Niçin Java ?

İsimli konu WH 'Programlama' kategorisinde, DonArtuR üyesi tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde yazılmıştır. Niçin Java ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Niçin Java ?

  Devamlı değişen bir programlama dilini kullanmak biraz ürkütücü gözükebilir, ki bu haklı bir kaygıdır. Java ile yazdığınız büyük ölçekli bir yazılımı Java dilindeki değişikler doğrultusunda, hiçbir özelliğini değiştirmeseniz bile, yeni Java platformunda çalışması için yenilemeniz gerekebilir. Çünkü zamanla dil, eskiden kullanılan bazı metodları ya da biçimleri özellikle güvenlik sebebiyle yeni sürümlerinde kullanılmasına izin vermeyebilir. Ancak gelişen, özellikle de olumlu yönde gelişen bir dil olması, heyecanlı bir programlama yaşatsa da artıları sayesinde çok tutulmasını sağlar. Java'nın bu kadar çok tutulmasının en genel sebebleri şunlardır:

  Basitlik: Java öğrenmesi kolay bir dildir. Biraz programlama geçmisi olan özellikle de C++ gibi nesne tabanli bir dilde deneyimi olan kisi için Java'yi anlamak çok kisa bir zaman alir. Ayrica yazilan kod da son derece basit ve anlasilabilirdir. Bir çok yildiz (*) ve 've isareti' (& <!--[if !vml]--><!--[endif]--> içeren C++ kodunun yaninda Java kodu siir gibi görünür.

  Mimariden Bağımsız Olma : Java ile yazilan programlar her platforma çalisir. Programi baska platformlara aktarmak için güç sarfetmeye gerek yoktur. Bu sayede ayni anda, örneğin PC üzerinde Windows veya Linux ve Macintosh üzerinde MacOS ile çalisan kullanicilar tamamen ayni program araciliği ile birbirleri ile kağit oyunu oynayabilirler.

  Nesne Tabanlılık : Java Smalltalk'dan bu güne uzanan, "nesne tabanlilik" ilkesini zorunlu bir altyapi olarak kurmustur. Bugün en yaygin kullanilan nesne tabanli programlama dillerinden biri olan C++'da nesne tabanli kod ile nesne tabanli olmayan kod bir arada yazilabilir; ancak Java'da bu yapilamaz. Java'da yeni bir yapi nesneler ile olusturulmak zorundadir. Bu yapi programciyi nesne tabanli düsünmeye zorlayacağindan üretkenliği arttirir.

  Dağıtık Programlama: Java'da dağitik programlama dil ile gelen bir özelliktir. Java'nin gelistirilken Internet'te dağilma özelliği hep göz önüne alinir. RMI (Remote Method Invocation - Uzak Yöntem Uyarimi) mekanizmasi sayesinde örneğin, sunucu istemcide çalisan Java programindaki yöntemi çağirip göre döndürdüğü değeri alabilir.

  Güç : Java sadece küçük programlar yazmak için değildir. Java ile büyük araçlar tasarlanabilir. Aslinda Java ile büyük araçlar tasarlamak bir çok anlamda daha kolaydir. Kaba bir yaklasim, ayni isi yapan Java programinin C++ programindan yari yariya daha kisa bir sürede yazilabileceğini gösterir.

  Çok Görevlilik (Multithreaded): Java ile çok görevlilik dilin kendisiyle gelir, ayri bir kütüphane kullanmaniza gerek yoktur. Bu sayede kolayca, program içerisinde programin birden fazla ufak kisimlari arka planda, ya da ayni anda çalisabilir.

  Hatasız kod: Java ile çalisma zamaninda ortaya çikan (runtime) hatalar çok zor gerçeklesir. Pek çok hata kodun derlenmesi sirasinda ortaya çikar ve düzeltilir. Güçlü tip denetimi sayesinde bir nesnenin baska bir nesne yerine kullanilabilme durumlari kati bir sekilde belirlenmistir. Çalisma zamaninda ortaya çikabilecek hatalar (dosya bulunamamasi, Internet bağlantisi kurululamamasi) çerçevelenmistir ve programci istisna yakalama mekanizmasi (Exception Handling) ile bu hatalari dikkate almaya zorlanmistir. Çok klasik "if (a=5)" hatasi Java'da gerçeklesmez.

  Güvenlilik : Java programları çok çesitli güvenlik seviyeleri ile bir çok ihtiyaca cevap verecek sekilde çalisabilir. Bu özelliği sayesinde Internet bulunan Java appletleri güvenle çalistirilabilir.


  13 Nisan 2010
  #1
 2. Niçin Java ? Cevapları

soru sor

Niçin Java ?