'O' kadın beraat etti

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 7 Nisan 2016 tarihinde yazılmıştır. 'O' kadın beraat etti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  ARTVİN’in Arhavi İlçesi'nde ‘ÇED olumlu’ raporu iki kez iptal edilen Kavak Hidroelektrik Santral projesi kapsamında inşaat sahasına yol ve köprü yapımında çalışan iş makinesinin önüne oturarak çalışmayı engellemeye çalışırken gözaltına alınan 56 yaşındaki Leyla Öncel, ‘İş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti.

  İş makinesini çalıştırarak aracın önünde duran Leyla Öncel'in yaralanmasına neden olan operatör Y.Y.'ye ise 1500 lira adli para cezası verilip ertelendi.

  Kamilet Vadisi'nde 3 yıl önce yapımına başlanan ve şehir içerisinde planlanması nedeniyle tepki çeken Kavak HES projesi için daha önce verilen ÇED raporu, Rize İdare Mahkemesi tarafından iki kez iptal edildi. Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de çalışmayı mühürleyerek durdurdu.

  Ancak firmanın 1’inci ÇED raporunun iptaline ilişkin itirazı üzerine Danıştay bozma kararı verdi. Firma bu karar üzerine 24 Kasım 2015 tarihinde jandarmalar eşliğinde vadiye gelerek, iş makineleri ile HES inşaat alanına yol ve köprü yapımı için çalışma başlattı. Olayı haber alan bir grup vatandaş da bölgede toplandı, çalışma yapan şirket yetkililerine tepki gösterdi.

  KENDİNİ İŞ MAKİNESİNİN ÖNÜNE ATTI

  Jandarmanın şantiye alanına girmelerine izin vermediği gruptan Leyla Öncel, yan tarafta bulunan yaya köprüsü üzerinden koşarak karşıya geçti, kendini çalışan iş makinesinin önüne attı. Kepçe operatörüne tepki gösteren Öncel, "Mühürlü sahada çalışıyorsunuz. Suç işliyorsunuz” diyerek çıkıştı. İş makinesinin önünde oturan ve aracın kepçesine yaslanan Leyla Öncel, operatörün kepçeyi hareket ettirmesi ile yere düşerek hafif yaralandı. Öncel, jandarma ekiplerince zorla yerinden kaldırılarak gözaltına alındı.

  2’NCİ DURUŞMADA BERAAT ETTİ

  Leyla Öncel hakkında Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘İş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ suçundan dava açıldı. Mahkeme 2’nci duruşmada, üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Öncel'in beraatına karar verdi. Leyla Öncel aracın önündeyken hareket ettirdiği kepçe ile yaralanmasına neden olan operatör Y.Y.'ye 24 ayda ödeme koşuluyla 1500 lira adli para cezası veren mahkeme, suç işlemeyeceğine kanaat getirdi ve hükmün açıklanmasının geri bıraktı.
  7 Nisan 2016
  #1
 2. 'O' kadın beraat etti Cevapları

soru sor

'O' kadın beraat etti