Nusaybin'den gelen her şehidin sorumlusu sensin'

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 5 Nisan 2016 tarihinde yazılmıştır. Nusaybin'den gelen her şehidin sorumlusu sensin' hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Karaman'daki çocuk istismarına ilişkin, "Bunlar sabah akşam Müslümanlıktan, dinden, imandan bahsediyorlardı. Bu çocukları bu yoz kültüre siz nasıl hangi gerekçe ile teslim ettiniz? Valisi konuşmuyor, Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor. Aileden Sorumlu Bakan da zaten birilerinin önüne yatmış o da konuşmuyor. Bu yurtlara kim izin veriyor? Siz izin vermediyseniz nasıl açıldı? Bu işlerin baş sorumlusu Milli Eğitim Bakanı niye konuşmuyor? Niye sapıklara teslim ediyorsunuz çocuklarımızı. Yoz bir kültür içinde gidiyoruz" dedi.


  5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlayan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı; "CHP iktidarında göreceksiniz avukat ile savcı, aynı yerde, düzeyde duracaklar. Adaleti sağlayacağız. Birisi kürsüde birisi aşağıdan değil. Kürsüde sadece hakimin kendisi olacak. Bunu yapacağız. Her yıl adli yıl açılışında mutlaka Türkiye Barolar Birliği Başkanı'na da söz verilirdi. O da konuşuyordu. Fakat Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın yaptığı bir konuşmadan birileri olağanüstü rahatsızlık duydu dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı'nın da elini tutarak Danıştay'da salondan dışarı çıktılar. O konuşmaya, hukuk devletini savunan konuşamaya tahammül edemediler. Yasa çıkardılar. Parlamento'yu kendi hırslarına teslim ettiler. Yasa ile, Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın adli yıl açılışında konuşmasını çıkardılar. Yasak getirdiler. Böyle bir düzende yaşıyoruz. Aslında hukuka darbe tarihi o tarihtir. Benim hakkımı, adaleti savunan bir avukat, orada konuşmayacak da kim konuşacak?


  TAHİR ELÇİ'NİN FAİLLERİ HENÜZ BULUNMUŞ DEĞİL


  Eski Diyarbakır Baro Başkanı rahmetli Tahir Elçi de bir aydın sorumluluğu içinde basın toplantısı yaptı yüzyılların eskitemediği bir camiinin önünde. Silah, çatışma… istemiyoruz dedi. Bunu söyledikten dakikalar sonra orada katledildi. Failleri henüz bulunmuş değil. Umuyoruz kısa sürede failleri bulunur.


  AVUKATLARIN BASKI ALTINA ALINDIĞINI DA BİLİYORUZ


  Avukatların zor görevler yaptığını, zaman zaman dövüldüğünü de biliyoruz. Baskı altına alındığınızı da biliyoruz. Savunma hakkınızın elinizden alındığını da biliyoruz. Tüm bunlara rağmen hep beraber mücadelemizi yürüteceğiz."


  "CHP İKTİDARINDA POLİSE, 3 BİN 600 EK GÖSTERGEYİ ANALARININ AK SÜTÜ GİBİ TESLİM EDECEĞİM SÖZ"


  Polislerin siyasetten uzak tutulması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Bu hafta aynı zamanda 'Polis Haftası' Polisin çok önemli görevleri vardır ama dünya kadar da sorunları. Gecesi gündüzü yoktur. Hayatın her alanında polis vardır. Polis fazla mesainin hakkını alamıyor, hakkettikleri ücreti polise veremedik. CHP iktidarında polise, 3 bin 600 ek göstergeyi analarının ak sütü gibi teslim edeceğim söz veriyorum.


  POLİSLERİN EN BÜYÜK DERDİ SİYASETİN KENDİSİNE MÜDAHALE ETMESİ


  Polislerin en büyük derdi siyasetin kendisine müdahale etmesi. Yolsuzluk yapanı yakalıyor ama bu bizim partili niye yakaladın diye başı belaya giriyor. Liyakat sistemi polislerde de çökmüş durumda.


  SİYASİ İKTİDARIN POLİSİ DEĞİL HALKIN POLİSİ OLUN SİZİ BAŞTACI YAPACAĞIM


  Polislere her zaman güvendik ve güveneceğiz. Polislerden sadece ve sadece bir şey istiyorum, siyasi iktidarın polisi değil halkın polisi olun sizi baştacı yapacağım."


  "DAVUTOĞLU'NA SORUYORUM, O 103 KİŞİNİN GÜNAHI KİMİN BOYNUNA?"


  Kılıçdaroğlu, "103 çocuğumuz teröre kurban gitti. Soruşturma açıldı. Ön soruşturma sonunda müfettişler dediler ki soruşturulması lazım. Gerçek faillerin yakalanması lazım. Soruşturma izni açıp açmama yetkisi, izni Ankara Valisi'ne verildi. Ankara Valisi soruşturma izin vermedi. Sayın Davutoğlu'na soruyorum, o 103 kişinin günahı kimin boynuna? Siz nasıl bu soruşturmaya izin vermeyenleri o koltuklarda tutuyorsunuz? Cevap ver neden korkuyorsun? Veremezsin verebilmen için gerçek başbakan olman lazım. Tiyatro başbakanı değil" diye konuştu.


  "DAVUTOĞLU'NA SÖYLÜYORUM, NUSAYBİN'DEN GELEN HER ŞEHİDİN SORUMLUSU SENSİN"


  Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; "2015 Aralık ayında emniyet ve jandarma diyor ki Nusaybin'de çok ciddi bir kümelenme var. Tüneller kazılıyor…bizim önlem almamız lazım. izin verin Nusaybin'e gireceğiz. Mardin Valisi izin vermiyor. Mardin Valisi kime güvenmiştir? Sayın Davutoğlu'ndan almıştır bu talimatı. Davutoğlu'na söylüyorum, Nusaybin'den gelen her şehidin sorumlusu sensin. Valiye talimatı veren Ankara'daki beyler sorumlu.


  CHP'Yİ TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İRTİBATLANDIRANLAR ALÇAK VE ŞEREFSİZLERDİR


  Bekledim geçen hafta acaba Başbakan çıkıp açıklama yapacak mı? saldırıyı kabul etmiyoruz, faillerini yargıya teslim edeceğiz demesini bekledim. Madem ki anayasaya göre siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır, siz demokrasiye saldırıyorsunuz demektir. Bu saldırıyı yapanlar sözde CHP'yi terör örgütleriyle irtibatlandırıp kendilerine gerekçe yaratarak yapıyorlar. CHP'yi terör örgütleriyle irtibatlandıranlar alçak ve şerefsizlerdir.


