Numara taşimada akilalmaz numara

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, Murat844 üyesi tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde yazılmıştır. Numara taşimada akilalmaz numara hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. Numara taşınabilirliği, açıkgözlü bayilerin suistimalleriyle yara almaya başladı.

  Cep telefonlarında numara taşıma uygulaması 9 Kasım 2008'de başladı.

  Suistimaller, daha çok üç operatörün hattını satan bazı bayiler tarafından yapılıyor. Bu bayiler, ellerindeki numaraları sabah bir operatöre, akşam başka bir operatöre taşıyarak işlem sayılarını yükseltiyor. Böylece, operatörlerden abone başı 10 TL ile 15 TL arasında prim alıyorlar. Bu durum, üç operatörü de rahatsız etmeye başladı.

  Konu, operatörler tarafından sözlü olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) iletildi. Konuyu inceleyen Kurum, aynı numaranın sabah bir operatöre, akşam bir başka operatöre geçişini engellemek için, yeni bir düzenlemeye gitme kararı aldı. BTK Başkanı Tayfun Acarer, operatörlerden bu yönde kendilerine resmî bir başvuru yapılmadığını vurguladı. Ancak, gelen duyumlar üzerine konuyu araştırmaya başladıklarını belirten başkan, "Yeni bir uygulama üzeride çalışma yapabiliriz. Geçiş süreci ne kadar olabilir, şeklinde. Mesela, 'numarasını bir başka operatöre taşıyan abone, bir aydan önce numarasını başka bir operatöre taşıyamaz' gibi bir uygulamaya gidilebilir. Resmî başvuru geldikten sonra, operatörlerle birlikte üzerinde çalışabiliriz." dedi.

  9 Kasım'da başlayan numara taşıma uygulamasıyla, Türkiye'de günde 15 ila 16 bin kişi operatörünü değiştiriyor. Geçtiğimiz haftanın son günü itibarıyla 930 bin kişi taşıma işlemini gerçekleştirdi. Numara taşıma işlemi bu hızla devam ederse, yıl sonunda 5 milyon cep telefonu abonesi, numarasını değiştirmiş olacak. BTK Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'de yaşanan numara taşıma sayısının Avrupa ülkelerinin çok üzerinde olduğunu belirterek, "Konuyla ilgili görüştüğümüz Avrupalı yetkililer, Türkiye'de iki ay içinde yapılan taşımanın birçok Avrupa ülkesinde bir yılda ancak yapıldığını belirtti. Cep'te taşıma işlemi bu hızla giderse, yıl sonunda 5 milyon sayısını bulur. Bu hızla devam eder mi onu da şimdiden söylemek mümkün değil." dedi. Bayilerin yaptığı suistimallerin, iki ay içinde 930 bin abonenin numarasını değiştirmesinde etkili olup olmadığı sorusuna, başkan, "Konuyu araştırmadan bu konuda bir açıklama yapmak doğru değil. En detaylı bilgiyi, operatörler verebilir." yorumunu yaptı.

  12 Ocak 2009
  #1
 2. Numara taşimada akilalmaz numara Cevapları

 3. Türkiyemizde suistimallerinin olmadığı bir konu varmı acaba...??

  Veya yaşama şeklimizi suistimaller üzerine mi kurgulatıyorlar..??

  Küçük esnafın doğru yoldan para kazanmanın ...(Büyükler üsküdarı geçmiş çoktan..pardon!! bu eskidendi..newyork'a gitmişler çoktan) bilincini ortadan kaldırmayımı hedefliyorlar acaba??

  Helal kazanılmayan paranın verdiği geçici rahatlığın sonu hep yıkım olmuştur..
  ya doğru yoldan para kazanmaya çalışan insanların da yıkıma uğramasının sorumlusu kim...??
  12 Ocak 2009
  #2
 4. katiliyorum badsuvar bilader
  13 Ocak 2009
  #3
 5. burası Türkiye normal karşılamak lazım sağol haber için kardeşim...
  13 Ocak 2009
  #4
 6. teşekkürler paylaşım için
  13 Ocak 2009
  #5
 7. bunu istersen haberler bölümündede yayınla ii olur
  13 Ocak 2009
  #6
 8. Bu tür olaylar sadece Türkiyee olmuyor,açık olan her konuda dünyanın her yerinde su istimal olur.Bunun önüne Mikrosoft bile geçemiyor farkında iseniz.
  15 Ocak 2009
  #7
soru sor

Numara taşimada akilalmaz numara