Obsesif-kompülsif Bozukluk Nedir ?

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, 9 ŞUBAT üyesi tarafından 5 Mayıs 2008 tarihinde yazılmıştır. Obsesif-kompülsif Bozukluk Nedir ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Obsesif-kompülsif bozukluk, kaygıyla (anksiyete) ilgili bir hastalıktır. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişilerde, istenmeyen, zorlayıcı ve genellikle hoş olmayan düşünceler (obsesyonlar) vardır. Bu takıntılı düşünceler, mikrop bulaşmasına ilişkin kaygılar, başkaları tarafından zarar görme ya da başkalarına zarar vermekle ilişkili mantık dışı korkular, kontrolünü kaybedip saldırgan davranışlarda bulunma korkusu ya da aşırı boyutlarda dini ya da ahlaki kuşkular şeklinde olabilir. 0bsesif-kompülsif hastalığı olan kişilerin çoğu, takıntılı düşüncelerinin mantıksız olduğunun farkındadır, ancak kendilerini bunları düşünmekten alıkoyamamaktadır; bu da sıkıntı duymalarına neden olmaktadır. Bu takıntılı düşünceleri hafifletmek amacıyla, ritüel şeklinde davranışlar olan kompülsiyonlar gelişebilir. Takıntılı düşüncelerin yol açtığı kaygıyı hafifletmek için, bu davranışlar sürekli tekrarlanır. Kompulsiyonlar, aşırı el yıkama, sayma, belirli sözcüklerin ya da davranışların tekrarlanması, bir dizi karmaşık eylemin son derece kesin bir sıra ile gerçekleştirilmesi ya da yapılan işlerin, belirli bir düzen içinde olduğundan emin olmak için, tekrar tekrar kontrol etme şeklinde olabilir.

NEDENLERİ
    Obsesif-kompülsif bozukluğun nedenleri hâlâ araştırılmaktadır. Bazı uzmanlar, bu hastalığın, beyinde duygudurum ve bilinç kontrolünde rol oynadığı varsayılan, kimyasal bir haberci maddenin dengesizliğinden kaynaklandığını düşünmektedir.

BELİRTİLERİ:
    Obsesif-kompülsif hastalığın belirtileri, hafif ya da şiddetli olabilir. Bazı hastalarda sadece obsesyonlar görülebilir. Hastalar, obsesyon ya da kompülsiyonlarını kısa sürelerle kontrol altında tutabilir, bu şekilde işte ya da okulda bunları gizleyebilirler. Ancak obsesif-kompülsif bozukluk, şiddeti arttıkça, kişilerin yaşamlarını gittikçe daha fazla işgal eder ve bu ritüelleri uygun şekilde yapabilmek için, günlük yaşam etkinliklerini yerine getiremez hale gelirler. Obsesif-kompülsif bozukluk bazen depresyon, yeme bozuklukları, madde kötüye kullanımı bozukluğu, bir kişilik bozukluğu, dikkat eksikliği bozukluğu ya da başka bir anksiyete bozukluğuyla birlikte görülür. Bu tür eşzamanlı hastalıklar ve hastanın sorununu saklama eğilimi, bu bozukluğa tanı konmasını ve tedavi uygulanmasını zorlaştırır. Dolayısıyla, obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler genellikle belirtilerin başlamasından ancak yıllar sonra tedavi olanağını bulurlar.

TEDAVİ:
    Erken dönemde tanı konduğunda bu durum, psikoterapi (özellikle davranış tedavisi) ve ilaçla etkili biçimde tedavi edilebilir. "Maruz bırakma ve yanıtın engellenmesi" olarak anılan özel bir davranış tedavisi yönteminin, obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişilerin tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bu yaklaşımda hasta, doğrudan ya da imgeleme yoluyla, kasıtlı olarak korktuğu nesneye ya da düşünceye maruz bırakılır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bir nörotransmiter olan serotonin üzerinde etkisi olan ilaçların, obsesif-kompülsif bozukluğun belirtilerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Serotonin geri alım inhibitörleri (serotonin reuptake inhibitors: SRI'lar) ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) olarak adlandırılan 5 ilaç (klomipramin, fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin ve sertralin), obsesif-kompülsif bozukluğun tedavisinde kullanılmak üzere onaylanmıştır.