  BUNUN ARKASINDAKİ OYUNLARI DA BİLİYORUM


  Bu ülkenin bağımsızlığı için hiçbir kimliğe hiçbir inanca ayrım yapmayan partiyi nasıl bununla suçlayabilirsiniz. Bunun arkasındaki oyunları da biliyorum. Saray destekli bazı duyarlı çevrelerin hangi oyunların içinde olduğunu da çok iyi biliyorum. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır diyen bir partiye kimse böyle bir haksızlık yapamaz. Saldırıları yapanlar soruyorum, terör örgütüyle masaya oturan, valilere bunlara dokunmayın diyen kim? Böyle bir haksızlık, vicdansızlık, ahlaksızlık olabilir mi? Bunları çözüm süreci bozulmasın diye söyledik diyorlar. Bu nedenle devlet yasadışı bir yapıya dönüştürülebilir mi?


  BİRİ YENİDEN ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN MASAYA OTURACAĞIZ. ÖBÜRÜ ASLA OTURMAYACAĞIZ DİYOR


  Türkiye Cumhuriyeti fiilen yönetilmiyor, savruluyor. Kimin ne yaptığı belli değil. Biri kalkıp diyor ki yeniden çözüm süreci için masaya oturacağız. Öbürü asla oturmayacağız. Sonra çark ediyor evet oturmayacağız diyor. Tam müsamere Başbakanı. Bütün uygar dünya kaygı duyuyor. Nereye gidiyor bu ülke diye. haberleri izleyemez hala geldik.


  3. SINIF ADAMLARLA 21. YÜZYILIN TÜRKİYE'SİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ YÖNETİLEMEZ


  Bu yönetim Türkiye'yi yönetemez. 3. sınıf adamlarla 21. yüzyılın Türkiye'sinde Türkiye Cumhuriyeti yönetilemez. Yönetilirse bu hale gelir. Düşünün, 1, 2 kilo değil tonlarca patlayıcı yerleştireceksiniz kimsenin haberi olamayacak. Aslında hepsini haberi var. Sonra dönüp CHP'yi suçlayacaksın. Emin olun bunlarda din, iman, vicdan, ahlak kırıntısı bile yok."


  "MÜLTECİLERİ DEVLET ÜRETME ÇİFTLİKLERİ'NE YERLEŞTİRİN"


  Dış politika eleştirisi yapan Kılıçdaroğlu, "Suriyeliler geri geliyor. Nereye kamp kuracaklar kimse istemiyor. Onlara çözüm önerim, Devlet Üretme Çiftlikleri var. Oralara yerleştirin. Tarımda çalışsınlar. Bu sorun mülteci yerleştirmekle çözülmez. Suriye'deki, savaşın bitmesi lazım. Sonra, huzur içinde ülkelerine dönmelerini sağlamak lazım. Dış politikada sorun yaşanan tüm ülkelerle olan sorunu, CHP çözer" dedi.


  "DİNDEN, İMANDAN BAHSEDİYORLAR ÇOCUKLARI YOZ KÜLTÜRE SİZ NASIL TESLİM ETTİNİZ?


  Karaman'daki çocuk istismarına değinen Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı; "Karaman'daki çocuk istismarından sonra Türkiye'nin dört bir yanında olaylar patladı. Bunlar sabah akşam Müslümanlıktan, dinden, imandan bahsediyorlardı. Bu çocukları bu yoz kültüre siz nasıl hangi gerekçe ile teslim ettiniz? Vakıfları savunuyorlar. Çocuklara sahip çıkın vakıflara değil. Bu çocuklar yasa dışı burada nasıl kaldı?


  AİLEDEN SORUMLU BAKAN DA ZATEN BİRİLERİNİN ÖNÜNE YATMIŞ O DA KONUŞMUYOR


  Valisi konuşmuyor, Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor. Aileden Sorumlu Bakan da zaten birilerinin önüne yatmış o da konuşmuyor. Bu yurtlara kim izin veriyor? Siz izin vermediyseniz nasıl açıldı?


  NİYE SAPIKLARA TESLİM EDİYORSUNUZ ÇOCUKLARIMIZI


  Bu işlerin baş sorumlusu Milli Eğitim Bakanı niye konuşmuyor? Niye sapıklara teslim ediyorsunuz çocuklarımızı. Yoz bir kültür içinde gidiyoruz. İtibar sahibi olmak yüksek ahlak sahibi olmakla başlar. Adalet duygularını içinde hissetmekle başlar. Ben büyük saraylarda oturuyorum benim itibarım yüksektir diyen adamın itibarı hiç olmaz. İtibar, parayla pulla satın alınabilecek şey değildir. Gandi'nin itibarı mı vardı? Elbette bütün dünyada vardı. Sarayları yoktu. Ama bütün ülkelerde Gandi'nin heykelleri satılır. Mustafa Kemal Atatürk, savaş meydanlarından geldi. Saraylarda mı oturdu? Bütün dünyada itibarı var."


  "OBAMA İLE GÖRÜŞMEK İÇİN NİYE 50 TAKLA ATIYORSUN KARDEŞİM?"


  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine değinen Kılıçdaroğlu, "Belki etrafınızda dalkavuklar olabilir. Sizi övebilirler. Dalkavuk sayısını fazlalığı size itibar kazandırmaz. Daha ABD'ye gitmeden bildiri yayınladılar. Sizi istemiyoruz diye. İstenmeyen adam ilan edildi. Hayır ben gideceğim. Türkiye'den giden bizim dışişleri bakanı karşıladı. Türkiye Cumhuriyeti için bir ayıptır bu ayıp. Benim ülkemi nasıl itibarsız hale getiririsiniz? Obama ile görüşmek için 50 takla atıyorsun. Niye 50 takla atıyorsun kardeşim? Görüşmüyorsa ben de görüşmüyorum diyeceksin. Türkiye'ni geleceği açısından en büyük tehlike bu kişinin cumhurbaşkanı olmasıdır. Her türlü tavizi verebilecek konumdadır. Türkiye'nin imajı bozuldu" diye konuştu.


  "SAYIN DAVUTOĞLU'NUN HODRİ MEYDANI SAMİMİ DEĞİL, TİYATRO BAŞBAKANININ HODRİ MEYDANI"


  Dokunulmazlıklara ilişkin Kılıçdaroğlu, "Sayın Davutoğlu'nun hodri meydanı samimi değil, tiyatro Başbakanının hodri meydanı işin gerçeği bu" dedi.


