New York Borsası’nda gong Turkcell için çaldı: Turkcell’in 15 yıllık gururu

İsimli konu WH 'Turkcell' kategorisinde, deltafx2 üyesi tarafından 2 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır. New York Borsası’nda gong Turkcell için çaldı: Turkcell’in 15 yıllık gururu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Turkcell’in New York Borsası’ndaki (NYSE) 15. yılı, 1 Eylül Salı günü gerçekleştirilen borsa kapanış töreniyle kutlandı. Geleneksel seremonide kapanış gongunu Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça çaldı.

  Dünyanın en köklü ve en büyük borsası NYSE’ye kote Türkiye’den ilk ve tek şirket olan Turkcell’in hisseleri, 2000 yılından bu yana New York Stock Exchange’de işlem görüyor. Turkcell hisseleri, NYSE ile aynı gün Borsa İstanbul’da (o dönemki adıyla İMKB) işlem görmeye başlamıştı.

  1 EylülSalıgünüNewYorkBorsası’nın (NYSE) geleneksel kapanış gongu töreninde, Turkcell hisselerinin NYSE’deişlemgörmeyebaşlamasının 15. yılı kutlandı. NYSEBaşkanı Tom Farley’nin ev sahipliğinde düzenlenen törene, Turkcell YönetimKuruluBaşkanı Ahmet Akçave Turkcell Genel MüdürüKaanTerzioğluile Turkcell YönetimKuruluüyeleriAtilla Koç, MehmetHilmiGüler, Mehmet Bostan, Bekir Pakdemirli ve Jan Erik Rudberg tarafındangerçekleştirildi.
  NYSE’nin geleneksel kapanış gongunu Turkcell adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça çaldı. Seremoni kapsamında Wall Street’te bulunan NYSE binasına Türkiye ve Turkcell bayrakları çekildi ve tüm dijital ekranlar Turkcell logolarıyla süslendi.

  Gong seremonisinden bir gün önce (31 Ağustos gecesi) ise Turkcell’in NYSE ve Borsa İstanbul’da halka açılmasının yıl dönümü şerefine, Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosluğu himayesinde 15. yıl resepsiyonu gerçekleştirildi. The Plaza Hotel’de düzenlenen resepsiyona Turkcell heyeti ve NYSE temsilcilerinin yanı sıra Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer, NYSE Uluslararası Halka Arzlar Bölümü Başkanı Stefan Jekel, Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ile iş dünyasından seçkin davetliler ve basın mensupları katıldı.

  Ahmet Akça: “Müşterilerimizin ve hissedarlarımızın bize duyduğu güven en büyük gurur kaynağımız.”

  Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell’in NYSE’ye kote olmasının 15. yıl dönümü vesilesi ile düzenlenen seremonide şunları söyledi:

  “Bugün burada sadece NYSE’ye kote olmamızın 15. yılını değil, aynı zamanda geçen bu süre zarfında Turkcell’in gösterdiği muazzam büyümeyi kutluyoruz. Geçen zaman içerisinde Turkcell, Türkiye ile büyüdü; kendisine inanan yatırımcıların güvenini boşa çıkarmadı. Onbinlerce kişi için istihdam fırsatları yarattı, 9 ülkede 68 milyon abonesiyle bölgesinde lider bir şirket haline geldi. 5 yıl sonra, NYSE’ye kote olmamızın 20. yıl dönümünde dünyada 5G teknolojisini geliştirmeyi başarmış birkaç telekomünikasyon şirketinden birisi olmak için çalışıyoruz.

  Bu süreçte müşterilerimiz ve hissedarlarımız da memnuniyetlerini bize duydukları güvenle ortaya koydular. Bizim için en büyük gurur kaynağı budur. Turkcell’lilerin hizmetinde nice 15 yıllar diliyor, NYSE yönetimine bu gururu sizlerle paylaşmamıza vesile olduğu için teşekkür ediyoruz.”

  Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer ise Turkcell’in BİST’teki 15. yılını "Büyümesiyle, iyi yönetişim ilkeleriyle yakından takip ettiğimiz Türkiye'nin Turkcell'inin borsamıza kota olması bizim açımızdan bir değer” sözleriyle kutladı. Zafer, “Bölgenin teknoloji ve finans merkezi olmayı hedefleyen bir borsa olarak BİST, dünyanın dört bir yanında borsalarla ve finans kuruluşlarıyla yeni bağlantılar kurdu ve bu girişimleri daha da büyütmek için gayret gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında, Turkcell’in NYSE’ye kote olarak, Borsa İstanbul’un ve Türkiye piyasasının küresel anlamda tanınması adına ilk katkılardan birini yapmıştır.” dedi.