alıntıdır .
    5 Mayıs 2008
  2. Obsesif-kompülsif Bozukluk Nedir ? Cevapları

3. ya bende arabama karşı aşırı bir titizlik var acaba bende obsesifmi davranışta bulunuyorum
    8 Mayıs 2008
  4. teşekkürler
    9 Mayıs 2008
  5. paylaşım için teşekkürler
    10 Eylül 2008
  6. bendde kesinlike var oldundunuda biiom saçma düşüncelerimn gerçekk olmadını bilioyorum içimden kendimle kavga ediyorum yani bende var ama hiç dısa vurmadım
    yani normal bi insanım kendimi kendime saklyıyorum kendime laf sokuom:D aman ilk kez bunu açıladım:D
    içimdeki ses diyorki ölceksin

ben diyorum:hayır

gene öle diyor bende gene hayırrr diomm...........................bu hep böle hiç doktora falan gitmedim deli mualemesi görememmm:uzgun:
    22 Ekim 2008
  7. Yeryüzündeki Şizofrenden ve psikozdan sonra gelen en ağır ve tedavisi en zor psikiyatrik hastalık olarak liderliğini korumaktadır.Ne kadar ağır bir rahatsızlık olduğunu biliyorum.Varsa bu hastalığa yakalanan tanıdığınız öncelikle geçmiş olsun ve bu hastalığın tedavisi gerçekten mümkün ama azcık sabır gerekiyor.Teşekkürler:)
    17 Şubat 2009
  8. paylaşım için sağol
    27 Nisan 2009
  9. Bu hastalığın kesin tedavisini bulmuş biriyim. bende de yoğun biçimde vardı. ve eski bir şizofrenimde. 20 yıldır amatörce klinik psikoloji ile ilgiliyim. 5 yıl tüm bilgimle ve çalışmamla kesin yöntemi bulmuş bulunmaktayım. şu anda bende okb den eser yok. bu forumda ve facebook ta "obsesif kompülsif bozukluğun kesin tedavisini" bulan adamın gurubu" başlığı altında bana ulaşabilirsiniz. bu yöntemimi yüklü bir maddiyat karşılığında satmak istiyorum. bana yardımcı olursanız sizde iyileşmiş olursunuz. bende esansiyel tremor artı şizofreni sonrası depresif pozisyon olduğuna göre sadece okb si olan nevrotiklerde bu yöntemimin hayli hayli işe yarayacağını düşünüyorum. ilgilenenleri beklerim.
    10 Kasım 2010
  10. emeğin için teşekkürler paylaşmak güzel çünkü....
    8 Ocak 2011
  11. bu hastalığı 11 yıl önce yaşadım. düşüncelerim otamatiğe bağlamış benim kontrolum dışında olmadık şeyler benmi diyorum ama ben demem yok ben derken dahada battım. delirdiğimi hissetttim, ama ufakta olsa bir yanım sağlamdı ve ben ona tutundum. 1 yıl ilaç tedavisi gördüm kayseri tıp. ve bakırköy kontrolunde sonunda bir karar aldım ben deli değilim ve kurtulmak benim elimde, hiç yalnız kalmamaya gayret gösterdim, kendi doğrularımı kendi kurallarımı ben belirledim,başkaları ne der diye düşünmeden yaşamam gerektiği gibi yaşadım biraz rahatladığımda gerisi kolay oldu ama tabiki dönem dönem takıntılar yineledi 1 yılda %60 2.yıl %80 atlattım 11 yıl sonra belki çok üzülmüşsem,sinirlenmişsem hafif bocalıyorum ama yaşadıklarımın yanında hiç. ben güçlüyüm ve atlatırım demelisiniz .
    19 Ocak 2011
  12. 1.Bulaşıcı hastalıklar ve mikroplardır, kişi tokalaşmak ile hastalık kapmaktan korkar.
    2.Sürekli endişe etmektir, örneğin ocağı açık unutmak, ütüyü üzerinde bırakmak, kapıyı kitlemeyi unutmak gibi.
    3.Aşırı düzen ve temizlik, örneğin kişi her gün evin her tarafının tozlarını alır ve eğer bir yer eksik kalırsa büyük bir sıkıntı ve rahatsızlık yaşar
    4.Zarar verilmesi, örneğin sürekli olarak birisinin çocuğuna zarar vereceğinden korkmak
    5.Cinsellik. Sürekli zihinde belli seks görüntülerinin yer alması sonucu kişinin bu düşüncelerin dışarı yansımasından veya başına gelmesinden korkması.
    10 Şubat 2012
  13. Yaşım 16 ve bu hastalığı 6 yıldır yaşamaktayım.Kabus gibi bi hastalık psikoloğa gitmeyi düşünüyorum şu sıralar.Ailemin rahatsızlığımdan haberi yok ama psikoloğa gitmek istediğimi biliyorlar.Bu hastalık hayatımı artık ele geçirdi.Kurtulan ya da tavsiyesi olanlar özelden ya da burdan bi cevap yazabilirse çok iyi olur.Teşekkürler :)
    23 Şubat 2012
  14. 23.02.2012 tarihinde yazan kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Yaşının küçük olması ve bu belayı yaşayan biri olarak senin için yazayım dedim bildiklerimi. Öncelikle bu hastalığı çevrendeki insanlar en yakınların bile olsa ne derece sıkıntılı ve insana eziyet veren bir hastalık olduğunu anlamadıkları için karşındaki insanlar dan beklentilerini küçük tut umarım ailen seni anlar ve sana yardımcı olurlar. Gideceksen doktora çok iyi bir doktor olmasına önem ver çünkü sadece ilacı yazıp göndermekle hastayı iş bitmiyor. Kendi iradeni kullan takıntılı yollar olsa da kendince metodlar geliştir bu bela dan kurtulmak için bu belkide sürekli ilaç kullanmaktan daha iyi gelebilir. Umarım en kısa zamanda iyileşirsin.
    5 Mart 2012
  15. bende var ama hafif sanırım bir takım şeyler geliştirdim ve yapmadan duramıyorum saçma ama içimde bir rahatsızlık oluşuyo yapmazsam lanet olsun yahu :D
    24 Nisan 2012
  16. Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığı
    Anksiyete Bozukluğu türünden bir psikolojik rahatsızlık olan Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı hastalığı kişilerin hayatlarını kısıtlamaktadır. Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığı kişilerin kontrol edemedikleri düşüncelere neden olmaktadır. Bu düşünce kısıtlaması kişilerde strese, yoğun konu hakkında düşünme duygusuna neden olmaktadır. Bu hastalık sahibi kişiler herhangi başka bir şey düşünememektedir. Genellikle bir konu üstüne yoğunlaşırlar ve sadece bu konunun acil bir şekilde yapılması gerektiğini düşünürler. Bu düşünce kısıtlaması kişilerde sosyal hayattan uzaklaşma ve diğer birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?
    – Mikrop veya herhangi bir bakterinin bulaşmasından korkma
    – Başka kişilere zarar vermekten korkma
    – Herhangi bir hata yapma veya hataya sebebiyet vermekten korkma
    – Günahkar olmaktan veya şeytanca düşüncelerden korkma
    – Sosyal bir şekilde yapılmaması gereken bir hareketin yapılmasından veya rezil olmaktan korkma
    – Kusursuzluk, düzen ve simetri ihtiyacı
    – Sürekli güvence ihtiyacı ve sürekli kuşku
    Yaygın kompülsiyon belirtileri:
    – Tekrar bir şekilde sürekli ellerini yıkama, duş alma ve yıkanma ihtiyacı duymak
    – Kapı tokmağına dokunmayı ve el sıkışmayı reddetmek
    – Ocak, ütü ve benzeri eşyaları sürekli olarak kontrol etme ihtiyacı
    – Sürekli olarak bazı şeyleri kontrol etmek
    – Belirli bir sırayla yemek yeme alışkanlığı
    – Rutin halini almış işleri yüksek bir sesle veya içinden sayı sayma
    – Sürekli olarak bir şeyleri rutin bir şekilde düzenleme ihtiyacı
    – Uykuyu bölen kelimelerle, can sıkan şeylerle sürekli olarak rahatsız edici şeyleri tekrarlama
    – Belirli cümleleri, duaları ve kelimeleri sürekli olarak tekrarlama
    – Belirli bir sayıda işleri yapma
    – Değeri olmayan şeyleri sürekli olarak biriktirmek veya toplamak