  Kılıçdaroğlu, Haziran 2014 yılında petrolün fiyatının, 27 Ocak 2016 yılında ise doğalgaz fiyatlarının düştüğünü ancak indirimin tüketiciye yansıtılmadığını söyledi.

  CHP Basın Birimi'nin paylaştığı konuşma metni ise şöyle;

  "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun; Grup Genel Kurulu Toplantısında yaptığı konuşma şöyle:
  “Grup Başkan Vekilimiz, gruba katılan arkadaşları anlatırken, grupları tek tek sayarken aklıma güzel bir çiçek buketi geldi. Her çiçekten var aramızda, güzel bir buket, dolayısıyla bu buketten, bu çiçek yuvasından bütün Anadolu’ya, Trakya’ya CHP Grubundan selamlarımızı, saygılarımızı, şükranlarımızı gönderiyoruz.
  Bugün omuz omuza mücadeleyi yapacağız; bu bizim görevimiz. Türkiye’nin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz, Türkiye’nin iyi yönetilmediğini de biliyoruz ama bu, asla moralimizi bozmayacak. Defalarca söyledim yine söylüyorum: Çıkışımız var. Nedir çıkışımız? Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ayarlarına dönerek bu karanlığı aşacağız. Bugün Avukatlar Günü. 5 Nisan 1923’te Ankara Barosu açılıyor ve o günden bu yana Avukatlar Günü 5 Nisan olarak kutlanıyor. Avukatlık çok önemli bir görev. Yasasından söz edeyim. “Avukatlık, kamu hizmeti ve bir serbest meslektir” diyor. Yani avukat, kamu hizmeti sunan kişidir. Adaleti arayan herkesin ilk başvurduğu yer mutlaka bir avukattır. Bizi savunacak olan, haksızlıklar karşısında bizi haklı kılacak olan, bizim adımıza savunma yapacak olan avukatın kendisidir. Bu kadar önemli bir meslektir savunma ve savunma, bütün demokrasilerde temel bir haktır, temel bir insan hakkıdır. Her koşulda biz, haklarımızı bir avukat aracılığıyla savunuruz. Yargının kurucu unsurlarından birisidir aynı zamanda avukatlık. Savcı var, hâkim var ve avukat var. Buradan bütün avukat kardeşlerime sesleniyorum: CHP iktidarında göreceksiniz, avukatla savcı aynı yerde duracaklar, aynı düzeyde duracaklar. Adaleti sağlayacağız. Birisi neyi iddia ediyorsa, karşı iddia da aynı zeminde, aynı güçte olacak; birisi kürsüde birisi aşağıda değil, ikisi de aşağıda olacak, kürsüde sadece hâkimin kendisi olacak, kararı o verecek. Bunu yapacağız. Bakın, avukatlık o kadar değerli bir kurum ki değerli arkadaşlar, her yıl adli yılın açılışında mutlaka Türkiye Barolar Birliği Başkanına da söz verilirdi, o da kalkıp konuşacak, konuşuyordu da fakat Türkiye Barolar Birliği Başkanının yaptığı bir konuşmadan birileri olağanüstü bir rahatsızlık duydu. Dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanının da elini tutarak Danıştay’da salondan dışarı çıktı. O konuşmaya tahammül edemediler. Oysa o konuşmanın özü hukuk devletini savunan bir konuşmaydı, buna tahammül edemediler ve çıkardılar bir yasa, Parlamentoyu kendi hırslarına teslim ettiler. Yasayla Türkiye Barolar Birliği Başkanının Adli Yılın açılış töreninde konuşmasına yasak getirdiler. Böyle bir düzende yaşıyoruz. Aslında hukuka karşı yapılan ilk darbenin tarihi o tarihtir. Türkiye Barolar Birliği Başkanını adli yılın açılış töreninde konuşturmamak. Hangi hukuktan bahsediyorsunuz siz? Benim hakkımı savunan bir avukat orada konuşmayacak da kim konuşacak? Adaleti savunan bir avukat, orada konuşmayacaksa kim konuşacak? Ve ondan sonra adli yılın açılışı iki ayrı törenle yapılıyor; bir resmî tören, bir de Türkiye Barolar Birliğinin yaptığı tören. Barolar Birliğinin yaptığı tören dünyada pek çok baro yetkilisinin de gelip katıldığı bir törendir.
  Değerli arkadaşlarım, avukatlar sadece savunma yapmazlar. Onlar aynı zamanda aydın birer insan olarak çevrelerini, Türkiye’yi ve dünyayı da sorgularlar, bu işin eğrisi nedir doğrusu nedir üzerinde dururlar yani onların aydın olarak da sorumlulukları vardır. Bu sorumluluğu hissedenlerden birisi de, taşıyanlardan birisi de eski Diyarbakır Baro Başkanı –Allah rahmet eylesin-Tahir Elçi idi. Tahir Elçi, bir aydın sorumluluğu içinde bir basın toplantısı yaptı, yüzyılların eskitemediği bir caminin önünde bir basın toplantısı yaptı ve şunu söyledi: ”İnsanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma istemiyoruz. Tarihimize, değerlerimize sahip çıkalım.” dedi. Bunu söyledikten dakikalar sonra orada katledildi, failleri henüz bulunmuş değil. Umuyoruz ve diliyoruz, kısa süre içinde failler bulunur. Bütün avukatlara Avukatlık Günü nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz. Zor görevler yaptığınızı biliyoruz, zaman zaman dövüldüğünüzü de biliyoruz, baskı altına alındığınızı da biliyoruz, önünüze engeller konulduğunu da biliyoruz, savunma hakkını ellerinizden alındığını da biliyoruz ama bütün bunlara rağmen demokrasi adına, hukukun üstünlüğü adına, kadın-erkek eşitliği adına, çağdaş bir Türkiye adına hep beraber mücadelemizi yürüteceğiz.
  Değerli arkadaşlar, bu hafa aynı zamanda Polis Haftası. Polislerin görev ve yetkileri gibi tıpkı Avukatlar Yasası’nda olduğu gibi bir yasayla belirlenmiş, 1934 tarihli bir yasayla. Şimdi vatandaşlarıma şunu hatırlatmak isterim: Kamuda her birimin, her görevin bir tanımı vardır ve bu yasayla yapılır. Avukatlar mı? Özel bir yasası var. Doktorlar mı? Özel bir yasası var. Devlet memurları mı? Özel bir yasası var. Polisler mi? Özel bir yasası var. Neden? Çünkü kamuda görev yapanların görev alanları kanunla belirleniyor “Bu alanın dışına çıkmayacaksın” deniliyor. Bu aynı zamanda kamu yönetiminde güveni sağlar ve kimin hatalı olup olmadığı da bu çerçevede belirlenmiş olur. Polis kimdir arkadaşlar? 