Nelly

İsimli konu WH 'Müzik' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 14 Aralık 2008 tarihinde yazılmıştır. Nelly hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Nelly

  Gerçek adı Cornell Haynes Jr. olan Nelly, hayatının ilk yıllarını babasının Amerikan Ordusu’nda bulunmasından dolayı İspanya’da geçirdi. Değişik aksanı ile dikkat çeken Nelly, 1993 yılında arkadaşlarıyla birlikte “St. Lunatics” grubunu kurdu.

  Grup 1996 yılında “Gimmie What You Got” adında bir hit çıkarmasına rağmen Nelly, kendi solo çalışmalarına yönelmeye karar verdi.

  Universal Music Group ile anlaşan Nelly, 2001 senesinde ilk albümü “Counrty Grammar”i çıkardı. Aynı sene içerisinde grubu St.Lunatics ile ilk albüm “Free City”ye de imzasını atan Nelly, solo albümü “Counrty Grammer” ile Amerikan listelerinde 1 numaraya oturdu. İmajıyla hem ‘iyi aile çocuğu’ hem de ‘gang’ kavramlarını bir arada tutan Nelly, bu albüm ile 7 kez platin plak aldı. Aynı sene içerisinde “En iyi Rap Albümü” ve “En iyi Solo Rap Performansı” Grammy’lerine aday gösterilen Nelly, albümden çıkan single “Ride Wit Me” parçasına çekilen video kliple 2001 MTV Video Müzik Ödüllerinden “En iyi Rap Videosu” ödülüyle döndü.

  2002 senesinin Temmuz ayında 2. albüm “Nellyville”ı piyasa süren Nelly, bu albümle Amerika listelerinde 3 hafta boyunca 1 numarada kaldı. Albümün ilk haftadaki satış rakamları 714,000’in üzerindeydi ve bir ay sonrasında Nelly üç kere platin plağın sahibi oldu. Albümden çıkan single’lardan “ Hot In Herre” listelerde 7 hafta boyunca 1 numarada kalırken, ikinci single, Keith Rowlands ile beraber çalışmasının ürünü, “Dilemna” ile de listelerde 10 hafta boyunca 1 numarada kalmayı başardı. “Dilemma” müzik listelerinde 10 hafta 1 numarada kalmayı başarabilen tek rap parçası olma özelliğini korurken, Nelly Amerikan Müzik Ödülleri’nden “Favori Rap/Hip-Hop sanatçısı” ödülünü kazandı.

  2003 yılında gelen “En iyi Solo Rap Performansı” ile Keith Rowlands ortaklığıyla “En iyi Rap Dueti” Grammy’lerini kazanan Nelly, aynı zamanda Amerikan Müzik Ödüllerinden “Fanların Seçtiği” ödülünü de aldı. Aynı sene bir remix albümü olan “Da Derrty Versions: The Reinvention”ı çıkartan Nelly, 2004 senesinde P.Diddy ile eşlik ettiği Murphy Lee’nin “Shake Ya Tailfeather” şarkısı ile üçüncü kez Grammy kazandı.

  2004 senesine gelindiğinde Nelly piyasaya iki albüm birden sürdü; “Suit” ve Sweat”. R&B tarzındaki “Suit” Amerika listelerinde 1 numara olurken, albümden çıkan single, (country müzik sanatçısı Tim McGraw ile ortak çalışması ‘ballad’) “Over and Over” hit oldu. Üç kez platin plak kazanan “Suit”in yanısıra, “Sweat” albümü Amerika listelerinde 2 numara olurken, 2 kez platin plağın da sahibi olmayı başardı.

  2005 senesinde “Suit” ve “Sweat” albümlerinin içindeki bazı şarkılardan oluşan “Sweat/Suit” albümü çıktı. Albümün içinde üç tane yeni şarkı da bulunurken, albüm Amerika listelerinde 26 numara oldu. Single “Grillz” Amerika listelerinde 1 numaraya çıktı ve 2006 yılındaki Janet Jackson ile ortak çalışması “Call On Me” şarkısı ile de Nelly, yine Amerika listelerinde 1 numara olmayı başardı.

  2007’nin sonunda yayınlanması planlanan, fakat çıkış tarihi sürekli ertelenen "Brass Knuckles" albümünde “Akon, Avery Storm, Babyface, Chuck D, Lil Wayne, Pimp C, Rick Ross, Snoop Dogg ve T.I. ile çalışan Nelly, bu albümle oldukça iddialı olduğunu röportajlarda sık sık dile getiriyor.
  14 Aralık 2008
  #1
 2. Nelly Cevapları

soru sor

Nelly