Obsesif-Kompülsif Bozukluğa Ne Neden Olur?
    Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığının nedeni günümüzde tam olarak bilinememektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre şöyle bir sonuca ulaşabiliriz ki, Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığının nedeni çevresel ve biyolojik nedenlerdir.

Biyolojik Nedenler
    [​IMG]Beyin son derece karmaşık yapıdır. Beynin normal bir şekilde çalışması için gerek duyulan milyonlarca nöron adlandırılan milyonlarca sinir hücresi mevcuttur. Nöronlar kendi aralarında elektrik sinyalleri vasıtasıyla iletişim kurmaktadır. Nörotransmiter adlandırılan kimyasallar sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerinin gönderilmesini sağlamaktadır. Araştırmalar sonucunda belirlenmiş olan bir bilgiye göre serotonin adlandırılan Nörotransmiterin düşmesi sonucu Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığının gelişiminin arasında bir bağlantıya ulaşılmıştır. Serotonin düşmesinin ebeveynlerden çocuklara geçtiği de araştırmalar sonucunda saptanmış bilgilerden biridir. Bu durum sonucunda Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığının genetik bir hastalık olduğunu da söyleyebilmemizi sağlamaktadır. Beynin bazı noktaları ayrıca serotinin dengesizliği nedeniyle Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığının gelişimi sağlandığı da araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Bu sorunun beynin planlama ve sağduyu ile ilgili bölümlerinin bedensel olarak hareketler içeren komutları veren bölgeleriyle bağlantılı olması ve beyin yolaklarıyla bağlantılı olmasına da bağlanmaktadır.