1934 tarihli Kanunu açtım baktım. “Kamu düzenini ve güvenliğini koruyan kişidir polis.” kamu düzenini ve güvenliğini koruyor. Meslek masumiyetini yani konut dokunulmazlığının güvencesi aynı zamanda polis. Halkın ırz, can ve mal güvenliğinin teminatı aynı zamanda polis. Polis aynı zamanda yardıma muhtaç çocuk, engelli ve acizlere de yardım etmekle görevli bir kamu görevlisidir. Polisin bu kadar güzel bir tanımı var. Hani, zaman zaman televizyonlarda da izleriz, vatandaş böyle yeri zamanı geldiğinde bağırır “Nerede bu devlet?” diye. Karşısına bir polis çıktığı zaman işte devlet odur. Devletin sıcak yüzünü korumasını poliste görmek ister. Polisin bu kadar önemli görevleri vardır ama polisin sorunları yok mu? Dünya kadar sorunu var. Bir sefer, polisler yirmi dört saat çalışırlar arkadaşlar çünkü hayat yirmi dört saat devam ediyor. Polisin gecesi gündüzü yok, tıpkı gazeteciler gibi yirmi dört saat çalışır. Başka? Hayatın her alanında polis vardır çünkü hayatın her alanında kişinin can ve mal güvenliğini devlet korumak zorundadır. Kimin aracılığıyla? Polisin aracılığıyla korumak zorundadır. Peki, polisler yirmi dört saat çalışırsa ne olur? Fazla mesai yaparlar. Peki, fazla mesainin hakkını alıyorlar mı? Alamıyorlar, hak ettikleri ücreti polise veremedik. Miting meydanlarında defalarca söyledim: CHP iktidarında polisin 3 600 ek gösterge sorununu çözeceğim dedim. Bunlar da dediler ki “Biz de çözeceğiz” ama yapmadılar, 3 600 ek göstergeyi vermediler. Ben CHP Grubundan verdiğimiz sözün arkasında olduğumuzu, CHP iktidarında polise 3600 ek göstergeyi analarının ak sütü gibi kendilerine teslim edeceğim, yine söz veriyorum. Peki, polislerin en büyük derdi ne? En büyük derdi, siyasetin kendilerine müdahale etmesi. Yolsuzluk yapanı yakalıyor, “Ya, bu bizim partili, niye yakaladın?” diye yakalayan polisin başı belaya giriyor. Böyle bir şey olamaz. Tayin ve terfi objektif kurallara bağlanması lazım, objektif kuralların dışına çıkarılıyor, adamı olan terfi ediyor, adamı olmayan terfi etmiyor. Liyakat esası –hani devlette diyoruz ya çökmüş- polisler de çökmüş vaziyette. O açıdan söylüyorum, polisin bazen yirmi dört saat görev yaptığını görüyoruz. Acaba hiç düşünüyor muyuz, bu polisler nasıl besleniyor? diye, bunların günlük ihtiyaçları karşılanıyor mu?” diye. Emin olun, hani bir dokunsanız bin ses duyarsınız, işte o meslek polisliktir. Polislere her zaman güvendim ve güveneceğiz. Polislerden sadece ve sadece bir şey istiyorum: Siyasi iktidarın polisi değil, halkın polisi olun, sizi baş tacı yapacağız.
  Polise geniş yetkiler verildi değişik zamanlarda çıkarılan yasalarla. Örneğin terör mü var Türkiye’de, önleyici ve koruyucu tedbirleri alma konusunda polise yetki verildi, istihbarat yetkisi verildi “ önceden dinleyeceksin” denildi kişileri yakalamak açısından ve bu yetki verildi. Bu yetki verildi ama bir şey daha yapıldı: “Bu yetkinin ne kadar doğru kullanılıp kullanılmadığının denetlenmesi gerekiyor” dendi. Kim denetleyecek? Polis kendi içinde denetleyecek, İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri denetleyecek, ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi Güvenlik ve İstihbarat Komisyonuna da bilgi verilecek. Dolayısıyla, dinlemelerden kaynaklanan hak ihlalleri varsa bunların tamamı denetlensin diye. Ben şimdi size Ankara’da yüzden fazla vatandaşımızın, 103 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir bomba olayından söz etmek istiyorum. İki canlı bomba vardı, bombalar patladı, 103 çocuğumuz hayatını kaybetti. Şimdi birinci soru: Ön dinleme yapılıyor. Ön dinlemede bulunamadı, bombalar patladı ve akla doğal olarak şu soru geldi: Bir istihbarat zafiyeti mi var? Evet, bir istihbarat zafiyeti vardı. Herkesin bildiği gördüğü -emniyette söylüyorum- ve yayınladığı isimler oraya kadar gelmişlerdi ve canlı bombalar patladı ve 103 çocuğumuz hayatını kaybetti. Şimdi, bu yasaya göre yani Parlamentonun çıkardığı bu kanuna göre “Bakanlığın teftiş elemanları yani mülkiye müfettişleri her yıl en az bir sefer bu istihbaratla ilgili ön dinlemeyi denetlemek zorundadırlar” diyor, “Her yıl en az bir sefer denetlemek zorundadırlar.” Ve bu raporlar da Meclise gelecek. Gerçek: 2015 ve 2016 yıllarında bir sefer bile denetlenmediler. Bu ne anlama geliyor? Yürütme organı yani Bakanlar Kurulu yani bakanlar, Başbakan şunu söylüyor: “Bu Meclis istediği kanunu çıkarsın, hepsi hikâye “Kanun benim, Yasama Organı değil” diyor. Çünkü bu Yasama Organında benim çoğunluğum var, ne istersem yaparım; kanuna ister uyarım, ister uymam” diyor. Şimdi ben Sayın Davutoğlu’na bir soru daha soruyorum: Senin de düşüncen bu mu acaba? “Hayır, benim düşüncem bu değil, ben Yasama Organına saygı duyuyorum, çıkan kanuna herkes uymak zorunda, hele hele Başbakan olarak ben uymuyorsam, ben vatandaşa sen kanunlara uy nasıl derim” diyorsan, bu konuyu soruşturma konusu yaparsın. 2015-2016 yılında neden bu konu Teftiş Kurulu tarafından denetlenmedi ve neden bunun raporları Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmedi?
  İkinci sorum Sayın Meclis Başkanına: Siz Meclis Başkanısınız. Meclisin itibarını korumak zorundasınız. Çıkan bir yasanın gereği yapılmıyor ve raporlar Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmiyorsa, siz bunu sormak zorundasınız. İlla ben mi hatırlatacağım bunu size, ben mi söyleyeceğim size. Siz o koltukta hangi gerekçeyle oturuyorsunuz? Parlamentonun itibarını korumak için. O zaman söylüyorum: 2015-2016 raporlarını Türkiye Büyük Millet Meclisine derhal isteyin.
  Daha vahim bir olay: 103 çocuğumuz hayatını kaybetti, teröre kurban gittiler bombayla. Soruşturma açıldı, güzel, ön soruşturma sonunda, ön soruşturma sonunda müfettişler dediler ki “Bu konunun soruşturulması lazım ve gerçek faillerin yakalanması lazım. Yani gerçek suçluları biz yakalamalıyız, bulmalıyız, rapora bağlamalıyız bunu.” Bu konuda yetki, soruşturmaya izin açıp açmama yetkisi Ankara Valisine verildi. Ankara Valisine soruşturma açıp açmama izni verildi ve Ankara Valisi soruşturmaya izin vermedi arkadaşlar. Şimdi ben Sayın Davutoğlu’na söylüyorum: O 103 kişinin günahı kimin boynuna? Siz nasıl bu soruşturmaya izin vermeyenleri o koltuklarda tutuyorsunuz? Her şeye cevap veriyorsun, Allah aşkına bir adam gibi çık benim sorduğum sorulara cevap ver. Neden korkuyorsun? Çünkü bu soruların cevabını veremezsin, vermen için gerçek anlamda Başbakan olman lazım, tiyatro Başbakanı değil gerçek anlamda başbakan olman lazım.
