Obezite nedir

İsimli konu WH 'Kadın Sağlığı' kategorisinde, sarimsakliyogurt üyesi tarafından 7 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. Obezite nedir hakkında bilgi ve tartışmalar.

  1. Beden yağ kütlesinin, bedenin yağsız kütlesine oranının aşırı şekilde artması ve boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının istenilenden fazla olması durumuna obezite denir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yapmış olduğu tanımlamaya göre insan sağlığını bozacak ölçüde vücutta aşırı miktarda yağ birikmesine denir.

    Peki obezitenin nedeni nedir? Obezitenin en önemli nedeni vücudumuzun günlük olarak ihtiyacı olan kalori miktarından çok daha fazlasını vücuda alınmasıdır. Örneğin, günlük olarak kalori ihtiyacımızın 1.800 kcal olduğu bir durumda biz 2.000-2.500 kcal değerinde besin tüketirsek, arada kalan kalori miktarı vücudumuzda yağ olarak depolanır. Böyle bir durumda vücudumuza aldığımız kalori miktarı ile harcadığımız kalori miktarının birbirini dengelemesi için ya daha az kalorili diyet planı uygulamalıyız ya da fazla aldığımız bu kaloriyi egzersiz yaparak (yürüyüş, koşu vb.) harcamalıyız.
    7 Şubat 2017
    #1
  2. Obezite nedir Cevapları

soru sor

Obezite nedir