Çevresel Faktörler
    Kişinin başına gelen bazı stres içeren durumlar kişide Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığını yaratabilir. Bazı durumlarda ise bu çevresel stres yaratan faktörler kişilerde var olan Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığını daha da ilerlete veya kötüye gitmesini sağlayabilir. Bu faktörler:
    – Yaşamsal olarak değişiklikler
    – Taciz olayları
    – Hastanın çok sevmekte olduğu birinin ölmesi
    – Hastalıklar
    – İlişkiyle bağlantı olan konulara kaygı sorunu
    – Okul veya meslek ile ilgili kişilerin yaşamış olduğu sıkıntılar ve stres

OKB Ne Kadar Yaygındır?
    Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığı ABD genelinde 3,3 milyon yetişkinde görülen çocuk ve gençlerin ise 1 milyonunu kapsayan bir hastalıktır. Hastalık genel olarak kişilerin çocukluk, gençlik ve yetişkinliğin ilk dönemlerinde gözüken bir hastalıktır. Sadece ABD değil, dünya genelinde de, son derece yaygın bir hastalıktır. Sosyoekonomik alt yapı ve ırk demeden, kadın ve erkeklerde eşit bir oranda gözükmektedir. Hastalık tüm dünya genelinde en çok yaygın olan fakat küçük görülen büyük bir psikolojik rahatsızlıktır.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Tanısı Nasıl Konur?
    Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığı için herhangi bir labaratuvar testi yapılamamaktadır. Doktor genellikle kişilere ayırmış olduğu ritüellere ve belirtilere göre tanısını koyar ve tedavisini başlatır.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Tedavisi
    Takıntı Hastalığı kendi kendine iyileşebilecek bir hastalık değildir. Kişiler mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi ve bilişsel davranış tedavisi en etkili tedavi yöntemleridir. Bu tedavi yöntemleri aynı anda uygulandığında kişilerin tedavi olduğu ve tekrar aynı sorunları yaşamadığı gözlemlenmektedir.

Bilişsel Davranış Terapisi
    Bilişsel davranış terapisi Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığı yaşayan kişilerin korkularına karşı çıkmalarını sağlamaktadır. Bu terapiyi gören kişiler zamanla korkularıyla karşı karşıya gelerek kendi korkularını yenmeye başlamaktadır. Bu korkuları yenerken aynı zamanda psikiyatr tarafından destek alan Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastası kişi, daha da cesaretlenmektedir. Kişilerde görülen felaket içeren düşünceler ve abartılmış düşünceler kişilerle yüzleştirilerek ne kadar küçümsenecek durumlar olduğu gösterilir. Bu sayede yaşanılan panik atakların nedenleri ortadan kaldırılır.

İlaç Tedavisi
    Selektif serotonin geri alımını sağlayacak inhibitörler ve trisiklik antidepresanlar Obsesif Kompülsif Bozukluk – Takıntı Hastalığının etkisini azaltmaya yaramaktadır. İlaç tedavisi ve bilişsel davranış terapisinin işe yaramadığı durumlarda Eloktrokonvulsif Terapi (EKT) veya cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Eloktrokonvulsif Terapi (EKT) tedavisinde hastanın kafasına elektrotlar takılmaktadır ve beyine nöbete neden olan bir dizi şok verilmektedir. Bu nöbetler hasta beyninde bulunan nörotransmitterlerin salınmasına yardımcı olmaktadır. Sürekli bir şekilde tedavi uygulanması kişilerde hastalığın yok edilmesini veya seviyesinin düşürülmesini sağlamaktadır. Erken teşhisler her zaman kişilerin hastalıktan erken kurtulmasını sağlamaktadır.

Kaynak
    17 Ocak 2018
soru sor

Obsesif-kompülsif Bozukluk Nedir ?

Alakalı Aramalar:

1. obsesif bozukluk nedir

,
  2. Obzezif

,
  3. okb den kurtulanlar

,
  4. 0bsesifler neden korkar,