  Her gün şehitlerimiz geliyor. Başka bir acı olaydan söz edeyim, başka bir acı olaydan söz edeyim. 2015 Aralık ayında Emniyet ve Jandarma diyor ki “Nusaybin’de çok ciddi bir kümelenme var, tüneller kazılıyor, yerler kazılıyor, duvarlar örülüyor, bizim önlem almamız lazım. İzin verin Nusaybin’e gireceğiz.” 2015 Aralık ayında. Mardin Valisi diyor ki “İzin vermiyorum” Peki, değerli arkadaşlarım, vali “İzin vermiyorum” derken kime güvenmiştir? Bu talimatı kimden almıştır? Sayın Davutoğlu’ndan almıştır bu talimatı. Şimdi Sayın Davutoğlu’na söylüyorum: Nusaybin’den gelen her şehidin sorumlusu sensin. Sen neden 2015 Aralık ayında bu yetkiyi vermedin? Şöyle bir gerekçeye sığınıyorlar: “Efendim, gidecektik ama yeterli güvenlik elemanımız yoktu.” Ya, bunu isteyen sen değilsin, güvenlik elemanları istiyor. Her şey 2016’ya kadar tahkim edildi. Sur’dan kazandıkları bütün deneyimleri orada hayata geçiriyorlar. Sorumlusu kim? Bu Hükümet değil mi Allah aşkına? Vatandaşlarıma soruyorum: Sevgili vatandaşlarım, bunun sorumlusu kim? CHP’yi suçluyorlar. Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun, ya iktidarda CHP mi var, yoksa AKP mi var? Ne zamandan beri iktidar partisi bu kadar açıkça aklanıyor? Bu işin sorumlusu elbette vali de değil, valiye o talimatı veren Ankara’daki beyler, Ankara’daki beyler bu işin sorumlusu.
  Son günlerde bir şey daha oluyor. CHP’ye yönelik saldırılar var. İl başkanlarımız sokak ortasında saldırıya uğruyorlar, milletvekillerimiz saldırıya uğruyorlar. Bunu kabul edemeyiz. Bekledim geçen hafta, acaba Sayın Başbakan çıkıp bir açıklama yapacak mı? Başbakan çıkıp “Olur mu böyle şey, bir siyasi partinin il başkanına, milletvekiline saldırıyı asla kabul etmiyoruz, faillerini bulacağız, yargıya teslim edeceğiz ve üzerine de gideceğiz” desin dedim. Evet, bunu söylemek zorunda. Mademki Anayasa’ya göre siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır, siz doğrudan demokrasiye saldırıyorsunuz demektir. Sesini çıkarmıyor.
  Değerli arkadaşlarım, bu saldırıyı yapanlar sözde, CHP’yi terör örgütleriyle irtibatlandırarak yapıyorlar, kendilerine gerekçe yaratıyorlar. Buradan söylüyorum: Cumhuriyet Halk Partisini terör örgütleriyle irtibatlandıranlar alçaklardır ve şerefsizlerdir. Bu ülkenin bağımsızlığı için, bu ülkenin geleceği için, üniter yapımızı korumak için hiçbir kimliğe, hiçbir inanca ayrım yapmaksızın kucaklayan bir partiye nasıl böyle bir iftira atabilirsiniz? Ama ben bunun arkasındaki oyunları da gayet iyi biliyorum. Saray destekli bazı çevrelerin, duyarlı çevrelerin hangi oyunların içinde olduğunu da çok iyi biliyorum. “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen bar partiye kimse böyle bir haksızlık yapamaz. O saldırıyı yapanlara soruyorum: Ya, bu terör örgütüyle masaya oturan kim? Valilere talimat verip “Sakın bunlara dokunmayın” diyen kim? Şehirler silah deposuna döndürülürken “Sakın bir şey olmasın, bunlara dokunmayın” diyen kim? Böyle bir haksızlık olabilir mi? Böyle bir vicdansızlık olabilir mi? Böyle bir ahlaksızlık olabilir mi? Şimdi diyorlar ki “Efendim, biz bunları söyledik ama çözüm süreci bozulmasın diye söyledik.” Ya, çözüm süreci bozulmasın diye devlet yasa dışı bir yapıya dönüştürülebilir mi? Böyle bir anlayış olabilir mi? Haksızlıklara karşı devlet sesini çıkarmaz diye bir kural mı var? Türkiye yönetilmiyor arkadaşlar, Türkiye Cumhuriyeti fiilen yönetilmiyor, savruluyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük krizini yaşıyoruz şu anda. Kimin ne yaptığı belli değil. Birisi kalkıp diyor ki “Yeniden çözüm süreci için masaya oturacağız”, öbürü kalkıp diyor ki “Asla oturmayacağız.” Sonra çark ediyor “Evet, oturmayacağız” diyor. Tam müsamere Başbakanı. Ya, kardeşim, siz ne diyorsunuz? Milletin kafasını karıştırdınız, ne yapıyorsunuz siz? Bir ülke böyle yönetilmez, yönetilemez. Uluslararası alanda da rezil olduk zaten. Türkiye’nin geleceğinden sadece biz değil, sadece Türkiye’de yaşayanlar değil, emin olun bütün uygar dünya kaygı duyuyor “Nereye gidiyor bu ülke?” diye. Haberleri izleyemez hâle geldik. Yazık günah bu memlekete. Böyle bir yönetim olamaz. Bu yönetim, Türkiye’yi yönetemez, üçüncü sınıf adamlarla 21. Yüzyılın Türkiye’sinde Türkiye Cumhuriyeti yönetilemez, yönetilirse bu hâle gelir.
  Düşünün, tonlarca –bir kilo, iki kilo değil- patlayıcı yerleştireceksiniz kimsenin haberi olmayacak. Aslında hepsinin haberi var, niye önlem almıyorsun kardeşim? Suçlanacaksa kim suçlanacak? CHP mi suçlanacak? Böyle bir ahlaksızlık olabilir mi? Böyle bir vicdansızlık olabilir mi? Böyle bir alçaklık olabilir mi? Şehirleri dolduracaksın, depolayacaksın dinamitlerle, bilmem patlayıcılarla sonra döneceksin CHP’yi suçlayacaksın. Emin olun bunlarda din, iman, vicdan, ahlak kırıntısı bile yok.
  Dış politika tamamen iflas etmiş durumda. Yenildiler, darbe üstüne darbe alıyorlar. Suriyeliler şimdi tekrar geliyor. Nereye kamp kuracaklar, kimse istemiyor. Ben onlara bir çözüm önereyim: Devlet Üretme Çiftlikleri var, oralara yerleştirin, tarımda çalışsınlar. Bu işin sonu mülteci yerleştirmekle çözülmez. Suriye’de iç savaşın bitmesi lazım ve sonra Suriyeli kardeşlerimizin huzur içinde kendi ülkelerine dönmeleri lazım, bunun yapılması lazım.
