Nevriye Yılmaz

İsimli konu WH 'Spor Adamları' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 25 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Nevriye Yılmaz hakkında bilgi ve tartışmalar.


  1. Nevriye Yılmaz (d. 16 Haziran 1980, Filibe, Bulgaristan) Türk millî basketbolcusudur. Bulgaristan'da doğan Nevriye, Bulgaristan’da Türkler’e yapılan baskıdan bunalan ailesiyle, Türkiye’ye göç etmeye karar verdi. Önce Bursa’ya sonra da İstanbul’a yerleştiler. Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı'nda oynamaktadır. Basketbola 1992 yılında İstanbul Üniversitesi altyapısında başladı.

    1999’da Galatasaray’a transfer oldu. Galatasaray’a gitmeden önceki yaz WNBA kampına katıldı. 2 sene G.Saray’da oynadıktan sonra ilk yurtdışı deneyimimi yaşadı. İsrail’e gitti, gittiği kulüp kapandığı için sezonun kalanını Yunanistan’da tamamladı. Daha sonra 3 yıl İtalya’da oynadı. Aralarda yine WNBA’e gidip şansını denedi ve 2004 yılında ilk forma giyme şansını San Antonio’da buldu . Bunun dışında 2005 ve 2007’de Avrupa Şampiyonasında oynadı.2005'te geldiği Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı'nda 5 lig şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası ve 4 Cumhurbaşkanlığı kupası kazanmıştır. Aynı zamanda 2005 Avrupa Şampiyonası Ribaunt Kraliçesi ödülünü kazanmıştır.

    Defalarca milli takımda yeralan Yılmaz, 1997 yılında İtalya'nın Bari kentinde düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda gümüş madalya kazanan takımda yeraldı. Polonya'da düzenlenen 2011 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanarak tarihindeki en büyük başarıya ulaşan ay-yıldızlı takımın en önemli oyuncularından biri oldu. Şampiyonada ulaştığı 13,7 sayı, 6,8 ribaund ve 2,1 asistlik istatistikleriyle ve gösterdiği performansla Avrupa Şampiyonası'nın en iyi 5'ine seçildi.

    25 Mart 2012
    #1
  2. Nevriye Yılmaz Cevapları

soru sor

Nevriye Yılmaz