bilgisayarınızı kapatabilir veya yeniden başlatabilir.
    Bu yukarıdaki özellikleri Netbus ve BO adlı trojan yazılımlar çok rahat gerçekleştiriyor. Bu yüzden siz siz olun mutlaka trojanlardan korunun.
    Worm: Bellekteki ve diskette eriştiği bölgelerin verilerini bozar. İçine gömülüp saklanacağı bir ev sahibi programa gereksinimi olmadığından virüslerden ayrılır.
    Virüsler, bilgisayarın işleyişinin kesilmesine, dosyaların silinmesine, sistemin yavaşlamasına yol açar. Virüsler, disketlerde bulunan programların içinde gizlenmiş olarak bulunur. Disket, disket sürücüye takılıp, virüslü dosya veya disket okutulduktan ya da içindeki programlar çalıştırıldıktan sonra bilgisayara geçer.
    Spam: bir mesajın arka arkaya gönderilmesi. Spam ağı tıkar, pdsta dağıtımını yavaşlatır. Bir tür virüs olarak nitelenebilir. Ardarda gelen gereksiz elektronik postalar yüzünden bilgisayarda çalışamaz hale gelebilirsiniz.
    Sabit Diskleri virüslerden korumak gereklidir.
    Virüslerden korunmak için ipuçları:
    · Virüs arama programı kullanın. Virüs tarama programınızı internetten bir kaç günde bir güncelleyin.
    · Birden fazla virüs programı kullanın. Her virüs programı bütün virüsleri tanımaz.
    · Temiz açma disketi bulundurun.
    · Disketleri ve elektronik postaları virüs tarama programından geçirmeden açmayın.
    · Bilmediğiniz dosyaları açmayın.
    · Tanımadığınız birisi tarafından gönderilen dosyaları açmayın.
    · Virüs uyarılarını dikkate alın.
    · Her zaman dosyalarınızın yedeğini alın.
    · BIOS setup'ından Boot sırasını C:, A: yapın. Böylelikle disket sürücüde unutulmuş olan virüslü disketten Sabit diske açılış sırasında virüs geçmesi önlenmiş olur.
    Virüsler ayrıca modemle iletişim sırasında da geçebilir. Ayrıca kopya programlarda da virüs bulunabilir.
    antivirus programlarının bulunduğu siteler:

AVP - Home
    McAfee-Antivirus Software and Intrusion Prevention Solutions
    Symantec - AntiVirus, Anti-Spyware, Endpoint Security, Backup, Storage Solutions
    F-Secure - virustentorjuntaohjelmistoja ja tietoturvaty�kaluja
    Antivirus, Anti-Spam and Internet Security Software - Trend Micro USA
    hitchhikers.net: The Best Search Links on the Net : antivirüs programlarının güncellemeleri hakkında bilgi veren site
    Hometown Has Been Shutdown - People Connection Blog: AIM Community Network virüs sorunu ile ilgili güncel bilgiler.
    The WildList Organization International :yeni yayılan virüslerin listesi aylık olarak yayınlanır.
    Virus Bulletin : Independent Malware Advice :virüslerle ilgili ipuçları
    avast! - Download antivirus software for spyware and virus protection Trojenler için geliştirilmiş virüs yazılımı
    4 Kasım 2009
  7. Selam. Bana vücudumuza dışardan alınması gereken amino asitler lazım. isimlerini buldum da açıklamalarını bulamadım. Lütfen yardım edin acil lazım..

galiba benimki çok zor olduğu için sen de bulamadın. Yine de sağol
    7 Kasım 2009
  8. ●ŚOП İKλZ●

●ŚOП İKλZ● Yönetici

BURDAN BAKABILIRSIN

[FONT=&quot]YAZ STAJ[/FONT][FONT=&quot] PROGRAMI İLE İLGİLİ BİLGİLER[/FONT]