  Şimdi ben vatandaşlarıma soruyorum, elinizi vicdanınıza koyun ve benim bu soruma kendi vicdanınızdan cevap arayın: Türkiye Cumhuriyeti’nin Rusya’yla, Suriye’yle, Irak’la, İran’la, İsrail’le, Mısır’la, Libya’yla ilişkilerini kim düzeltir? Bu sorunun cevabını kendi vicdanınıza sorun. Bunu tek bir parti çözer, o partinin de adı Cumhuriyet Halk Partisidir. Öyle bir kültürün içine sokuldu ki Türkiye, öyle bir yoz kültürün içine Türkiye sokuldu ki değerli arkadaşlar, bakın Karaman’da olan olaydan sonra, çocuk istismarından sonra Türkiye’nin her tarafında olaylar neredeyse patladı, her tarafından. Peki bunlar sabah akşam Müslümanlıktan bahsediyorlardı, dinden imandan bahsediyorlardı, on dört yıldır Türkiye’yi yönetiyorsunuz bu çocukları bu yoz kültüre siz nasıl ve hangi gerekçeyle teslim ettiniz? Ve öyle bir şey ki kalkmışlar vakıfları savunuyorlar. Ya, çocuklara sahip çıkın kardeşim, vakıflara değil, derneklere değil. Bir Allah’ın kulu çıkıp da demiyor ya, kardeşim bu çocuklar yasa dışı burada nasıl kaldı? Nasıl kaldı bu çocuklar burada? Valisi konuşmuyor, emniyet müdürü konuşmuyor, Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor, Aileden Sorumlu Bakan da zaten birilerinin önüne yatmış vaziyette, o da konuşmuyor. Bu yurtlara kim izin veriyor arkadaşlar? Koru halinde “Biz izin vermedik” diyorlar. İzin vermedinizse bunlar nasıl açıldı? Kocaman bir sessizlik. Bu çocuklar oraya niçin gitti? Kocaman bir sessizlik. Bu çocuklara o yurtta öğretmenler bakarken bu öğretmenleri siz nasıl seçtiniz? Kocaman bir sessizlik. Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor, niye konuşmuyorsun sen? Bu işlerin baş sorumlusu sen değil misin? O fakir ailelerin çocuklarına sen bakmak zorunda değil misin? Neden böyle o çocukları sapıklara teslim ediyorsunuz?
  Değerli arkadaşlarım, yoz bir kültür içinde gidiyoruz. Bu arada bir şeye daha değineyim. İtibar sahibi olmak yüksek ahlak sahibi olmakla başlar, adalet duygularını içinde hissetmekle başlar. İtibar sahibi olmak parayla pulla olmaz. Hele hele büyük saraylarda oturuyorum, benim itibarım çok büyüktür diyen adamın itibarı hiç olmaz çünkü itibar parayla pulla satın alınan bir şey değildir. Gandi’nin itibarı mı vardı? Elbette vardı. Dünyada mı vardı? Bütün dünyada vardı. Gandi’nin sarayları mı vardı? Hiçbir şeyi yoktu. Ama bugün gidin dünyanın bütün ülkelerinde Gandi’nin heykelleri satılır, itibar budur işte. (Alkışlar) Mandela saraylarda mı oturuyordu? Ömrünü hapishanelerde geçirdi ama dünyanın en itibarlı kişilerinden birisiydi. Geldi başkan oldu, ırk ayrımı yapmadı ve karşı çıktı. Mandela’nın itibarı bütün dünyada var. Mustafa Kemal Atatürk, savaş meydanlarından geldi. Yoksulluğun ne olduğunu, fakirliğin ne olduğunu en iyi o biliyordu. Saraylarda mı oturdu? Hayır. Bütün dünyada itibarı vardı, bütün mazlum milletlere örnek olmuştur Mustafa Kemal. O, cumhuriyeti Türkiye’de kurduğunda bütün Arap dünyası kendi ülkelerinde cumhuriyet kurmuştur. İtibarı vardı. Saraya oturmakla insan itibar sahibi olmaz, ahlaklı olmakla ancak itibar sahibi olunur. Belki etrafınızda dalkavuklar olabilir, sizi övebilirler, dalkavuk sayısının fazlalığı size itibar kazandırmaz. Bunu herkesin bilmesini isterim. Daha Amerika’ya gitmeden önce orada bildiri yayınladılar “Sizi istemiyoruz.” İstenmeyen adam ilan edildi. “Hayır, ben gideceğim.” Git bakalım. Kim karşıladı? Türkiye’den giden bizim Dışişleri Bakanı Amerika’da kendisini karşıladı. Türkiye Cumhuriyeti için bir ayıptır bu, ayıp. Adalet ve Kalkınma Partisine oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma sesleniyorum: Bu ayıbın altına imza atan kişiler Türkiye’yi böyle itibarsızlaştırıyorlar. Benim ülkemi siz nasıl itibarsız hâle getirirsiniz? Sen, orada Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ediyorsun. Oranın Devlet Başkanıyla, Obama’yla görüşmek için elli takla atıyorsun. Niye elli takla atıyorsun kardeşim? Görüşmüyorsa, ben de görüşmüyorum diyeceksin, elli takla atıyorsun. Açıkça söylüyorum: Bu ülkenin çıkarlarını asla savunamaz ve koruyamaz. En büyük tehlike bu kişinin bu ülkede Cumhurbaşkanı olmasıdır Türkiye’nin geleceği açısından. Her türlü tavizi verebilecek konumdadır. Bir enstitüde konuşma yapacaksınız araya iş adamları giriyor “Ya, ne olursunuz bunu konuşturun” diye. Ya, bir ülkenin cumhurbaşkanı bu duruma düşebilir mi? Sen benim ülkemi nasıl bu hâle getirebilirsin?
  Değerli arkadaşlarım, sorun nerede biliyor musunuz? Sorun, Türkiye’nin bozulan imajında, Türkiye’yi artık devletler uygar dünyanın bir parçası olarak görmüyorlar; çatışan, kavga eden Ortadoğu’nun bir parçası olarak görüyorlar ve Türkiye’nin imajı çok büyük yaralar almıştır. Bu imajı düzeltecek olan tek parti Cumhuriyet Halk Partisidir, söylüyorum tek parti.
  Bir şey daha var. Bütün hataların faturasını bu millet çekiyor. Size birkaç örnek vereceğim. Haziran 2014, petrolün varili 115 dolar, dünyada 115 dolara satılıyor petrolün varili. Sonra bu fiyat 30 dolara kadar indi. Bugün 36-37 dolar civarında. Bunlar benzine, mazota zam yapınca ne diyorlardı? “Efendim, Türkiye’de yok. Dünyada zam geldi, biz de zam yapıyoruz.” Biz de “Doğru, Türkiye’de yok, zam yapıyorlar, üstüne vergi koyuyorlar, her benzin istasyonu bir vergi dairesi gibi çalışıyor” diyorduk. Fiyat düştü. Kardeşim, 115 dolardan 37 dolara düştü. Mademki fiyat düştü, düşen fiyatı millete yansıt. Zam gelince yansıtıyorsun da fiyat düşünce niye yansıtmıyorsun? Faturayı bu ülkenin kamyon şoförüne, taksi şoförüne, araba kullana, traktör kullanana herkese kestiler, herkesten sanki hiç petrol fiyatı düşmemiş gibi yüksek bedellerle vergileri ve fiyatları dayattılar. Tabii, bunun yanında doğal gaz fiyatı da düştü bütün dünyada. Tarih vereyim: 27 Ocak 2016, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı çıktı televizyonlara “Doğru, doğal gaz fiyatları düştü, biz de fiyatların indirilmesi için çalışma yapıyoruz” dedi, doğal gaz fiyatları inecek. Ocak ayı, şubat da geçti, bütçesi geldi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor. Bizim CHP milletvekilleri “Ya, Sayın Bakan, sen televizyonda açıklama yaptın. Bu doğal gaz fiyatları düşecekti, tüketiciye yansıyacaktı, ne oldu aradan bir ay geçti ya. Sen