  100 milyon kişi ‘gong’u canlı izliyor

  NYSE, dünyadaki toplam hisse alım satım işlemlerinin yüzde 44’ünün yapıldığı yer olarak biliniyor. Temmuz 2015 itibarıyla NYSE’ye kote şirketlerin piyasa değeri 19 trilyon 351 milyar dolar. NYSE gongu, borsanın açılış ve kapanışında olmak üzere, günde iki kez çalınıyor. Gong çalma törenini dünyanın çeşitli yerlerinde 100 milyondan fazla kişi televizyonlarından izliyor. Gong çalma onuru, borsada işlem gören şirketlerin başkanları ve CEO’larıyla, devlet başkanları ve bakanlara veriliyor.

  EDİTÖRE NOT:

  Turkcell NYSE’nin en değerli 500, BİST’in en değerli ilk 5 şirketinden birisi

  Turkcell NYSE’de işlem gören tüm şirketler (2423 şirket) içinde en yüksek değere sahip ilk 500 içerisinde. Turkcell hisseleri yatırımcısına 15 yılda TL bazında yüzde 316 oranında getiri kazandırdı. Turkcell ayrıca BİST’teki en değerli ilk 5 şirketten birisi olma özelliğine sahip.

  Tarih 11 Temmuz 2000… Turkcell New York Stock Exchange’de

  · 11 Temmuz 2000 tarihi itibarıyla ilk kez Türkiye’den bir şirket, Turkcell, New York Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başladı.

  (Turkcell hisseleri aynı gün İMKB’de de işlem görmeye başladı.)

  · Turkcell ile birlikte, dünyanın en eski ve en büyük borsası NYSE’deki iletişim şirketi sayısı 19’a yükseldi.

  · Tarihi halka arz ile birlikte NYSE önünde Turkcell şöleni yapıldı. New York sokaklarında Türkiye rüzgârı estiren şenlikte Amerikalılar’a yöresel yemekler ikram edildi, folklor oyunlarından örnekler sergilendi. İlk kez Türkiye bayrağının dalgalandığı, Turkcell balonlarıyla süslenmiş borsanın çalışanlarının da yoğun ilgi gösterdiği şenlikte halaylar çekildi, Selocan şapkaları ve tişörtleri dağıtıldı.

  · Dönemin NYSE Başkanı Richard Grasso, Gong Seremonisi’nde Turkcell’e övgüler yağdırdı. Başkan, işlemler başlamadan önce yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  “Turkcell, NYSE’deki ilk Türk şirketi. Tarihi bir gün. Böyle bir iş birliği için teşekkür ediyorum. Türkiye ve ABD bayraklarının yan yana gelmesi tarihi bir olay. Turkcell olağanüstü başarılı bir şirket. Geleceği de oldukça başarılı görülüyor. Bu olayla New York Borsası ve Türkiye arasında tarihi bir ortaklık başladı.”

  · The Wall Street Journal gazetesi, Turkcell hisselerinin Wall Street’te işlem görmesinin Türkiye’de yabancı sermaye yatırımlarının artması açısından olumlu etkileri olacağını yazdı. Gazete, uzmanların, “Türkiye’nin küçük GSM operatörü önümüzdeki yıllarda büyük bir patlama kaydedecek” yorumlarına da yer verdi. İMKB’de de aynı anda işlem görmeye başlayan Turkcell’in, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki bankacılık hisseleri egemenliğine de son verecek şirket olarak kabul edildiği ifade edildi. The Wall Street Journal, Turkcell’in başarısının, Türkiye’nin dünya yatırım haritalarında daha öncelikli yer alması için iyi bir örnek olduğunu yazdı.  www.turkcellmedya.com
  2 Eylül 2015
  #1
 2. New York Borsası’nda gong Turkcell için çaldı: Turkcell’in 15 yıllık gururu Cevapları

soru sor

New York Borsası’nda gong Turkcell için çaldı: Turkcell’in 15 yıllık gururu