BURDAN BAKABILIRSIN
    7 Aralık 2009
  9. selam bana c# la yapılmış bi prgram lazım bu öğrencı kayıt programı girdi çıktı programı olabılr verı tabanı gerkmıyor sadce kayıt alsın aratsın yeter birde yazılım mimarisyle ilgili bi sunum slayt warsa elınızde bana bu 2 sını msj olarak yollarsanızz sevınırımm teşekkur ederim şimididen
    17 Aralık 2009
  10. ●ŚOП İKλZ●

●ŚOП İKλZ● Yönetici

C#.NET İle Yapılmış Öğrenci Not Kayıt Çizelgesi

ine C#.NET 2005 ile yaptığım öğrenci not kayıt çizelgesinde dosyalama işlemlerini en ayrıntısına kadar kullandığımı düşünüyorum dosyaya veri yazdırıp dosyadan veri okuyoruz dosyadaki verileri istediğimiz değere göre arayıp listeleyebiliyoruz.Üniversite öğrencilerinin notlarını hesaplamayabileceğimiz bu programı dilerim beğenirsiniz. Öğrenci not kayıt çizelgesinde göze çarpanlar ise verilerin saklanması için dosyalamanın kullanılmış olması diyebiliriz.Aslında farklı şekillerdede yapılabilirdi access ya da başaka bir veritabanı yöneticisi kullanılabilirdi ancak böyle basit bir uygulama için fazla ağır olurdu hem performans hem de kapaladığı yer açısından en iyisi dosyaların kullanılmasıydı.Güzel özelliklerden bir taneside arama işlemi aranacak türü kullanıcı belirliyor ve o türe göre arama yapılıyor örneğin ad göre ya da vize notlarına göre arama yapabiliyosunuz.
    Bu programıda isteyen arkadaşlar değiştirip geliştirebilir (bununla uğraşacak arkadaşlara bir fikir :dosyanın formatını değiştirerek dosyanın not defteri yada benzeri araçlarla okunmamasını sağlayabilirler bu sayede veriler yalnızca programda görüntülenebilir)
    Öğrenci not kayıt çizelgesini indirmek için

buraya tıklayınız.
    18 Aralık 2009
  11. dj_adem26 teşekkur ederımm yazılımmimarılerı ve teknolojılerı ile ılgılı bı sunum slaytt warsa yollaya bılrmısnn lütfen hiç bir yerde bulamıyorumm :(
    18 Aralık 2009
  12. ●ŚOП İKλZ●

●ŚOП İKλZ● Yönetici

dj_adem26 teşekkur ederımm yazılımmimarılerı ve teknolojılerı ile ılgılı bı sunum slaytt warsa yollaya bılrmısnn lütfen hiç bir yerde bulamıyorumm
    ____________________________________________________________________________________

BURAYA TIKLA burdaki seceneklere bak eyerki yok ise bana burdan bildirirsin
    19 Aralık 2009
  13. dj_adem26 teşekkur ederım ılgılendıığin çin senın gıbı ınsanları bulmak çok zor saolasın verdığin c # projesi çok işime yaradı ama werdın lınkte yazılımmimarılerı ve teknolojılerı ıle ılgılı bı sunum yoktu warsa sende yada bulabırsın ayın 25 ıne kdr ulaştıra bılrsen sevınırım çok teşkkurler
    22 Aralık 2009
  14. arkadaşlar bilgisayr staj raporu lazım çok acil yardımcı olursanız sevinirim (rapidsahare linkleri dışında link atarsanız süper olur)
    23 Aralık 2009
  15. paylaşım için teşekkürler
    27 Şubat 2010
  16. merhaba :) .
    bana bilgisyar bölümü staj defteri lazım
    28 Şubat 2010
  17. Pazarlama staj dosyası lazım 40 günlük...
    11 Mart 2010
  18. mrb arkadaşlar ya bana delphide fatura takip programı lazım acil yardımcı olabilirmisiniz
    24 Mart 2010
  19. medya planlaması ornegıne ıhtıyacım varr.........:(
    28 Mart 2010
  20. ziki

ziki Yönetici

28 Mart 2010
soru sor

Ödev İstekleri