zammı iki saat içinde yapıyorsun da indirim için aylar geçti sesin çıkmıyor” dediler. “Efendim, çalışmalarımız devam ediyor.” Neredeyse nisan ayı bitecek, beyefendilerin çalışmaları devam ediyor. Yine yüksek fiyattan doğal gazı vatandaşa satmaya devam ediyorlar. Yetti mi? Yetmedi. Elektrik fiyatları… Özelleştirdiler, kayıp ve kaçak bedellerini namuslu insanlardan almanın yolunu seçtiler. Bakın altını çiziyorum, elektrik hırsızlığı yapandan değil elektriği kullanıp parasını düzgün ödeyen adamdan o hırsızlık yaptı, bedelini sen ödeyeceksin dediler ve bunu faturalarda da açık açık yazdılar. Arkasından yani arkadaşlar, hırsız hırsızı savunur tabii, başka kimi savunacak. Tüketici örgütleri dava açtılar, dediler ki “Kayıp kaçak bedelini niye bize ödetiyorsunuz ya, böyle bir şey olabilir mi? Ben elektriğimi kullanıyorum, kullandığım bedeli de götürüyorum ödüyorum.” Yargıtay karar verdi “Bu parayı alamazsınız” diye. Sonra hepsini topladılar bir kalemde tekrar tüketicinin önüne koydular, aynı haksızlık yine devam ediyor. Şimdi ben size bir rakam açıklayayım: Kayıp kaçak bedeli diye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından alınan paranın miktarı ne kadar biliyor musunuz? 33 milyar lira, eski parayla 33 katrilyon lira. Allah aşkına bunlarda vicdan var mı ya? Bunlarda ahlak var mı? Bunlarda din var mı? Bunlarda iman var mı? Bunlarda inanca saygı var mı? Bunlarda ahlak var mı? 33 milyar lirayı sen, elektriği kullanan masum insanlardan alıyorsun. Diyorsun ki “Kayıp kaçak bedeli; o, elektriği çaldı, parasını sen ödeyeceksin.” İnsaf denilen bir şey var.
  Değerli arkadaşlarım, yakında taşeron işçilik de gelecek. Bütün taşeron işçisi kardeşlerime sesleniyorum: Nasıl seçim meydanlarında kapı gibi sizin haklarınızı savunduysak Türkiye Büyük Millet Meclisinde de sizin haklarınızı sonuna kadar savunacağız, hiç endişe etmeyin. Asgari ücret dedik, kısmen yaptılar. Bizim belediyelerde asgari ücret 1500 demiştik, 1500 lira yaptık, onlar hâlâ beceremiyorlar. Emeklilere iki maaş ikramiye dedik, emeklilere bir miktar zam yaptılar, bir parmak bal, tamam sesinizi çıkarmayın diye. Biz yine iddiamızın arkasındayız, iki maaş ikramiyeyi kesinlikle verilecek. Ne zaman? Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek, hiç kimse endişe etmesin. Polise ek gösterge 3600, sözümüz söz vereceğiz. Taşeron işçiye kadroyu kesinlikle vereceğiz. Hiçbir taşeron işçisi kardeşim meraklanmasın. Çünkü biz rahmetli Ecevit’in geleneğinden geliyoruz. Ne diyordu? “Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen” İnsanca, hakça bir düzeni savunuyoruz.
  Değerli arkadaşlarım, son bir konuya değineyim, milletvekili dokunulmazlığı. Öteden beri Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim bir görüşümüz var. Diyoruz ki kürsü dokunulmazlığı hariç milletvekili dokunulmazlığı olmasın, ne gerek var. Millet milletvekilini seçip niye Meclise gönderiyor? Memleketin sorunlarını çözsün diye, fakir fukaralığı kaldırsın diye, herkes huzur içinde yaşasın diye. Seçilip gelen milletvekili milletin cebini değil de kendi cebini düşünüyorsa, milletin yoksulluğunu değil de nasıl ben köşeyi dönerim diye düşünüyorsa onun bu Mecliste ne işi var? Kul hakkı yiyenin bu Mecliste ne işi var? Hırsızlık yapanın, yolsuzluk yapanın bu Mecliste ne işi var, kaldıralım dokunulmazlığı dedik. Dedik ve örneğimizi de gönderdik. Bakın bu dokunulmazlığı getirin, geçici meçici değil kardeşim, kim yapıyorsa gitsin hesabını versin. Hemen dediler ki “Hayır, olmaz.” Niye olmaz? “Bizde bir sürü adam var öyle, ne yapacağız biz bunları?” diyorlar.
  İki: “Geçici yapalım bunu” diyorlar, geçici bir düzenleme yapalım. Nasıl yapacağız geçici düzenlemeyi? “Şu anda var olan dosyaların tamamını hâkime gönderelim, böylece dokunulmazlığı ortadan kaldırmış olalım bir sefere mahsus.” Yahu, niye bir sefere mahsus? “Peki, geçici olsun, gayet güzel” dedi. Onun için de bir öneri getirdik. Geçici mi yapmak istiyorsunuz? Gelin şöyle yapalım dedik: Bir, kanunun çıktığı tarihe kadar ne kadar yolsuzluk, usulsüzlük, diğer soruşturmalar varsa kapsama girsin. İki, yolsuzluk var da henüz daha yeni çıkmış, onu da kapsama alalım. Yolsuzluk var, belki üç gün sonra çıkacak o tarihe kadar, onu da kapsama alalım. Yeter mi? Hayır. Yolsuzluğu kim yapıyor? Buradaki milletvekili değil, asıl yapan bakan, bütçeyi kullanan bakan, parayı harcayan bakan, köşeyi dönen bakan, birilerinin önüne yatan bakan, o bakanın hesap vermesi lazım. Yani Anayasa’nın 100’üncü maddesini de değiştirelim, bakanların ne ayrıcalığı var? Bunu verdik, buyurun gelin hodri meydansa hodri meydan arkadaş. Hemen bize bir cevap “Bu da olmaz. ”Niye olmaz? Hangi gerekçeyle olmaz? “Bizim böyle adamlarımız var, onları nasıl götürüp yargıya teslim edeceğiz?” Ya, biz, bak, kendimize güveniyoruz, korkmuyoruz, neyse getir kardeşim diyoruz ama adam gibi getireceksin, birilerinden intikam almak için değil. Bunu söylüyorum diye sakın vatandaşlarım şunu anlamasınlar: Ya, teröre bulaşan milletvekilleri var, onların dokunulmazlığını kaldıralım. Buradan söylüyorum: Terörle bağlantılı milletvekillerinin dokunulmazlığı yoktur arkadaşlar, yok öyle bir şey. Anayasa gayet açık, gayet net. Anayasa’nın 14’üncü maddesi: “Terörle bağlantısı varsa bir milletvekilinin onun dokunulmazlığı zaten yok, isteyen soruşturmayı açar.” Örnek mi? Bizim milletvekilleri, diğer partilerin milletvekilleri hapiste değil miydi Ergenekon’da. Niye hapisteydi? Terör dolayısıyla. Demek ki bunlar ikiyüzlü bir politika izliyorlar. Dokunulmazlığı getireceğim diyorsun, getir diyoruz, sonra kaçıyorsun, kaçacak delik arıyorsun. Buna izin vermeyiz ve bunu doğru bulmayız değerli arkadaşlarım. Şunu anladım: Sayın Davutoğlu’nun hodri meydanı samimi bir hodri meydan değil tiyatro başbakanın hodri meydanı, işin gerçeği budur.
  Hepinize saygılar sunuyorum.”


  Kılıçdaroğlu: PKK'ya, AKP kadar yardım etmiş başka bir yönetim, ülke, terörist grup yok


  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Halk, yargısız ve hukuksuz bir devletten adalet beklememeli. PKK'ya, AKP kadar yardım etmiş başka bir yönetim, ülke hatta terörist grup bile yoktur. 'Analar ağlamayacak' diye oy toplarken çözüm sürecini yere göğe sığdıramayanlar, utanmadan CHP'yi terörle ilişkilendirmeye çalışıyor. Devlet adamına itibar sağlayan oturduğu saray değil, yaptıklarıdır. Vatandaş yoksulluk ve korku içinde yaşarken itibardan söz edilemez" dedi.


  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter adresinden hükümete yönelik terör eleştirisi yaparak, "Ülkeyi bombalarla dolduranlara göz yumanlar, CHP'yi terörist yanlısı olmakla suçluyor. Halkı yalanlarınızla kandırmanıza izin vermeyeceğiz. "Analar ağlamayacak" diye oy toplarken çözüm sürecini yere göğe sığdıramayanlar, utanmadan CHP'yi terörle ilişkilendirmeye çalışıyor. PKK'ya, AKP kadar yardım etmiş başka bir yönetim, ülke hatta terörist grup bile yoktur. Şehirlerimizi teröristlere teslim eden AKP'dir. Halk, yargısız ve hukuksuz bir devletten adalet beklememeli. Bu karanlıktan ancak Cumhuriyet'in kurucu ayarlarına dönerek çıkılacaktır. Hırsızı, tecavüzcüsü, rüşvetçisi hepsi AKP'nin koruma kalkanı altında. AKP'nin koruma listesinin en son sırasında ise masum vatandaş var. Devlet adamına itibar sağlayan oturduğu saray değil, yaptıklarıdır. Vatandaş yoksulluk ve korku içinde yaşarken itibardan söz edilemez" ifadelerini kullandı.
  5 Nisan 2016
  #1
 2. Nusaybin'den gelen her şehidin sorumlusu sensin' Cevapları

soru sor

Nusaybin'den gelen her şehidin sorumlusu sensin'